Mohyla M.R. Štefánika: Aké sú jej najväčšie tajomstvá?

Mohyla M.R. Štefánika je miestom pripomínajúcim významnú osobnosť, ktorá mala pozitívny vplyv nielen na Slovensko, ale aj svet. Prečítaj si článok, v ktorom sa dozvieš viac nielen o samotnom Štefánikovi, ale aj o Jurkovičovi.

V našich národných dejinách je známych hneď viacero významných osobností, ktoré svojím pôsobením ovplyvnili náš národ a prispeli k jeho rozvoju a dôležitosti na medzinárodnej úrovni. Jednou z takých postáv, ktorá nesie hrdosť a dedičstvo slovenskej histórie, bol aj Milan Rastislav Štefánik.


TIP: Prečítaj si aj môj článok: Leto Na Záhorí 5: Krásna bazilika v Šaštíne-Strážach a čím všetkým sú unikátne Smrdáky?


Mohyla M.R. Štefánika

Nad mestom Brezová pod Bradlom sa vypína vrch Bradlo s Mohylou M.R. Štefánika. Jeho telesné pozostatky tam boli uložené 11. mája 1919. Majestátnu mohylu z bieleho spišského travertínu postavili v roku 1928 podľa projektu významného slovenského architekta Dušana Jurkoviča. Pri mohyle sa každý rok v máji konajú celonárodné stretnutia oslavujúce život a dielo generála Štefánika.

Mohyla M.R. Štefánika

Mohyla M.R. Štefánika

Mohyla sa skladá z dvoch terás, nad ktorými sa vypína vlastná náhrobná stavba. Obidve terasy sa dvíhajú šikmými stenami, vybudovanými z hrubých kvádrov. Z druhej terasy vyrastá na temene kopca vlastná kamenná mohyla. Z každého rohu mohyly sa pnú do výšky 12 metrov mohutné kamenné obelisky. Navštívenie mohyly a pripomínanie si osobnosť M.R. Štefánika má viacero dôležitých aspektov, za všetky spomeniem aspoň tieto:

Historická hodnota: M.R. Štefánik bol významnou postavou slovenskej a svetovej histórie. Bol astronautom, astronómom, fotografom či spoluzakladateľom Medzinárodnej astronomickej únie. Jeho práca mala veľký vplyv na rozvoj astronómie a vedy.

Kultúrna hodnota: M.R. Štefánik bol nielen vedecký génius, ale aj kultúrna osobnosť. Bol fotografom, ktorý zachytil krásu slovenskej prírody a kultúry. Jeho diela nám dodnes umožňujú vidieť, ako vyzeralo Slovensko na prelome 19. a 20. storočia.

Vlastenectvo: M.R. Štefánik sa aktívne zapájal do boja za práva Slovákov a ich kultúrnu identitu. Jeho úsilie prispievalo k posilneniu slovenského národného povedomia a vzdelávania.

Inšpirácia pre budúce generácie: Jeho životný príbeh je inšpiratívnym príkladom odhodlania a vášne pre vedecký a kultúrny rozvoj. Jeho pamiatka môže slúžiť ako inšpirácia pre mladých ľudí, aby sledovali svoje sny a presadzovali pozitívne zmeny vo svojom okolí.

Pamätné miesto: Mohyla M.R. Štefánika je miestom, kde môžeme spojiť minulosť s prítomnosťou. Navštívením tohto miesta si pripomíname jeho výnimočný prínos a uctievame jeho pamiatku.

vyhliadka Hrombaba
Neďaleko mohyly sa nachádza aj vyhliadka Hrombaba.
Pamätník Štefánika - Most pri Bratislave
V obci Most pri Bratislave sa nachádza symbolický pamätník na mieste, kde tragicky zahynul M.R. Štefánik s talianskou posádkou v dôsledku zrútenia lietadla.

Infobod Bradlo

Novovybudovaný infobod na Bradle slúži ako potrebné zázemie pre návštevníkov areálu, nachádza sa pri jeho vstupe, pri parkovisku. Ide o infostánok s predajom suvenírov, ktorý je využívaný aj ako výstavný priestor. Rovnako si tam môžeš pozrieť krátky film zo života M.R. Štefánika či dať si chutnú kávu. 

Infobod Bradlo

Infobod Bradlo

Infobod Bradlo
Keď sa náhodne stretnú dvaja nadšenci tých najväčších národných osobností.

Múzeum Dušana Samuela Jurkoviča

Múzeum sa nachádza v centre Brezovej pod Bradlom a ide o prvé múzeum na Slovensku, ktoré je venovanané architektovi Dušanovi Jurkovičovi. Ten v tomto meste vyrastal, v ktorom je pochovaný a v ktorom existuje sedem jeho diel, vrátane toho najznámejšieho – Mohyly M. R. Štefánika na Bradle. Prostredníctvom expozície, ktorej súčasťou sú aj moderné digitálne technológie, múzeum predstavuje Jurkovičov život i dielo a minulosť Brezovej pod Bradlom. Viac si o múzeu môžeš prečítať TU.

Múzeum Dušana Samuela Jurkoviča

Múzeum Dušana Samuela Jurkoviča
V múzeu sa nachádza aj pôvodná časť z mohyly.

Múzeum Dušana Samuela Jurkoviča

Múzeum Dušana Samuela Jurkoviča

Múzeum Dušana Samuela Jurkoviča

Múzeum Dušana Samuela Jurkoviča
Na neďalekom cintoríne sa nachádza aj Jurkovičov pomník, ktorý sám navrhol.

Ak si ešte Brezovú pod Bradlom a samotnú mohylu doteraz nenavštívil/a, tak verím, že to čoskoro napravíš. M.R. Štefánik je jednou z tých osobností v našich dejinách, ktorá nás učí, že odhodlanie, vášeň a hrdosť na svoju kultúru a národ môžu viesť k významným úspechom a k tomu, že naša krajina môže zanechať trvalý odkaz vo svete. Ako on sám hovorieval” “Nič mi nebolo nemožné, lebo som chcel.”  


Článok vznikol v spolupráci s OOCR Región Záhorie. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.