Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši za jeden deň? Toto všetko som stihol ja

Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši a stojí to za to? Prečítaj si článok a pozri si, čo všetko som videl za jeden deň v tomto meste. Dal som si také ultra tempo štúrovania a tak si myslím, že som toho stihol vidieť celkom dosť. Dal/a by si za jeden deň viac ako ja? 

Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši za jeden deň?

Musím sa priznať už takto na začiatku, že som doteraz Liptovský Mikuláš nejako neriešil, čo bola ale chyba, pretože ma naozaj príjemne prekvapil. Vôbec som totiž nečakal, že je tam toho tak veľa, čo sa oplatí vidieť v jeho historickom centre mesta.


TIP: Stiahni si appku Liptovský Mikuláš – mesto pre všetkých, ktorá ti uľahčí výlet v meste.


Kostol svätého Mikuláša

Kostol sv. Mikuláša patrí asi medzi jednu z najväčších dominánt Liptovského Mikuláša, nachádza sa priamo v centre, je najstaršou stavebnou pamiatkou v meste a zároveň najväčšou ranogotickou stavbou Liptova. A ja som začal štúrovanie práve týmto kostolom. Počas dní je kostol otvorený, a tak si ho môžeš ísť obzrieť aj zvnútra.

Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši - Kostol sv. Mikuláša

Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši
v kostole
Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši
Pri kostole sa nachádza aj socha Janka Kráľa, Štúrovho kamoša.

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Ide o jediné celoslovenské špecializované múzeum svojho druhu na Slovensku. Nachádzajú sa tam interaktívne expozície Kras a jaskyne Slovenska, Chránená príroda Slovenska s časťami Zem – miesto pre život a Človek, hory, NATURA 2000. Toto múzeum rozhodne stojí za návštevu, je naozaj veľké, takže tam sa človek vie zašiť aj na celý deň, a aj tak ho nestihne preskúmať celé. Okrem iného som tam objavil model meteoritu či kostru jaskynného leva a veľmi sa mi páčili aj zvuky v jednotlivých častiach, ktoré navodili ešte viac atmošku konkrétnych expozícií.

Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši - múzeum prírody a jaskyniarstva

Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši - múzeum prírody a jaskyniarstva

Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši - múzeum prírody a jaskyniarstva
Táto mamutica je taká ňuňuňu.
Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši - múzeum prírody a jaskyniarstva
Kostra jaskynného leva

 

 

 

 

 

Maketa úvraťovej železnice
Zo zákulisia včelárstva

 

 

 

 

 

 

Múzeum Janka Kráľa

Vedľa Kostola sv. Mikuláša sa nachádza ďalšie zaujímavé múzeum, ktoré nesie meno známeho slovenského spisovateľa, národovca a jedného z najvýznamnejších básnikov štúrovskej generácie, Janka Kráľa. Toto múzeum dokumentuje bohatú históriu mesta a je tvorené viacerými expozíciami.

Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši - múzeum Janka Kráľa
Izba Janka Kráľa, bol celkom poriadkumilovný, čo povieš? 🙂

Súčasťou tohto múzea je aj Mikulášska mučiareň, ktorá približuje súd s Jurajom Jánošíkom, ktorý bol popravený práve v tomto meste. Aj keď sa dodnes nezistilo, kde presne sa to udialo. Juraj Jánošík patrí k najznámejším slovenským hrdinom a legendám a narodil sa v Terchovej.

Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši - múzeum Janka KráľaVýznamnou osobnosťou, ktorou sa domáci radi pochvália, je aj Aurel Stodola, ktorý sa v tomto meste narodil a známy bol predovšetkým v oblasti svetovej techniky. Preslávil sa ako „otec parných turbín“ a v múzeu sa môžeš dozvedieť to najzaujímavejšie z jeho života.

Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši - múzeum Janka Kráľa

Fontána Metamorfózy v centre mesta je venovaná práve Aurelovi Stodolovi a ďalším významným rodákom.

Evanjelický kostol

Tento kostol sa nachádza na Námestí Žiadostí slovenského národa, ide o významnú sakrálnu pamiatku, v ktorej v minulosti pôsobil napríklad aj kňaz Michal Miloslav Hodža. Ten je známy aj tým, že stál pri zrode kultúrneho spolku Tatrín a aj pri prvom politickom programe Slovákov Žiadostí slovenského národa.

Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši - evanjelický kostol
Pred kostolom sa nachádza aj socha Michala Miloslava Hodžu.

Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa

Vedľa evanjelického kostola sa nachádza Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa, ide o tretiu najstaršiu galériu na Slovensku. V galérii nájdeš viacero zaujímavých expozícií a výstav, niektoré z nich sú stále, iné len dočasné. Mňa asi najviac zaujali obrazy slovenských umelcov z konca 19. a začiatku 20. storočia. Výtvarné umenie patrí k mojím obľúbeným, takže som sa v tejto časti galérie dosť vyžíval a tešil sa z toho, že si ešte pamätám ich mená zo školy.

Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši - galériaJedným z mojich obľúbených slovenských maliarov je aj Ladislav Medňanský, aj v tejto galérii sa nachádza viacero jeho diel, a ak máš rada či rád jeho tvorbu, tak veľa z jeho diel môžeš nájsť aj v kaštieli Strážky neďaleko Kežmarku.

Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši - galéria
Diela Ladislava Medňanského v galérii
Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši - galéria
Vedľa galérie sa nachádza neveľká záhrada s viacerými lavičkami, ktorá je počas dňa voľne prístupná.

Štúr aj v Liptovskom Mikuláši

Oproti galérii stojí stará evanjelická fara, v ktorej je v súčasnosti umiestnená expozícia Tatrín  a pred budovou sa zas nachádza socha môjho kamoša Ľudovíta Štúra. Keďže je toto miesto prepojené aj s našimi národnými dejinami, tak som ho nemohol vynechať a neodpustil som si ani nejaké tie selfie fotky so Štúrom.

Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši - socha Ľudovíta Štúra

Mikulášska synagóga

Mojím osobným víťazom v rámci pamiatok a miest, ktoré som videl ja počas môjho štúrovania v Liptovskom Mikuláši je táto synagóga, ktorá patrí medzi tie najväčšie a najštýlovejšie na Slovensku. Napíš mi do komentu, ak máš iného favorita v Liptovskom Mikuláši, som zvedavý, či je v tomto meste ešte niečo krajšie ako táto synagóga.

Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši - synagóga
Táto synagóga mi doslova vyrazila dych. Je jednoducho mega.

Nájdeš v nej múzeum, ktoré prezentuje históriu kedysi početnej mikulášskej židovskej komunity a v súčasnosti sa v tejto synagóge zvyknú organizovať aj koncerty či rozličné výstavy. Počas letných mesiacov je sprístupnená aj verejnosti a mimo sezónu si môžeš prípadne zavolať na toto číslo 0915 317 490, aby si sa do nej dostal/a. Určite ju pri návšteve Liptovského Mikuláša neobíď, verím, že sa ti bude páčiť tak ako mne.

Čo vidieť v Liptovskom Mikuláši - synagóga

Asi nenapíšem nič prevratné, keď napíšem, že Liptov patrí k tým najkrajším regiónom u nás. Je tam toho tak veľa, čo sa oplatí vidieť, že som už aj rozmýšľal, že najlepšie by bolo presťahovať sa tam. 😛 Pre viac tipov, čo sa oplatí vidieť v tejto časti Slovenska môžeš mrknúť na visitliptov.sk.

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

[wpedon id=“3654″]

 

Komentáre

  1. Post
    Author

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.