Čo vidieť vo Svätom Jure a kam sa oplatí ísť na kávu?

Čo vidieť vo Svätom Jure? Mesto dýcha vinohradníckou tradíciou a ukrýva jedinečné miesta. V článku sa dozvieš aj to, ktoré známe osobnosti tu žili a pôsobili. Sprevádzala ma Martina Klúčiková.

Čo vidieť vo Svätom Jure? 


Musím sa priznať, že som si dlho myslel, že Svätý Jur je len dedinou, no zistil som, že to tak nie je. Je mestom so všetkým, čo k tomu patrí. Veľa ľudí si ho spája predovšetkým s dobrým vínom a dlhoročnou vinohradníckou tradíciou. Svätojurské víno bolo považované dokonca za tretie najlepšie v celom Uhorsku, po tokajskom a šoproňskom.

Mestský úrad

Budova mestského úradu sa nachádza v centre mesta. Jej súčasťou je aj Literárne a vlastivedné múzeum, ktoré je venované bohatej histórii Svätého Jura a jeho okolia. Vidieť tam môžeš unikátne predmety, ktoré boli súčasťou archeologického výskumu na svätojurskom hradisku Neštich alebo tie, ktoré dokumentujú život v meste.

Čo vidieť vo Svätom Jure
Budova mestského úradu

Pivnice vo Svätom Jure

Keďže je Svätý Jur vinohradníckym mestom, nesmú v ňom chybať ani desiatky pivníc, ktoré sa nachádzajú v podstate pod celým mestom. Do niektorých z nich je možné aj nazrieť, a fakt to stojí za to, pretože majú jedinečnú atmošku, a to píšem aj keď ja víno nepijem.


TIP: Pre viac infošiek o udalostiach, ktoré sú spojené s vínom, si pozri Svätojurský vinohradnícky spolok.


V tejto pivnici sa natáčali aj niektoré scény známeho filmu Červené víno.

https://www.youtube.com/watch?v=6JdcB9QM75w

V spojitosti s pivnicami je zaujímavé napríklad aj to, že pod Evanjelickým kostolom sa nachádzajú pivnice prepojené s tajnými chodbami, ktoré spájali meštianske domy v čase tureckého ohrozenia a protireformácie.

Kláštor rehole piaristov

V budove kláštora bolo v minulosti zriadené aj gymnázium, na ktorom študovali významné slovenské osobnosti ako slovenský spisovateľ Juraj Fándly, hudobný skladateľ Eugen Suchoň či kráľ Madagaskaru Móric Beňovský.

Po úspešnom úteku z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau (Osvienčim-Brezinka) sa v tomto piaristickom kláštore istý čas ukrývali aj Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler. Ide o autorov unikátnej 32 stranovej výpovede o živote v koncentračnom tábore, Vrbova a Wetzlerova správa, ktorá je považovaná za prvú detailnú informáciu o systematickom nacistickom vyvražďovaní Židov.

Čo vidieť vo Svätom Jure

Na budove kláštora sa nachádzajú aj tieto krásne slnečné hodiny.

Kostol sv. Juraja

Kostol sv. Juraja je rímskokatolícky kostol, ktorý sa nachádza na vyvýšenom mieste a vďaka tomu sa nedá prehliadnuť. Kostol je postavený v gotickom štýle a okrem iného je zaujímavý aj vďaka krásnemu kamennému oltáru. Ten sa dokonca považuje za svetový unikát.

Čo vidieť vo Svätom Jure - kamenný oltár

Čo vidieť vo Svätom Jure - zvonica
Vo zvonici, ktorá sa nachádza hneď vedľa kostola, je umiestnený najstarší zvon v Malých Karpatoch.

Miestna synagóga

Pri prechádzaní uličkami mesta som narazil aj na budovu miestnej synagógy. Tá vyzerá ako vyzerá, čo je škoda, ale ja sa priznám, že ja si ulietam aj na zrúcaninách budov, pretože pre mňa majú aj takéto budovy svoje čaro. Máš to aj ty tak?

Čo vidieť vo Svätom Jure - synagóga

Renesančný dom

Jednou zo zaujímavých a jedinečných budov v meste je aj Renesančný dom. Ide o vinohradnícky dom z 15. – 16. storočia, ktorý je v súčasnosti aj kultúrnou pamiatkou a nachádza sa v blízkosti Kostola sv. Juraja. Ak máš chuť na kávu či v lete na dobrú zmrzku, tak skús práve Čokokafé. Okrem toho sa tam nachádza aj záhrada (hlavne pre deti) a pivnice, v ktorých sa môžeš v lete trochu schladiť.

Čo vidieť vo Svätom Jure - Čokokafé
Na terase

Slávni rodáci

 • Viktor Kubal bol známy karikaturista a výtvarník.
 • Karol Hanzlíček bol priekopníkom robotníckeho hnutia, bojoval za 10 hodinový pracovný čas, v roku 1891 usporiadal prvú prvomájovú manifestáciu robotníkov v Bratislave na Železnej studničke.
 • Ármin Vambéry bol orientalista svetového významu, spisovateľ a cestovateľ. Údajne inšpiroval Brahama Stockera k napísaniu gotickej novely Dracula. Vydal prvý turecko-nemecký slovník na svete.
 • Marián Liška je známy figuralista a keramikár, žije a tvorí v Modre.

V minulosti vo Svätom Jure posôbili

 • Michal Dočolomanský svoje divadelné začiatky začínal práve v tomto meste.
 • Samuel Mikovíny bol žiakom a súčasníkom Mateja Bela a Andreja Sengera. Medirytec a kráľovský kartograf, ktorý projektoval a realizoval stavbu hrádze na Dunaji a prispieval tak k zabraňovaniu povodní.
 • Fridrich Carl von Scheidlin bol umelcom, ktorý mestu daroval pozemok, ktorý mal slúžiť všetkým – Scheidlinova záhrada.
 • Chatam Sofer bol jedným z najväčších rabínov a zakladateľ bratislavskej Ješivy.

Cyklotrasa JuRaVa

Ak ťa baví bicykel a cyklotúry, tak skús cyklotrasu JuRaVa, ktorá ťa prevedie krásami Malých Karpát. Trasa pôvodne prepájala Raču, Vajnory a Svätý Jur. V súčasnosti sa z nej dá odbočiť aj na Chorvátsky Grob. A ja sa teším, že aj tento rok ju budem pravidelne absolvovať.

Čo vidieť v okolí Svätého Jura?

 • hrad Biely Kameň
 • Neštich – archeologická lokalita nad rovnomennou mestskou časťou
 • Veľkomoravské Hradisko

Svätý Jur je podľa mňa skvelý tip na výlet, keď sa potrebuješ trošku vyvetrať z veľkej Bratislavy. Máš aj ty nejaké miesta na vyvenčenie z nášho hlavného mesta? Napíš mi do komentárov, som zvedavý.


Článok vznikol v spolupráci s Bratislava Region TourismAk hľadáš inšpiráciu na výlety v tejto časti Slovenska, tak mrkni ich web, kde nájdeš veľa zaujímavých infošiek a tipov.

Komentáre

 1. Maťa

  Veľkomoravské hradisko v Neštichu sa označuje aj ako Veľkomoravské hradisko Neštich. Tým sa špecifikuje jeho lokalizácia. Nie je túra bez Štúra to mal napísané správne…

 2. Post
  Author
 3. Rado

  Hlavne Veľkomoravské hradisko Neštich… Neštich bola samostatná obec, ktorá bola pričlenená k Juru. Hradisko je Hradisko a Neštich je Neštich….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.