Rotunda sv. Juraja a vrch Marhát: TIP na peknú túru s nádychom histórie

Hľadáš tip na nie príliš náročnú túru? Prečítaj si článok, v ktorom sa dozvieš všetky potrebné informácie k tomu, aby si si naplánoval/a príjemný poldňový výlet v ktoromkoľvek ročnom období.

Rotunda sv. Juraja

Nad obcou Nitrianska Blatnica, v okrese Topoľčany, sa nachádza Rotunda sv. Juraja, miestni volajú tento kostolík aj “Jurko”. Je to jedna z najstarších stavieb u nás, dokonca najstaršia rotunda na Slovensku a aj v celej strednej Európe. Pochádza z 9. storočia, asi z jeho prvej tretiny, teda z predveľkomoravského obdobia. To znamená, že ide o jeden z najväčších unikátov spomedzi sakrálnych stavieb u nás.

Rotunda sv. Juraja

Dostať sa k tejto rotunde môžeš z centra obce, je to približne 5 kilometrov, alebo si môžeš cestu skrátiť autom a vyviezť sa až tesne pod les, v ktorom sa stavba nachádza. Rotunda má pekne upravené okolie a je príjemným oddychovým miestom v prírode. Trasa sa dá prejsť aj s terénnejším kočíkom. Na tejto pamiatke sa mi, okrem iného, páčili aj jej sklenené dvere. Skvelý nápad, pretože som bol rád, že som mohol nakuknúť aj do jej interiéru a vidieť, ako to tam vyzerá.


TIP: Vždy najbližšiu nedeľu po sviatku sv. Juraja (24. apríl) sa na tomto mieste koná svätá omša.


Rotunda sv. Juraja

Rotunda sv. Juraja

Vrch Marhát

Marhát s výškou 748 metrov n.m. je najvyšší vrchol Krahulčích vrchov, ako krajinného podcelku Považského Inovca. Dostať sa sem dá z viacerých strán, no ideálne je to myslím spojiť práve s rotundou. Od nej je to potom ešte asi 45 minút na Marhát. Nejde o príliš náročný výstup, takže by to mali s malými prestávkami zvládnuť i menej skúsení a zdatní turisti či menšie deti. Trasu z Nitrianskej Blatnice na Marhát zvládneš za približne 2 až 2,5 hodiny. Počas túry sa ide spočiatku po zelenom turistickom chodníku po rázcestník s názvom Jurko (bola tu kedysi horáreň). Z Jurka do Sedla Marhát vedie žltá značka a posledné metre sa ide po červenej značke.

Na vrchu sa nachádza krásna 17 metrov vysoká rozhľadňa, ktorá ponúka nádherné výhľady. Zaujímavosťou je napríklad aj to, že za vhodného počasia a viditeľnosti vidno až na hranice troch štátov: Česka, Maďarska a Rakúska. Rovnako je toto miesto zaujímavé aj tým, že sa v podstate nachádza na rozhraní troch krajov – Nitrianskeho, Trenčianskeho a Trnavského. Popri rozhľadni tam nájdeš aj prístrešok a ohnisko na opekanie. Rovnako tam uvidíš veľký železný kríž s nápisom „Bože, ochraňuj turistov“.

vrch Marhát - rozhľadňa


TIP: Najväčší výber kníh nájdeš v Martinuse.


Rotunda sv. Juraja sí získala nadšencov až do takej miery, že vytvorili občianské združenie na jej rekonštrukciu. Odborníci zo spoločnosti SK-NIC si všimli, že samostný web má dostatok informácií, no potreboval by trochu zmodernizovať a pridať ďalšie funkcie. Turisti sa môžu dozvedieť veľa informácií o rotunde aj na iných weboch, čo svedčí o jej atraktivite. Vrch Marhát a jeho rozhľadňa sú zaujímavým miestom, ale vo virtuálnom svete nie až tak známym. Napriek tomu si čitateľ vie nájsť dostatok informácií o turistických chodníkoch a zaujímavostiach v jeho okolí, napríklad jaskyni, ktorá sa nachádza pod ním.


Článok vznikol v spolupráci s SK-NIC v rámci projektu „Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne“.

Komentáre

  1. Návštevník

    Veľmi zaujímavé miesto. Zvláštna atmosféra, zvláštne stromy, prekvapiť vie i počasie. Vyjdete za slnka a na ceste k rozhľadni vás zastihne ľadový dážď. A potom zasa teplo. Bol som tam dvakrát a toto miesto túžim navštíviť opäť. Naviac je už asi renovovaný aj kostolík sv. Juraja. Už ten pojem … ! Proste krása …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.