Návšteva Ľudovíta Štúra : 9 tipov, ktoré som sa naučil na túre v Modre

Návšteva Ľudovíta Štúra a túra do Modry. Dlho som rozmýšľal nad tým, kam sa vyberiem na svoju prvú túru. Chcel som si vybrať niečo, čo si dobre zapamätám. A zrazu bolo rozhodnuté. Asi si si už mohol/mohla všimnúť, že som na neho trošku zaťažený.  🙂

 Dostaneš sa tam mega ľahko autobusom

Do Modry som sa vybral z Autobusovej stanice, BA. Cesta trvala len jednu hodinku a vystúpil som (symbolicky) na zastávke Modra-Štúrova ulica. Nech už sa vyberieš do Modry z ktoréhokoľvek smeru, táto zastávka je tým najlepším riešením. Vystúpiš hneď oproti múzeu (ja som si ho, ale samozrejme nevšimol) a si zároveň aj na hlavnom námestí mesta.

 Priprav sa, že Štúr a víno sú všade

Vystúpil som a už ma zdraví  Štúr aj s kamošmi… Bolo mi jasné, že tam bude asi z každej strany na mňa pozerať, hneď po tabuľách s ponukou vína 🙂 Tých tam bolo asi viac ako ľudí, čo som stretol za celý deň.

Návšteva Ľudovíta Štúra a jeho socha

Uvidíš mega veľa kostolov, len si zisti, kedy sú otvorené

Hovorím si, že nebudem trapošiť a opýtam sa niekoho, ktorým smerom je múzeum. Tak som sa opýtal hneď prvej tety… Ukázala mi smer a ja som asi hodinu a pol múzeum hľadal na mieste, kde ma nasmerovala. Nevadilo mi, že to tak dlho trvá, lebo som zistil, že v Modre je mega veľa pekných kostolov… Akurát ma mrzelo, že boli všetky zamknuté. Tiež je super, že pamiatky sú pokope a ty nemusíš mať túru za Štúrom mega náročnú.

Návšteva Ľudovíta Štúra Kostol sv. Štefana Kráľa
Kostol sv. Štefana Kráľa (1873-1876)

 

Návšteva Ľudovíta Štúra Evanjelický kostol
Slovenský evanjelický kostol (1834)

 

Návšteva Ľudovíta Štúra v Modre
Nemecký evanjelický kostol (1833-1835)

Zistíš, že tam, okrem Štúra, žili aj iné slovenské osobnosti

Popri tom ako som hľadal múzeum (úplne na zlom mieste) som si všimol aj to, že na každom druhom dome je pamätná tabuľa, že tam žil či pôsobil nejaký významný človek. Ani teba nebaví ten pocit, keď vieš, že si to meno už niekde počul, len si nedokážeš spomenúť na súvislosti? Tak som potom radšej tabule prestal čítať.

Dozvieš sa, že Múzeum Ľudovíta Štúra a Pamätná izba sú na jednom mieste

Keď bolo už aj mne samému divné, že to múzeum neviem nájsť, opýtal som sa znovu jednej tety na smer a tá mi povedala, že je presunuté už vyše 10 rokov úplne inde… Táto informácia ti ušetrí minimálne jednu hodinu hľadania. Takže ako som už vyššie písal, stačí sa pri výstupe z autobusu otočiť a na strane oproti, trošku vyššie je múzeum…

Návšteva Ľudovíta Štúra Tabuľa múzea

Za vstupné do múzea nezaplatíš veľa

Nezabudni, že pondelky zvyknú byť kultúrne inštitúcie ako múzeá či galérie zatvorené.

Každá prvá nedeľa v mesiaci prináša bezplatné vstupné do múzeí a galérií, ktoré patria pod Ministerstvo kultúry SR.

Ale ani v prípade, že si lístok musíš kúpiť, tak neminieš veľa.

Expozície

Lístok pre dospelého – 3 eurá

Zľavnený lístok (žiaci, študenti, dôchodcovia, držitelia kariet ISIC, ITIC, Euro 26) – 1 euro

deti do 6 rokov, držitelia preukazov ZŤP, držitelia preukazov ICOM a UNESCO, pedagogický dozor,  zamestnanci múzeí a galérií v SR a ČR a novinári – zdarma

———————————————————————————————-

Pamätná izba

Lístok pre dospelého – 2 eurá

Zľavnený lístok – 1 euro

Dozvieš sa veľa zo Štúrovho života

Expozície, klasicky ako v múzeách. Môžeš si tam pozrieť osobné predmety nielen jeho, ale aj Jozefa Miloslava Hurbana a Jána Kalinčiaka. Každý si Štúra spája s uzákonením spisovnej slovenčiny, ale on toho urobil oveľa viac 🙂 Mne sa páčilo aj to, že expozícia obsahuje viacero diel venovaných Štúrovi od slovenských výtvarných umelcov, ktoré sú naozaj cool.

Návšteva Ľudovíta Štúra Jeho podobizeň
Viera Kraicová, olejomaľba, 1956

 

Návšteva Ľudovíta Štúra Jeho podobizeň
Ľubomír Rapoš, koláž, 1984

Uvidíš ako sa dá prepojiť jeho život s modernými technológiami

Čo mňa bavilo na tejto výstave, okrem toho, že som tam v čase návštevy bol jediný návštevník (čo je na druhej strane aj trošku smutné), bolo prepojenie tejto expozície s modernými interaktívnymi tabuľami. Mohol som si vypočuť Štúrov príhovor či hrať sa na interaktívnej obrazovke. Toto mi prišlo ako mega nápad. Život Štúra prepojiť s niečím moderným, lebo si presne pamätám ako ma nebavili tie nudné výklady starých tetušiek v múzeách. Len tá podoba sa im trošku nevydarila.

Návšteva Ľudovíta Štúra Jeho podobizeň - Moderné Slovensko

Dáš si fotku v hipster izbe u Štúra 

Povedz mi, kto by toto nechcel? 🙂 Návšteva Štúra prebehla v jeho Pamätnej izbe. Tá pripomína posledné roky jeho života v Modre a bolo to mega super, že som tam bol. A tiež som zistil, že môj pracovný stôl vyzerá podobne ako ten jeho 🙂

Návšteva Ľudovíta Štúra Jeho podobizeň - Pamätná izba

Návšteva Ľudovíta Štúra Jeho podobizeň - Pamätná izba

Symbolicky som si nechal aj bradu a urobil si selfie so Štúrom. Len sa akosi nemal chuť fotiť 🙂

Návšteva Ľudovíta Štúra Jeho podobizeň - Selfie

Moja návšteva Štúra a túra v Modre bola super, no ja som stihol vidieť len toto. Určite je však toho oveľa viac, čo sa tam oplatí vidieť (Galéria Ignáca Bizmayera či Múzeum slovenskej keramickej plastiky). Tak schválne, či sa ti podarí natrafiť na niečo, čo som ja prepásol. No ja sa už teraz teším, okrem iných túr, aj na túru do Uhrovca, kde sa Štúr narodil.

Návšteva Ľudovíta Štúra Jeho podobizeň - Múzeum

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.