Kaštiele na Slovensku: Týchto 8 som už stihol vidieť pri mojom (š)túrovaní

Kaštiele na Slovensku ma začali baviť už od začiatku môjho (š)túrovania. Dal som dokopy tie, ktoré som zatiaľ stihol vidieť ja a stálo to za to.

Kaštiele na Slovensku

Kaštiele na Slovensku máme viac ako by si si možno myslel/a. Je síce pravda aj to, že veľa z nich je dnes už len zrúcaninou, no niektoré z nich sú zas zrekonštruované a prístupné verejnosti a nachádza sa v nich nejaké to múzeum. A kombinácia kaštieľ a zrúcanina je pre mňa vražedná. Lebo ja som schopný len tak pred tou zrúcaninou stáť a fotiť si ju z každej strany a miliónkrát 😀

Kaštieľ v Rusovciach

Ide o neogotickú stavbu a súčasný vzhľad kaštieľa priniesla prestavba, ktorú realizoval gróf Emanuel Zichy-Ferraris v polovici 19. storočia. Tento kaštieľ je už v podstate dosť schátraný, no napriek tomu je to jeden z najkrajších kaštieľov, ktoré som počas svojho (š)túrovania zatiaľ videl.

  • nie je voľne prístupný

Kaštiele na Slovensku

Kaštiele na Slovensku

Kaštieľ v Betliari

Tento kaštieľ je zaujímavý predovšetkým tým, že je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami a jeho zariadenie nerozkradli. Dnes slúži ako múzeum a v posledných mesiacoch je známy aj vďaka seriálu 1890, čo som si mohol pri jeho návšteve všimnúť tými desiatkami a desiatkami ľudí, ktorí tam v tom čase boli.

Kaštiele na Slovensku
Postavený bol na začiatku 18. storočia.
Kaštiele na Slovensku
Bol majetkom rodu Andrássy.

Kaštieľ vo Veľkom Bieli

Ide o barokový kaštieľ, ktorý je jedným z najväčších na Slovensku a postavený bol na začiatku 18. storočia. A aj napriek tomu, že už ide skôr o zrúcaninu kaštieľa, tak sa raz za čas v jeho priestoroch konajú nejaké kultúrne akcie. Ja som ho videl len náhodou z autobusu a tak som musel vystúpiť a pozrieť si ho aj zblízka.

  • nie je voľne prístupný

Kaštiele na Slovensku

Kaštieľ v Kluknave 

Ide o barokový kaštieľ z rokov 1715 – 1720 renesančného pôvodu a bol postavený Imrichom Csákym. Materiál zo zničeného richnavského hradu, ktorý sa nachádzal v susednej dedine, bol použitý ako stavebný materiál na stavbu práve tohto kaštieľa. Tento kaštieľ prešiel od roku 2007 výraznou rekonštrukciou a v súčasnosti sú priestory kaštieľa využívané aj ako  penzión a reštaurácia Biela dáma a Čierny rytier.

Kaštiele na Slovensku

Kaštieľ vo Fričovciach

Asi najznámejšou pamiatkou dedinky Fričovce je práve tento kaštieľ. Bol postavený v rokoch 1623 – 1630 a ide teda o renesančný kaštieľ. V súčasnosti je kaštieľ využívaný ako hotel.

Kaštiele na Slovensku

Kaštiele na Slovensku
Zaujímavá na tomto kaštieli je aj jeho sgrafitová výzdoba.

Kaštieľ v Seredi

Pôvodne išlo o Vodný hrad Šintava, a prvé písomné zmienky o ňom pochádzajú už zo 14. storočia. Hrad postupne prestavali jeho majitelia Esterházyovci najprv na barokový kaštieľ a neskôr na klasicistický. A aj keď dnes vyzerá už dosť biedne, vraj sa pracuje na jeho obnove.

  • je voľne prístupný, aspoň zvonku 

Kaštiele na Slovensku

Kaštiele na Slovensku

Kaštieľ v Markušovciaciach

Tento kaštieľ bol postavený v roku 1643 a v 50. rokoch minulého storočia bol upravený pre účely múzea a v súčasnosti sa tam nachádza Expozícia historického nábytku.

Kaštiele na Slovensku

Kaštiele na Slovensku
Kaštieľ nemá druhé poschodie a okná sú len namaľované.
Kaštiele na Slovensku
Tento letohrádok Dardanely sa nachádza v blízkosti Markušovského kaštieľa.

Kaštieľ v Galante

Ide o neogotický kaštieľ zo 17. storočia, ktorý dali postaviť Esterházyovci. Tento rod je s Galantou dosť spätý, a domáci sú na to dosť hrdí. A aj tento kaštieľ patrí u mňa k tým najkrajším kaštieľom, aj napriek tomu, že dnes je z neho skôr zrúcanina. Jedna časť je však zrekonštruovaná, a tak si tam môžeš dať aj super kávu.

  • dostaneš sa k nemu, ale dovnútra žiaľ nie

Kaštiele na Slovensku


Tip: Pozri si aj moje ďalšie články:

Kaštieľ v Betliari:  Ako som (ne)našiel Koleníka

Výlet do Markušoviec: Tu vieš super spojiť pamiatky a turistiku

Kaštieľ vo Veľkom Bieli ma dostal už z autobusu, a tak som musel vystúpiť


A do komentárov mi môžeš napísať, ktoré kaštiele na Slovensku, či už zrekonštruované alebo nejaké zrúcaniny sa páčia tebe a mal by som ich určite vidieť aj ja so Štúrom. Budem sa tešiť na tipy.

Ak sa ti článok páčil, môžeš zvýšiť moje pracovné nasadenie kúpou kávy pre mňa TUTO 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.