Zasnežený Trenčiansky hrad nemá konkurenciu

Trenčiansky hrad je jedným z najkrajších hradov na Slovensku, a neplatí to len z diaľky. Mňa dostal aj z blízka a strávil som tam takmer pol dňa môjho štúrovania. 

Štúrovanie v Trenčíne

V Trenčíne som bol dva dni, a tak som okrem centra mesta a pamiatok, ktoré sa tam nachádzajú stihol aj Trenčiansky hrad. Ten som roky videl len z vlaku, a tak som sa tešil, že som bol konečne štúrovať aj v tomto meste.

Trenčín
Pohľad na hrad z centra mesta.

Trenčiansky hrad

 • dnešný hrad vznikol v 11. storočí ako pohraničná pevnosť
 • neskôr bol sídlom pohraničného komitátu, kráľovskej či šľachtickej župy
 • dnes sa tam nachádza viacero expozícií Trenčianskeho múzea

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad

Možnosti, ktoré hrad ponúka v rámci prehliadky

Okruh A

 • tento je bez sprievodcu
 • pozrieť si môžeš tieto miesta: Dolné nádvorie, Kasáreň, Hladomorňa, Matúšova veža

Okruh B

 • tento je so sprievodcom
 • okrem miest z okruhu A si s ním môžeš pozrieť ešte tieto miesta: Ľudovítov palác, Barborin palác, Rotunda, Lapidárium

Vstupné

Okruh A / Okruh B

Dospelý – 5€ / 6€

Dôchodca – 4€ / 4,50€

Dieťa, študent – 3€ / 3,50€

Takže za mňa sa určite oplatí kúpiť si lístok na Okruh B, cenový rozdiel je minimálny, no uvidíš oveľa viac ako pri prvom okruhu. Viac o zľavách či kombináciách vstupného a otváracích hodinách si môžeš pozrieť tu.

Toto sa mi páčilo z okruhu A

Hodinová veža

Trenčiansky hrad
Túto vežu uvidíš ako jednu z prvých.

Studňa lásky

Samozrejme nesmieš zabudnúť ani na povestnú Studňu lásky, ktorá symbolizuje lásku Omara a Fatimy. Videl som tam aj pár zámkov, ale nebolo ich tam veľa, takže asi je jasné, ako to je v súčasnosti s láskou 😀

Trenčiansky hrad

Hladomorňa

Trenčiansky hrad

Na tomto mieste môžeš vidieť expozíciu s replikami stredovekých mučiacich nástrojov. 

Trenčiansky hrad

Tip: Tu niekde som, ja turista, stratil svoj lístok, takže ak nechceš stráviť polovicu času na hrade hľadaním lístka, tak ako ja, tak si ho poriadne schovaj.

Toto sa mi páčilo z Okruhu B

Keďže ja som bol štúrovať na hrade v utorok doobeda, tak som bol jediný, komu sa venovala sprievodkyňa, čo sa mne mega páčilo. Už asi vieš, že mňa nebavia tie skupinové prehliadky s milión ľuďmi okolo mňa. A musím povedať, že ani neviem ako mi prešla tá hodina s ňou, pretože bola veľmi milá a hovorila tak zaujímavo, že som jej hltal každé slovo 🙂

Rotunda

Zaujímavosťou tejto rotundy, teda toho, čo z nej ostalo, je to, že má štvorlístkový pôdorys. Ten odlišuje trenčiansku Rotundu od všetkých doteraz známych centrálnych stavieb na Slovensku.

Trenčiansky hrad

Matúš Čák Trenčiansky

Asi každý vie, že Trenčiansky hrad bol domovom aj tohto významného panovníka, ten mal však okrem tohto hradu dohromady vraj až okolo 80 hradov, takže nie nadarmo sa mu hovorí „Pán Váhu a Tatier.“

Trenčiansky hrad

Barborin palác

Barbora Celjská bola cisárovná, uhorská a česká kráľovná a manželka Žigmunda Luxemburského, ktorý bol tiež jedným z panovníkov, ktorému hrad patril. Aj napriek tomu, že hrad je sčasti zrúcaninou, tak aj v súčasnosti tam prebieha viacero rekonštrukcií a pracuje sa na nových výstavných priestoroch, čo je super.

Trenčiansky hrad
Jedna zo zariadených miestností.

Podzemie

V Lapidáriu, teda v podzemí, pod Barboriným palácom nájdeš expozíciu fragmentov kamenných článkov, rôznych kusov zachovalých portálov či pár kamenných sôch, ale pozor, lebo miestami je to tam celkom strašidelné. 😀

Trenčiansky hrad

Matúšova veža

Táto veža je dominantou Trenčianskeho hradu a bola postavená koncom 11. storočia. A tak som chcel samozrejme vidieť hrad aj z tejto veže. Mojej kondičke nevadilo, prekvapivo, ani tých 150 schodov, ktoré som musel zvládnuť, aby som sa dostal na vrch.

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad
Erb Matúša Čáka Trenčianskeho
Trenčiansky hrad
Výhľad bol top, aj keď snežilo.

Trenčiansky hrad

Rímsky nápis

Na hrade nájdeš však len repliku tohto nápisu, ktorá je o dosť väčšia ako originál. Samozrejme ako správny turista som chcel vidieť aj samotný originál.

Trenčiansky hrad

Ten nájdeš v hoteli Elizabeth, ktorý sa nachádza na začiatku centra mesta. Na recepcii sa slušne pozdrav, predpokladám, že sú tam celkom dosť zvyknutí na zvedavých turistov, pretože ti radi ukážu, ktorým smerom treba ísť. Stačí, ak sa vyvezieš na prvé poschodie a na konci malej chodbičky je veľké okno, z ktorého môžeš tento nápis vidieť.

Trenčiansky hrad
Na fotke nie je to až tak dobre vidieť, ale určite sa oplatí ísť si ho pozrieť 🙂

Ktorý hrad je tvoj najobľúbenejší?

Pozri si výsledky

Loading ... Loading ...

Tip: Pozri si aj môj článok:

Čo vidieť v Trenčíne: Týchto 12 miest by nemal vynechať žiadny turista


Samozrejme na hrade toho nájdeš oveľa viac a určite sa ti tam bude páčiť. A do komentárov mi môžeš napísať, ktorý hrad je tvoj najobľúbenejší. Som zvedavý. Ja mám zatiaľ asi víťaza jasného a určite si prídem pozrieť hrad aj na jar či v lete 🙂

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie 🙂

[wpedon id=“3654″]

Komentáre

 1. Post
  Author
 2. Milan Bez Mapy

  Trenčiansky hrad úplne milujem. V Trenčíne som bol pred 100 rokmi na press tripe celodennom a mrte sa mi tam páčilo. Vyzerá to trochu strašidelne s tým snehom 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.