Majka a Daniel precestovali už takmer 40 krajín (Rozhovor)

Majka a Daniel z blogu Cestujzamenej patria k mojim najobľúbenejším cestovateľským dvojiciam. Veľmi sa teším, že si našli čas a mohol tak vzniknúť tento rozhovor, v ktorom sa dozvieš, ako vznikol ich blog, na ktorých miestach sa im najviac páčilo, ako vnímajú situáciu spojenú s pandémiou koronavírusu, a aj to, ktoré miesta na Slovensku sú ich obľúbené.

Rozhovor


Kedy a ako vznikol nápad, že si založíte cestovateľský blog?

Daniel:  Prvú ideu sme dostali niekedy v roku 2015. Poviem tak ako je, nechcelo sa mi po každom výlete opakovať tie isté zážitky a ukazovať stále tie isté fotky. Tak sme sa rozhodli dať to, ako sa povie, „na papier“ a založili sme si blog. V úvode to bolo skôr taký denníček pre rodinu a známych, kde si mohli pozrieť fotky z výletov a prečítať si naše zážitky.

Majka: Ja si pamätám, že som v jednom známom českom lajfstajlovom časopise narazila na rozhovor s nejakým ,,odborníkom” na lacné letenky a vtedy som prišla za Danielom s otázkami – vieš, že existuje taká a taká stránka na vyhľadávanie leteniek a vieš aj, že… a keď mi na všetko odpovedal, jasné že poznám, ale je na to aj lepší systém, tak som si povedala, prečo je takýto človek v známom časopise a ty, ktorý o tom vieš možno viac, tak si to nechávaš pre seba? Tak som mu navrhla, aby si založil blog, veď prečo by len mne mal stále hovoriť – aha, našiel som lacnú letenku, to je bomba cena aj super termín, no nie? 😀 To bolo v čase, keď sme plánovali našu prvú ďalekú cestu, takže blog s vlastnými zážitkami prišiel až trošku neskôr.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa 🌍🌏🌎 l cestujzamenej (@cestujzamenej),

Prečo práve názov „Cestujzamenej“?

Daniel: Toto je asi najčastejšia otázka, ktorú dostávame. Keď sme s blogom začínali, tak boli články najmä o lacných letenkách a o tom, ako si vyskladať dovolenku na vlastnú päsť lacnejšie v porovnaní s cestovnou kanceláriou. Logicky nám z toho vyšlo Cestujzamenej. Postupne sme však od toho upustili a začali sme písať zážitky z ciest. Samozrejme v článkoch stále ostáva pôvodná idea, a preto tam ľudia nájdu: kde, ako, za koľko sme kúpili letenky, ubytko, vstupenky a podobne.

Koľko krajín ste doteraz navštívili a ktoré z nich sú vašou srdcovkou?

Daniel: Aktuálne je to takmer 40 krajín. Dá sa povedať, že to nie je mnoho. Ale je to spôsobené aj tým, že my vyslovene nezbierame krajiny. Preto sa často vraciame na tie isté miesta, ktoré nás očarili. Typickým príkladom je Praha, kam chodievame pravidelne minimálne 2x ročne. Aj teraz nedávno (kým sa ešte mohlo a neboli obmedzenia) sme ju navštívili a oslávili sme tam naše výročie.  To je zároveň odpoveď aj na druhú časť otázky. Praha je srdcovka asi nás oboch. Plus mňa naozaj očarilo Maroko. Tam sme boli zatiaľ 2x, ale určite sa plánujeme vrátiť. A do tretice napíšem Gruzínsko. To ma naozaj očarilo.

Majka: Každá krajina má inú atmosféru, inú architektúru, kultúru… Milujem sa len tak túlať po uličkách a sledovať ako ľudia po svete žijú, ako si zarábajú, ako sa zabávajú a komunikujú medzi sebou. Ale sú miesta a mestá, ktoré sú pre mňa špeciálne – ostrov Phu Quock vo Vietname, Angkor Wat v Kambodži, Hong Kong, Taiwan, prekrásne riády v Maroku, Istanbul, staré uličky v Tbilisi alebo nočný pohľad na vysvietené Twin Towers v meste Kuala Lumpur.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌍🌏🌎 l cestujzamenej (@cestujzamenej),

Máte nejaké špeciálne kritériá, na ktoré prihliadate pri výbere krajiny, do ktorej sa vyberiete?

