Gotické kostoly na Slovensku: Rebríček 8 kostolov, ktoré som stihol vidieť

Gotické kostoly na Slovensku patria k mojím obľúbeným aj kvôli obdobiu, kedy boli postavené. A tak som si urobil rebríček tých, ktoré som už stihol pri mojom (š)túrovaní vidieť a páčili sa mi najviac.

Gotické kostoly na Slovensku

Znaky a prvky tohto obdobia ma bavili už počas môjho štúdia na vysokej škole a odkedy som začal (š)túrovať, tak sa teším aj z toho, že konečne viem využiť teóriu zo školy aj v praxi. Čo ma trošku štve je to, že veľmi veľa kostolov, ktoré som chcel vidieť aj zvnútra, bolo zatvorených.

Dóm sv. Alžbety v Košiciach

Hlavnou dominantou Košíc je bez pochyby Dóm sv. Alžbety. Ide o najväčšiu katedrálu na Slovensku a začala sa stavať už v 14. storočí. Podľa mňa ide presne o jednu z tých budov, pri ktorej sa musí človek jednoducho zastaviť, aj keď sa ponáhľa najviac na svete.

Gotické kostoly na Slovensku

Gotické kostoly na Slovensku
Interiér katedrály

Dóm sv. Martina v Bratislave

Ide o najvýznamnejší a najväčší kostol v Bratislave a je jednou z najvýraznejších bratislavských dominánt a po hrade asi druhým najvyhľadávanejším turistickým miestom nášho hlavného mesta, teda minimálne podľa mňa.

Gotické kostoly na Slovensku

Gotické kostoly na Slovensku
Interiér tohto kostola ma dostal asi najviac 🙂

Bazilika sv. Jakuba v Levoči

Ide o trojloďový kostol, ktorý pochádza zo 14. storočia. V tejto bazilike sa nachádza aj neskorogotický drevený hlavný oltár, ktorého výška je až 18,62 metra a patrí mu prvenstvo najvyššieho oltára svojho druhu vo svete. Zhotovený bol z lipového dreva v dielni Majstra Pavla z Levoče.

Gotické kostoly na Slovensku

Gotické kostoly na Slovensku
Sleduj ten brutálny portál.

Kostol sv. Kataríny v Banskej Štiavnici

Tento kostol je známy aj pod názvom Slovenský kostol a je z obdobia neskorej gotiky, takže ešte patrí do skupiny môjho obľúbeného obdobia.

Gotické kostoly na Slovensku
Z prelomu 15. a 16. storočia

Kostol sv. Egídia v Bardejove

Ide o gotickú sakrálnu stavbu, ktorej začiatok výstavby sa datuje až do 15. storočia a tento kostol bol ako siedmy slovenský kostol v poradí vyhlásený za baziliku.

Gotické kostoly na Slovensku

Kostol sv. Michala v Košiciach

V parku neďaleko Dómu sv. Alžbety sa nachádza kostol sv. Michala, ide taktiež o gotickú stavbu, ktorá bola postavená v 14. storočí ako cintorínska kaplnka.

Gotické kostoly na Slovensku

Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi

Tento kostol je trojloďovou bazilikou, ktorá je vzácna aj kvôli neogotickej veži. Táto veža má 87 metrov a je najvyššou kostolnou vežou na Slovensku.

Gotické kostoly na Slovensku

Kostol sv. Heleny v Trnave

V Trnave sa nachádza až 13 chrámov a jedným z nich je aj tento kostol. Ide pôvodne o gotický kostol zo 14. storočia, ktorý bol v 17. storočí barokovo upravený.

Gotické kostoly na Slovensku


Pozri si aj moje ďalšie články:

Čo robiť v Banskej Štiavnici: Týchto 13 pamiatok sa oplatí vidieť zblízka

Čo vidieť v Košiciach: Tieto dôvody presvedčia aj teba – Časť prvá

Výlet do Bardejova: Splnil som si jeden z najväčších cestovateľských snov


Do komentárov mi môžeš napísať, ktoré gotické kostoly na Slovensku by si určite doplnil/a do tohto môjho zoznamu a ja sa prídem aj so Štúrom rád na tvoj tip pozrieť.

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie, dikičko. 🙂

[wpedon id=“3654″]

Komentáre

  1. Eva Majernikova

    Na jednom z prvych miest tu mala byt Kaplnka Nanebovzatia p. Marie v Spisskom Stvrtku, goticky unikat europskeho vyznamu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.