Unikáty na Záhorí, o ktorých veľa ľudí (možno) ani nevie

Región Záhorie ponúka množstvo zaujímavých pamiatok a miest. Veľa z nich je možné nazývať aj unikátmi.

Unikáty na Záhorí

Štúrovanie po Záhorí ma milo prekvapilo a nepíšem to len pre to, že sa to patrí. Priznám sa, že som vôbec nečakal, že aj v tomto regióne sa nachádza tak veľa pamiatok a jedinečných miest. Pripravil som si článok o unikátoch, ktoré sa nachádzajú v tejto časti krajiny. Zaujímavosťou je aj to, že ide nielen o unikáty na Záhorí, ale môžeme ich považovať aj za unikáty v rámci celého Slovenska. Jediné, čomu som ešte stále akosi neprišiel na chuť, je tá ich záhoračtina. 😀


TIP: Prečítaj si aj článok 9 jedinečných pamiatok na Záhorí, ktoré sa v tomto regióne oplatí vidieť


Šranecké piesky

Šranecké piesky je názov chráneného areálu v správe štátnej ochrany prírody Záhorie. Často je areál označovaný aj ako Slovenská Sahara či slovenská púšť, pretože je zaujímavý predovšetkým pieskovými dunami. Ak máš chuť len tak sa poprechádzať bosá/ý po piesku, tak toto miesto je na to ako stvorené.

V minulosti bolo na vstup do priestorov Vojenského obvodu Záhorie potrebné povolenie, dnes tam môžeš vstupovať počas víkendov voľne, ak práve neprebiehajú vojenské cvičenia. Tie sú dopredu plánované a ich harmonogram je pravidelne aktualizovaný na stránke ministerstva obrany.

Unikáty na Záhorí - Šranecké piesky

Prístav Skalica

Prístav Skalica je jediným prístavom na Záhorí. Nachádza sa približne 4 kilometre od centra Skalice v prírodnej oblasti rieky Moravy. Prístav ponúka nielen krásne prostredie, ale jeho súčasťou sú aj parkovacie plochy, prístavné móla, detské ihrisko, vyhliadková veža, požičiavanie vodných člnov, lodiek či rybárskych potrieb. Vieš si tam kúpiť aj niečo malé pod zub a rovnako aj nejaký ten suvenír. Viac infošiek nájdeš na tomto odkaze.

Unikáty na Záhorí - Baťov kanál

Unikáty na Záhorí - Baťov kanál

Baťov kanál

Prístav je známy aj vďaka Baťovmu kanálu. Baťov kanál bol vybudovaný v 30tych rokoch minulého storočia pôvodne na zavlažovanie územia, neskôr ho využívala firma Baťa na prepravu uhlia do svojich teplární. Posledné desiatky rokov sa kanál využíva primárne na turistické účely.

Dĺžka kanála je takmer 60 kilometrov a trasa vedie z pohraničnej Skalice až do českých Otrokovíc. V rámci plavby kanálom si môžeš vybrať či si požičiaš kajutovú loď, motorový čln, alebo kanoe. Rovnako tak si môžeš vybrať či sa budeš plaviť sama/sám, alebo plavbu absolvuješ v sprievode lodných profíkov.

Napriek tomu, že počko nebolo v deň mojej plavby úplne ideálne, tak som si to užil a bol to naozaj veľký zážitok. Dozvedel som sa aj to, že si môžeš loď prenajať na viacero dní, a tak si urobiť dlhší výlet. Súčasťou kanála je aj viacero plavebných komôr, ktoré slúžia na prekonávanie výškového rozdielu na trase.

Unikáty na Záhorí - Baťov kanál

Unikáty na Záhorí - Baťov kanál

Organ v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie

Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach je jednou z najvýznamnejších bazilík na Slovensku. Baziliku každoročne navštívi niekoľko desiatok tisíc pútnikov, predovšetkým na Slávnosť zoslania Ducha Svätého (Turíce) a Slávnosť Panny Márie Sedembolestnej (15. septembra). Konajú sa tam však aj ďalšie tematické púte.

Unikáty na Záhorí - Bazilika v Šaštíne
Bazilika bola postavená v priebehu 18. storočia
Interiér baziliky

Interiér baziliky je krásne vyzdobený, nachádza sa tam viacero zaujímavých umeleckých diel. Jedným z unikátov baziliky je aj organ, ktorý je tým najväčším organom v sakrálnej stavbe na Slovensku. V bazilike je možná aj prehliadka, bližšie infošky nájdeš na tomto odkaze.

