Múzeum gýča v Kremnici je múzeum, v ktorom je fotenie prikázané

Múzeum gýča v Kremnici ma dostalo hneď ako som vošiel dnu a miestami som sa tam cítil ako u babky v obývačke. Pri návšteve Kremnice určite toto múzeum nevynechaj, stojí noazaj za to.

Múzeum gýča

Keď som bol štúrovať v Kremnici, tak počko so mnou veľmi nespolupracovalo (posledné týždne už nepíšem nič iné) a tak som stihol pobehať viacero múzeí, ktoré v tomto meste nájdeš. Mne sa najviac zo všetkých múzeí, ktoré som videl, páčilo práve Múzeum gýča.

Infošky o tomto múzeu

  • Múzeum gýča oficiálne vzniklo v roku 2006. 
  • Ide o jediné múzeum tohto druhu v Európskej únii.
  • V júli 2018 tam mali takmer 1500 kusov „gýča“. Aj keď je pravda, že dodnes nie je známa presná definícia toho, čo to ten gýč je a kedy je vec považovaná za gýč.
  • Ak do tohto múzea prinesieš niečo, čo je poriadny gýč, tak máš vstup zdarma.
  • Autormi múzea je skupinka ujov penzistov, ktorým rozhodne nechýba zmysel pre humor.
  • Stála expozícia unikátnej zbierky gýčov na Slovensku je od  1.apríla do 30. septembra              otvorená  soboty, nedele, sviatky v čase od 11.00 – 15.00 h. 
  • V pracovných dňoch je otvorené len na telefonické objednanie. Pre vstup je však potrebných minimálne 5 dospelých osôb.
  • Mimo sezónu je prístupné len počas kultúrnych a športových akcií alebo na požiadanie turistických či školských skupín.
  • Toto múzeum ma naozaj dostalo a páči sa mi aj to, že tam nie je zákaz fotiť, ale práve naopak, príkaz fotiť. Konečne niečo pre mňa.
Múzeum gýča
Ako u babky na návšteve. 😀
Múzeum gýča
Takéto porcelánové skvosty má aj moja mamča doma. 😀

Múzeum gýča

Múzeum gýča

Ulička slávnych nosov

Súčasťou tohto múzea je aj Ulička slávnych nosov, kde môžeš vidieť nosy tých najznámejších slovenských humoristov, ktorí prispeli k tomu, aby humor a satira prinášali ľuďom smiech, radosť a nie plač.

Múzeum gýča - Ulička slávnych nosov


TIP: Kremnica je známa aj vďaka najstaršiemu festivalu humoru na Slovensku „Kremnické gagy“, ktorý sa koná každý rok počas posledného augustového víkendu.


Do komentu mi môžeš napísať či ťa takéto netradičné miesta, ako je aj toto múzeum, bavia tak ako mňa. Som zvedavý. 🙂

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

[wpedon id=“3654″]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.