Daniel: Špeciálne kritéria neexistujú. V tomto máme obrovskú výhodu. Chceme ísť všade. Preto je takmer vždy hlavným kritériom cena. Ak vyskočí výhodná ponuka, tak ideme do toho.

Majka: Ale občas máme aj viac preferované destinácie, napríklad o Filipínach sme snívali asi 3 roky predtým, ako sa nám tam podarilo vycestovať. Na svojich zoznamoch máme už dlho aj Peru, Brazíliu a Japonsko. Ale nie sme vyberaví, a keď vyskočí zaujímavá ponuka, vieme na ňu pomerne rýchlo reagovať. 🙂

Máte cesty vždy naplánované, alebo zvyknete improvizovať?

Daniel: Záleží od destinácie. Niekedy máme program starostlivo naplánovaný a niekedy naopak, je to čistá improvizácia. A ak aj máme program nalinkovaný dopredu, ešte to neznamená, že ho aj dodržíme. Posledná cesta je toho príkladom. Taiwan som mal naplánovaný dopodrobna. Ale nakoniec sme plán na mieste upravovali. Niektoré pamiatky boli zatvorené a niekde sa nám páčilo natoľko, že sme tam ostali dlhšie ako bolo v pláne. Práve tieto improvizácie prinášajú najkrajšie zážitky. Len tak si požičať auto, sadnúť na vlak alebo autobus a čakať čo z toho bude.

Taipei – Ximending Walking District

Zveřejnil(a) Cestujzamenej dne Pondělí 30. prosince 2019

Vy ste známi aj tým, že vám nevadí ranné vstávanie, aby ste si mohli dané miesta vychutnať osamote. Darí sa vám vstať zakaždým? Alebo niekedy vyhrá posteľ a spánok? 🙂 

Daniel: Za mňa môžem povedať, že áno. Ja som „pokazený“ z práce, kam vstávam pravidelne okolo piatej ráno a fungujem tak aj cez víkend. Trošku horšie je na tom Majka, ale keď jej sľúbim raňajky, tak sa dokáže premôcť aj ona.  Samozrejme sa párkrát stalo, že vyhrala posteľ a spánok. To sa deje zvyčajne, keď vonku prší.

Majka: Áno, ja mám s tým trošku väčší problém. Ale keď sme niekde dlhšie, tak mu hneď  ráno, ako sa ma snaží prebrať poviem, aby ma dnes nechal pospať, veď to môžeme odfotiť aj zajtra 😀

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌍🌏🌎 l cestujzamenej (@cestujzamenej),

Čo máte na cestovaní najradšej?

Daniel: Spoznávanie nových kultúr, miest, príbehov, jedla. Ja som taký ten typ človeka, ktorý sa pustí do reči s hocikým. Často sa mi na výletoch stane, že sa rozprávam s miestnymi alebo inými turistami. A niekedy sú to hodiny. 😀 Človek sa dozvie naozaj parádne veci a aj vďaka tomu objaví super miesta. Už neraz sme po taktomto rozhovore upravovali plán, aby sme videli lokácie, ktoré nám odporúčali. 

Len nedávno sa vám podarilo vyhrať cenu „Absolútny víťaz“ v kategórii Cestovanie v súťaži Superbloger. K čomu vám samozrejme blahoželám. 🙂 Aké boli vaše pocity po vyhlásení výsledkov a čo to pre vás znamená?

Daniel: Vôbec sme tomu neverili a nečakali sme to.  Po vyhlásení nám nešlo do hlavy, prečo práve my. Na Slovensku je naozaj mnoho šikovných ľudí a o to viac nás potešilo, že si porota vybrala práve náš blog. A znamená to pre nás mnoho. Je to ocenenie nášho koníčka a naozaj ma teší, že sa ľuďom páči.