Unikáty na Záhorí - Bazilika v Šaštíne
Organ dala v bazilike postaviť ešte panovníčka Mária-Terézia. Jeho bočné strany sú mladšie.
Unikáty na Záhorí - Bazilika v Šaštíne
Trojhranná kaplnka pri bazilike je postavená na mieste prvého zázraku, ktorý vykonala Sedembolestná Panna Mária.

Veterný mlyn v Holíči 

Veterný mlyn v Holíči je jediným zachovaným veterným mlynom na Slovensku a rovnako tak je jediným mlynom holandského typu u nás. Stavba s kruhovým pôdorysom a tromi podlažiami bola vybudovaná v 19. storočí a svoju funkciu plnila až do konca prvej svetovej vojny.

Mlyn sa nachádza nad mestom, vieš sa k nemu dostať v poho autom, alebo môžeš zvoliť prechádzku či bicykel. Nachádza sa v príjemnom prostredí vhodnom na vyvenčenie sa či na nejaký ten piknik.

Unikáty na Záhorí - Veterný mlyn Holíč

Holíčske megality 

V Holíči ešte ostanem. Holíčske megality patria medzi tie najväčšie unikáty nielen regiónu, ale aj celého Slovenska. Za budovou historickej manufaktúry sa nachádza komplex monumentálnych opracovaných balvanov s prastarými rytinami, ktorý je označovaný aj ako Slovenský Stonehenge. Kamene sa našli pri výstavbe holíčskeho sídliska v roku 1988 a po prenesení z pôvodného miesta boli symbolicky usporiadané do tvaru slnečných hodín.

Unikáty na Záhorí - Holíčske megality

Kostol svätej Margity Antiochijskej pri Kopčanoch

Za obcou Kopčany sa nachádza Kostol svätej Margity Antiochijskej, ktorý patrí medzi tie najstaršie zachované kostolíky nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe. Postavený bol zrejme ešte vo veľkomoravskom období, niekedy koncom 9. alebo začiatkom 10. storočia.

Dostať sa k nemu vieš v poho pešo priamo z centra dediny alebo sa môžeš odviezť autom a odparkovať na konci cesty za dedinou. Potom stačí prejsť už len pár metrov pešo a si na mieste. Pre mňa má miesto, kde sa kostolík nachádza, jedinečnú atmošku a vedel by som tam stráviť celé hodiny.

Unikáty na Záhorí - Kostol svätej Margity Antiochijskej pri Kopčanoch
Lipa vedľa kostolíka patrí k tým najstarším stromom u nás.
Unikáty na Záhorí - Kostol svätej Margity Antiochijskej pri Kopčanoch
Interiér kostolíka si môžeš pozrieť tiež, stačí sa obrátiť na obecný úrad.

Penati Golf Resort

Penati Golf Resort je najväčší 36-jamkový golfový areál na Slovensku s dvoma 18-jamkovými ihriskami Legend Course a Heritage Course. Nachádza sa uprostred borovicových lesov Malých Karpát v blízkosti mesta Senica. Získal viacero prestížnych ocenení a konajú sa tam pravidelne rôzne turnaje. Zaujímavosťou rezortu je aj najdlhšia jamka v Európe – 716 metrov. Viac si môžeš prečítať na tomto odkaze.

Unikáty na Záhorí - Penita Golf Resort
Pohľad na areál z lietadla vyhliadkového letu.
Unikáty na Záhorí - Penita Golf Resort
A ešte jeden záber.

Priznám sa, že som si celý život myslel, že golf je dosť nudná a nezaujímavá hra, a už vôbec som si nemyslel, že vedieť hrať golf je taká „veda“. Vyskúšal som si aj odpaľovanie, a až vtedy som pochopil, že umením je vôbec sa do tej loptičky trafiť, nie to ešte aby letela smerom, ktorým má.

Unikáty na Záhorí - Penita Golf Resort
Som rodený golfista. 😀
Aj v aute mi to ide.

Sväté schody v Malackách

Gróf Pavol IV. Pálfi začal na našom území s rozsiahlou rekatolizáciou a prestavbou renesančného kaštieľa na františkánsky kláštor, ku ktorému nechal pristavať kostol s rozsiahlymi podzemnými kryptami. Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Malackách patrí medzie najväčšie pamiatky mesta. Nachádza sa v ňom viacero zaujímavých diel a pamiatok.

V juhozápadnej časti kostola je umiestnená kaplnka Svätých schodov. Tá symbolizuje schody, po ktorých kráčal Kristus v Jeruzaleme k Pilátovi pontskému. Schody sú vernou kópiou Rímskych Svätých schodov a na svete existuje len niekoľko takýchto kópií.

