Čistá duša: Viem fungovať kreatívne počas leňošenia (Rozhovor)

Slovné hračky, ktoré vytvára Čistá duša, milujem už niekoľko rokov, a tak si veľmi vážim, že mohol vzniknúť tento príjemný rozhovor. Dozvieš sa nielen to, prečo tají svoju identitu, ale aj to, ktoré miesta na Slovensku sú jej/jeho obľúbené.

Čistá duša / rozhovor


Tvoju prácu milujú tisícky ľudí aj napriek tomu, že nepoznáme tvoju identitu. Nemal/a si možno niekedy chuť odhaliť sa a užiť si „slávu“?

mám na to asi takú chuť, ako mám chuť užiť si cestovanie po severnej kórei—zvedavý človek sa chce pozrieť všade, môže to byť extrémne zaujímavý trip, ale má to príliš veľa negatív, takže radšej nie.

Tvoja rodina či kamaráti vedia o čistej duši, alebo to tajíš aj pred nimi?

tajím to pred každým, ale niektorí ľudia ma buď prekukli alebo to zo mňa za ten čas vytiahli. takže áno, moja rodina, niektorí blízki kamaráti a ešte pár ľudí vie, čo robím. je to len hŕstka.

Aký je to pocit, keď vidíš, že si niektorí ľudia dávajú na telá vytetovať tvoje texty a slovné hračky?

o väčšine z nich neviem, pretože už dlhší čas na sociálnych sieťach prakticky vôbec nečítam správy, komentáre a podobne. tie tetovania, o ktorých viem, vo mne vyvolali rozpaky, pretože to sa deje vždy, keď mi niekto prejaví kompliment.

View this post on Instagram

💸

A post shared by čistá duša (@cista__dusa) on

Ako prežívaš aktuálnu situáciu, ktorá nás zasiahla? Si ten typ človeka, ktorý leňoší, alebo naopak je produktívny aj v karanténe.

bývam v zahraničí a tu, kde som, nie sú regulácie také prísne ako u nás doma. napriek tomu, že to praktický život až tak veľmi neovplyvnilo, už od februára som v dobrovoľnej karanténe, respektíve sociálnom odstupe (alebo ako sa tomu hovorí po slovensky). som introvertný človek a podobný život vediem aj bez pandémie, takže u mňa sa toho až tak veľa nezmenilo. v skratke: viem fungovať kreatívne počas leňošenia.

Tvoja najobľúbenejšia kniha? A prečo?

ako prvá mi napadne stručná história časuod stephena hawkinga, pretože mi kedysi zmenila pohľad na to, ako funguje svet, v ktorom existujeme. všeobecne nemám najobľúbenejšiu knihu na svete, no v poslednom čase ma veľmi bavila novela wetlandsod charlotte roche. je to kontroverzná kniha, nie je to čítanie pre každého.

Čo ty a cestovanie? Odhliadnuc od aktuálnej situácie, ktoré miesta si doteraz navštívil/a a zaujali ťa?

kedysi ma lákalo cestovať po celom svete, ale pochádzam z rodiny, ktorá na to nikdy nemala dostatok prostriedkov, takže mám ako-tak scestovanú iba európu. neskôr sa mi podarilo dospieť k tomu, že zbytočné alebo prílišne cestovanie je nezdravé pre naše životné prostredie, tak sa to snažím obmedziť na minimum. odkedy je zo mňa emigrant, mojou najobľúbenejšou destináciou je slovensko.

Máš možno miesto v zahraničí, kde by si si vedel/a predstaviť život? Ak áno, tak kde a prečo?

áno, napríklad tam, kde som teraz—ale kde to je, to si nateraz nechám pre seba. vždy ma lákalo skúsiť, ako chutí život v tokiu (lebo sci-fi), v havane (lebo hamingway a pláže), v new york city (lebo new york). ale teraz, keď bývam v metropole, tak neviem, či by sa mi chcelo viesť ešte hektickejší život. snáď už len vyskúšať si na pár dní život v iss.

View this post on Instagram

👌🏻

A post shared by čistá duša (@cista__dusa) on

Môj blog je o cestovaní po Slovensku. Ktoré miesta sú u nás tvoje obľúbené?

banská štiavnica; lebo je to svojrázne mesto s kultúrou, históriou, tajchami a prírodou uprostred ničoho. a západné tatry; lebo je tam menej ľudí než vo vysokých tatrách a rastie tam mäkká tráva, takže sa na mnohých hrebeňoch dá príjemne driemať. veľký dojem na mňa spravili liptovské kopy—snáď aj preto, že zakázané ovocie najlepšie chutí. a napokon bratislava. hnusí a páči sa mi zároveň.

Máš (možno) nejaké miesta u nás, na ktorých si doteraz ešte nebol/a a chystáš sa to napraviť?

jednoznačne poloniny. bivak, vlci, zubry… chystám sa to napraviť už iksypsilon rokov, ale mám to celkom od ruky a s kamarátmi sa nám ešte nikdy nepodarilo zladiť si kalendáre.

Čo je pre teba tým najväčším symbolom našej krajiny?

hmm… borovička?  ¯\_(ツ)_/¯


TIP: Prečítaj si aj ďalšie rozhovory s inšpiratívnymi Slovenkami a Slovákmi.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.