KVÍZ: Zaujímavosti Slovenska s prívlastkom “NAJ”

Nech to znie akokoľvek klišé, tak Slovensko ukrýva veľa zaujímavých miest a pamiatok. Tentokrát som si pripravil kvíz, v ktorom si môžeš otestovať svoj všeobecný prehľad o slovenských zaujímavostiach s prívlastkom „NAJ“.

1. Ktorý vrch je najvyšším vrchom Slovenska?

Correct! Wrong!

Gerlachovský štít je najvyšší vrch a jeden z najmohutnejších masívov Tatier, Slovenska aj celých Karpát. Jeho nadmorská výška je 2665 metrov.

2. Ktorý park je najstarším verejným parkom na Slovensku?

Correct! Wrong!

Sad Janka Kráľa v Bratislave je dokonca najstarším verejným parkom v strednej Európe a jedným z najstarších stredoeurópskych parkov vôbec. Nachádza sa v bratislavskej mestskej časti Petržalka.

3. Kde sa nachádza najstarší drevený kostol?

Correct! Wrong!

Kostol svätého Františka z Assisi je drevený rímskokatolícky kostol z konca 15. storočia, ktorý sa nachádza v obci Hervartov, okres Bardejov. Ide o najstarší a najzachovalejší drevený kostol na Slovensku.

4. Ktorá je najväčšia drevená socha na Slovensku?

Correct! Wrong!

Slovenský orloj je jediným orlojom na Slovensku a zároveň aj najväčšou drevenou sochou na Slovensku. Predstavuje Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Astroláb (ciferník hodín s astronomickými údajmi) ukazuje polohu mesiaca na oblohe, fázy mesiaca a polohu slnka v znamení zverokruhu.

5. Ako sa volá najstaršia rotunda na Slovensku?

Correct! Wrong!

Prvenstvo patrí pravdepodobne Rotunde sv. Juraja, pochádza asi z prvej tretiny 9. storočia, teda z predveľkomo­ravského obdobia. Ide tak o najstarší stojaci kostol na Slovensku. Je tiež zrejme najstaršou zachovanou sakrálnou stavbou v strednej Európe.

6. Odkiaľ pochádza pravdepodobne najstarší smajlík na svete?

Correct! Wrong!

Zdá sa, že prvý smajlík na svete pochádza ešte zo 17. storočia, konkrétne z roku 1635, a jeho autorom bol trenčiansky mestský notár Ján Ladislaides.

7. Ktorá budova sa radí medzi svetovo najstaršie stále fungujúce spoločnosti?

Correct! Wrong!

Mincovňa Kremnica je slovenská štátna mincovňa sídliaca v Kremnici. 17. novembra 1328 ju založil kráľ Karol I. tak, že povýšil mesto Kremnica z osady na mesto a udelil mu privilégium na prevádzku mincovne.

8. Ktoré múzeum je rozlohou najväčším múzeom v prírode na Slovensku?

Correct! Wrong!

Múzeum slovenskej dediny je najväčšou prírodnou expozíciou na Slovensku. Nachádza sa v Jahodníckych hájoch, východne od Martina a na ploche 15,5 ha sa nachádza viac ako 140 exponátov slovenskej ľudovej architektúry, pochádzajúcich zo severozápadného Slovenska.

9. Kde sa nachádza najkratšia železničná trať na Slovensku?

Correct! Wrong!

Trať sa začína v Spišských Vlachoch a končí v Spišskom Podhradí. Jej dĺžka je len necelých 10 kilometrov, no napriek tomu patrí k tým najzaujímavejším miestam na Spiši.

10. Ktorý viadukt je najdlhším železničným mostom postaveným v oblúku v strednej Európe?

Correct! Wrong!

Hanušovský oblúkový viadukt je jednou z najvýznamnejších technických pamiatok na Slovensku. Je dlhý takmer 390 metrov, najvyšší pilier dosahuje necelých 28 metrov a každý z nich má základ hlbší, ako je jeho výška.

Kvíz: Zaujímavosti Slovenska s prívlastkom “NAJ”
Výborne! Znalosti o zaujímavostiach Slovenska máš v malíčku. 🙂
Pekný výsledok. 🙂 Je super, že sa zaujímaš o slovenské unikáty.
Nevadí! Verím, že si sa aspoň niečo nové dozvedel/a. 🙂

TIP: Otestuj svoje znalosti aj v ďalších kvízoch, ktoré nájdeš TU.


Do komentárov mi nezabudni napísať tvoj výsledok a môžeš mi rovnako napísať námety na nové kvízy, ďakujem. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.