Unikáty na Záhorí - kostol v Malackách
Interiér kostola
Unikáty na Záhorí - Sväté schody v Malackách
Časť schodov

Abeland

Abeland je gazdovskou dedinkou v Lozorne, ktorú vybudovala a prevádzkuje rodina Abelovcov. Vidieť na tomto mieste môžeš ekologickú architektúru, zvieratká či zoznámiť sa s tradičnými remeslami. Súčasťou areálu je aj čajovňa, kde si vieš posedieť a vychutnať si jedinečnú atmošku tohto miesta.

Unikáty na Záhorí - Abeland
V Abelande
Unikáty na Záhorí - Abeland
Rodinka

Vstupné je dobrovoľné a verejnosti je dedinka sprístupnená vždy v sobotu od 10tej do zotmenia mimo letných prázdnin a zimných mesiacov. Miesto je vhodné pre rodinky s deťmi či pre skupinky kamošov, kde môžu spoločne stráviť čas pri rôznych aktivitách a programe, ktorý je v Abelande pravidelne obmieňaný. Viac si o tomto jedinečnom mieste môžeš prečítať na tomto odkaze.

Unikáty na Záhorí - Abeland
Súčasťou areálu je aj tento mlyn.
Unikáty na Záhorí - Abeland
Mlyn je plne funkčný a využívaný.

Bobria hrádza

Bobria hrádza v Kuchyni je drevená, vysutá lávka, ktorá vedie ponad vodnú hladinu. Je dlhá 300 metrov a je súčasťou náučného chodníka Bobria hrádza. Vieš sa k nej v poho dostať autom, a ak pôjdeš autobusom, tak je najlepšie vystúpiť na zastávke Kuchyňa ZŠ a budeš len pár metrov od samotnej vodnej nádrže a hrádze.

Po minulé roky patrila táto hrádza k tým najnavštevovanejším a najfotografovanejším miestam na Slovensku. V súčasnosti je však sčasti zničená a tak nie je možné ju prejsť celú (fotky sú z novembra 2017).

Unikáty na Záhorí - Bobria hrádza

Unikáty na Záhorí - Bobria hrádza


TIP: Kúp si originálne a aktuálne tričko TURISTA vo vlastnej krajine.


Do komentárov mi môžeš napísať tvoje tipy na slovenské unikáty, nielen v rámci Záhoria, ale aj celého Slovenska. Som zvedavý.


„Financované Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Záhorie z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR.“

Komentáre

 1. Post
  Author
 2. Silvia

  Dobrý deň, posielam tip. Sološnica Roštun- Veľká Vapenna, Petrklín dobrá túra a úžasný výhľad. Nedávno Rostun navštívil aj pán Pellegrini.

 3. Post
  Author
 4. Post
  Author
 5. M

  Dobrý článok, vyrušovali ma akurát nespisovné výrazy typu „počko“,“infošky“..

 6. Post
  Author
 7. Majka

  Pekny clanok. Vzdy si o okoli rada precitam.
  Skuste pozriet obec Sobotiste sdo zaujimavostami- habansky dvor, mlyn, hvezdaren, muzeum, lipnica, kluciaren, utulna…..je tam na co pozrat😊

 8. Post
  Author
  Nie je túra bez Štúra

  Dakujem za doplnenie a zaujímavé infošky Katka. 🙂 Žrebčín a Holíčsky zámok sú súčasťou dalšieho článku o pamiatkach na Záhorí, ktoré sa oplatí vidieť a navštíviť. 🙂

 9. Post
  Author
 10. Katarina Matulikova

  Dobry den. Super clanok o unikatoch na zahori. Len by som ho doplnila o dalsi skvost v dedine Kopcany. Okrem kostolika sv. Margity Antiochijskej sa tam nachadza Zrebcin z cias Marie Terezie a Frantiska Lotrinskeho, ktori tento objekt vlastnili a za cas najvacsej slavy tu chovali az 400 koni. Taktiez sa tu konali v roku 1816 prve neoficialne dostihy anglickeho plnokrvnika v ramci celeho Rakusko-Uhorska. Historia tohoto objektu je rozsiahla ako aj prilahleho holicskeho zamku, ktory tiez patril do holicskosastinskeho panstva Habsburgovcov. Za zmienku stoji aj to ze v objekte zrebcina pracoval otec Tomasa G. Masaryka, a ich rodny dom sa nachadza v obci Kopcany. Momentalne sa buduje most cez rieku Moravu pre pesich a cykloturistov, ktory bude spajat dve historicke oblasti a to Mikulcicky archeopark na ceskej strane a na slovenskej bude priamo oproti kostoliku sv. Margity Antiochijskej.

 11. Věra Pilecká

  Krásna príroda, zaujímavé a nevšedné pamiatky a mne ani tá Záhoráčtina nevadí, milujem všetky nárečia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.