Majka: Tiež som tomu nemohla uveriť, pretože tam boli mená, ktoré sa už u nás považujú za ,,celebrity” (keď sa o nich veľa rozpráva a vyskakujú na vás z každej skrine), o to to bolo krajšie prekvapenie, že si vybrali niekoho, kto sa nerád ukazuje. 😀 Ani len sme v to nedúfali, veď inak by sme sa na to omnoho lepšie pripravili, keďže sme utekali na túto akciu priamo z práce. 😀

Ktoré miesto ste navštívili naposledy, teda predtým ako vypukol koronavírus? 

Daniel: Ja som si stihol urobiť pánsku jazdu s kamošmi. Spoločne sme navštívili Stutgart. Naozaj super miesto, ak má človek rád autá. Majú tam nádherné Múzeum Mercedes – Benz. A pre knihomoľov je tam naozaj impozantná knižnica. Po Stuttgarte sme potom ešte navštívili na pár dní Prahu. Tam sme šli bez foťáku, len tak si oddýchnuť.

Majka: Taiwan ešte úplne bez starostí a Prahu. Keď sme sedeli vo vlaku na Hlavnom nádraží v Prahe a cestovali domov, na internete sa objavila správa o prvých infikovaných v metropole Českej republiky, tak sme sa trošku obávali, aby sme niečo nedoniesli domov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌍🌏🌎 l cestujzamenej (@cestujzamenej),

Ako vnímate aktuálnu situáciu z pohľadu vášnivých cestovateľov? Myslíte si, že sa niečo zmení, keď to pominie?

Daniel: Tak asi ako každého, ani mňa to neteší. Padlo nám niekoľko výletov. Najviac ma asi mrzí leto. Tam sme plánovali splnenie sna – Peru a Bolíviu. Žiaľ, odsúvame na neurčito. A či sa niečo zmení? Podľa mňa určite áno. Cestovanie asi už nebude ako predtým. Určite budú nejaké obmedzenia, ale ja verím, že postupne to nabehne na nejakú rozumnú hranicu a opäť budeme môcť spoznávať krásne miesta či už doma,  ako aj v zahraničí.

Majka: Ja dúfam, že keď sa život opäť vráti do normálu a bude sa môcť slobodne cestovať, že sa už nebudeme musieť obávať šírenia tohto vírusu, že už to bude nenávratne za nami. Ale zo začiatku to tak isto nebude a ľudia budú v strehu, keď niekto v lietadle čo i len zakašle. Veď všetci si najviac prajeme byť zdraví. 

Kam povedú vaše prvé kroky hneď, ako to bude možné?

Daniel: Pôjdeme pozrieť rodinu. Pred krízou sme sa pravidelne navštevovali, ale teraz to nie je možné. Takže určite urobíme nejakú opekačku alebo grilovačku, kde sa všetci spoločne stretneme. A čo sa týka výletov, tak pôjdeme pozrieť Prahu. 😀

Majka: Áno, začneme tam, kde sme skončili a uvidíme aká bude situácia v ostatných krajinách, čo sa týka opatrení pri vstupe do krajiny, a čo to urobí s cenami leteniek.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌍🌏🌎 l cestujzamenej (@cestujzamenej),

Môj blog je o cestovaní po Slovensku. Ktoré miesta v našej krajine sú vaše obľúbené?

Daniel: Slovensko je naozaj krásna krajina. Máme tu množstvo nádherných miest. Mne sa veľmi páči okolie môjho rodiska Žiliny – Rajecká dolina, Terchová, Súľov. A potom samozrejme hrady a zámky. Tie mám naozaj rád.

Majka: Ja súhlasím – hrady a zámky, tie chodíme radi obzerať aj do Čiech, ale aj u nás na Slovensku ich je ešte veľa, ktoré sme nenavštívili.


TIP: Prečítaj si aj ďalšie rozhovory s inšpiratívnymi Slovenkami a Slovákmi.


Majke a Danielovi ďakujem veľmi pekne za príjemný rozhovor. 🙂 A ty sa nezabudni mrknúť na ich blog Cestujzamenej či na ich Instagram, kde nájdeš veľa krásnych fotiek a skvelých článkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.