Suchá Belá: Jedna z najkrajších tiesňav Slovenského raja

Suchá Belá

Suchá Belá patrí k najznámejším a najnavštevovanejším roklinám Slovenského raja. Dovolím si tvrdiť, že aj k tým najkrajším.

Suchá Belá

Slovenský raj ponúka nejedno krásne miesto. Po Palcmanskej Maši som sa tentokrát vybral štúrovať a prejsť jednu z najkrajších tiesňav, Suchú Belú. Tá je priechodná po jednosmernom značkovanom turistickom chodníku zo strediska Podlesok. Dostať sa tam môžeš autobusom (my sme šli spojom priamo z AS Spišská Nová Ves) a vystúpiť na zastávke Hrabušice,,rázc.Podlesok alebo autom, na začiatku sa nachádza platené parkovisko. Rovnako sa platí poplatok za vstup do tiesňavy (1,50€ – dospelý).

Slovenský raj

Trasa / časový rozvrh

Časové ohraničenie je samozrejme orientačné, my sme si urobili aj pár prestávok a rovnako nie je dobré zbytočne sa ponáhľať, keďže terén je taký, že je potrebné dávať si pozor.

Podlesok – Suchá Belá, záver 2 hod. – Pod Vtáčím hrbom 30 min. – Kláštorisko, chata 30 min. – Pod Kláštoriskom 15 min. – Košariská 40 min. – Podlesok  15 min. (V závere sme ešte odbočili k Prielomu Hornádu.)

Suchá Belá patrí k tým najkrajším tiesňavam Slovenské raja, takže po celý čas máš čo obdivovať. Ide o pomerne náročnú okružnú túru, nezabudni si kvalitnú turistickú obuv, na tenisky radšej ani nemysli. 😛 Niektoré úseky sú zabezpečené drevenými a železnými rebríkmi, reťazami, stúpačkami a lávkami. Zvyšok trasy vedie po pohodlných lesných cestách a chodníkoch. Trasa je dobre značkovaná, zvýšenú pozornosť treba venovať častej zmene farby turistických značiek. Počas prechodu tiesňavy ťa čaká aj viacero krásnych vodopádov, z ktorých najznámejšími sú Misové vodopády, Okienkový či Korytový vodopád. Celkovo nám trvalo prejsť tiesňavu približne dve hodinky, treba si dávať naozaj pozor, lebo sa tam človek môže kdekoľvek pošmyknúť a v závere sme už aj boli celkom radi, že sme na konci. 🙂

Suchá Belá

Suchá Belá

Suchá Belá
Mamka nebola v Slovenskom raji 40 rokov, tak sme to konečne napravili. 🙂
Suchá Belá
Ľudia boli, ale popravde som ich tam čakal ešte viac.

TIP: Počas hlavnej turistickej sezóny si môžeš túru skrátiť, pokiaľ si v závere Suchej Belej alebo na Kláštorisku, dá sa tam požičať bicykel za poplatok a dostať sa ním po štrkovej ceste naspäť do Podlesku.


Kláštorisko

Kláštorisko je jediným strediskom turistiky nachádzajúcim sa vo vnútri územia národného parku. Vieš si tam oddýchnuť, k dispozícii je aj stánok s jedlom a nápojmi. Na kláštorisku sa nachádzajú rekonštruované ruiny kartuziánskeho kláštora z prelomov 13. a 14. storočia a rovnako tam nájdeš aj symbolický cintorín, ktorý je venovaný obetiam národného parku.

Kláštorisko
Zrúcanina stredovekej kaplnky pre pocestných

Kláštorisko

Prielom Hornádu
Naše štúrovanie sme ukončili Prielomom Hornádu.

ZAUJÍMAVOSŤ NA ZÁVER

Na webe Národný park Slovenský raj sa dozvieš o Suchej Belej základné turistické informácie ako napríklad dĺžku a popis trasy, čas a náročnosť. Čo je podľa odborníkov zo spoločnosti SK-NIC trochu škoda je to, že sa tam nachádza len jedna fotografia, všetky ostatné sú sústredené na inej podstránke tejto domény, no nie sú kategorizované. Je veľmi pravdepodobné, že adepti na túru do Suchej Belej budú čerpať informácie z iného webu. Avšak na hlavnej stránke tohto webu sa dozvieš info o aktuálnych uzáverách akýchkoľvek lokalít v rámci Slovenska.

Ďalšie hodnotné informácie nájdeš aj na:

Oficiálny web NP Slovenský raj je npslovenskyraj.sopsr.sk a aktuálne info sú aj na slovenskyraj.eu. Samozrejme pred túrou je dobre skontrolovať výzvy na webe Horskej záchrannej služby.


Do komentárov mi môžeš napísať tvoje tipy na zaujímavé miesta v Slovenskom raji. Som zvedavý. 🙂


Článok vznikol v spolupráci s SK-NIC v rámci projektu „Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.