Netradičná rozhľadňa „Vtáčie hniezdo“ v Malinove zaujme malých i veľkých

Po celom Slovensku je možné nájsť rôzne rozhľadne a vyhliadky, ktoré zaujmú nielen výhľadmi, ale aj samotnou stavbou. To platí aj pre netradičnú rozhľadňu „Vtáčie hniezdo“ v Malinove.

Tentokrát som sa vybral štúrovať do obce Malinovo, ktorá sa nachádza len kúsok od Bratislavy. Dostať sa tam môžeš autobusom alebo autom. V prípade, že zvolíš druhú možnosť, tak parkovať je najideálnejšie niekde v centre dediny, tam nájdeš miesto bez väčších problémov. Obec má bohatú a zaujímavú históriu, no ja som si to tentokrát namieril k náučnému chodníku.

Náučný chodník “Na dobrej stope”

Náučný chodník bol otvorený koncom roka 2017. Jeho súčasťou je viacero zaujímavých zastávok, okrem iných aj rozhľadňa „Vtáčie hniezdo“. Náučná trasa začína v uličke za cintorínom (Cintorínska ulica), kde nájdeš prvú informačnú tabuľu s prehľadnou mapou. Ako sa k tejto infotabuli dostať? Z hlavnej cesty, ktorá vedie cez obec, odbočíš za zámkom doľava do centra (Cintorínska ulica). Tam za tehlovým kostolíkom Sv. Juraja zabočíš opäť doľava k cintorínu a dostaneš sa až na poľnú cestu, kde sa infotabuľa nachádza. Odtiaľ už len stále rovno, približne jeden kilometer a dostaneš sa až k rozhľadni. Nie je to naozaj nič náročné, skôr príjemná prechádzka.

Náučný chodník “Na dobrej stope” - Malinovo
Prvá infotabuľa náučného chodníka

Rozhľadňa „Vtáčie hniezdo“

Netradičná rozhľadňa v tvare obrovského vtáčieho hniezda ponúka výhľad zo 7 metrovej výšky na Malý Dunaj a okolitý mokraďový lužný les. Na týchto miestach v minulosti vznikala čierna skládka s odpadkami, no teraz to tam vyzerá naozaj mega. Toto miesto je pekným príkladom úcty k prírode a svojmu okoliu, ale predovšetkým ukážka šikovnosti a spolupráce miestnych obyvateľov.

Rozhľadňa "Vtáčie hniezdo"

Rozhľadňa "Vtáčie hniezdo"

Rozhľadňa "Vtáčie hniezdo"

Pri rozhľadni sa nachádza krásna lávka, cez ktorú sa dá prejsť a pokračovať môžeš ďalej po náučnom chodníku popri Malom Dunaji, o pár minút sa dostaneš na lúku s názvom Zelená oáza, kde si môžeš posedieť a vychutnať si krásne prostredie. Sú tam aj viaceré detské preliezky, ale vyzerajú pomerne zničene, takže aktuálne by som asi neodporúčal, aby ich deti skúšali.

Malinovo

Bobrí hrad

Následne môžeš pokračovať cez závoru k ďalšej atrakcii – Bobriemu hradu. Závora bola zatvorená, takže som ju musel preskakovať a nedopátral som sa, či zvykne byť niekedy otvorená. Takže si aj tu treba dávať radšej pozor. Pred hradom je umiestnená informačná tabuľa, ktorá hovorí o živote bobrov. Priznám sa, že mňa tento hrad nezaujal natoľko ako rozhľadňa, ale myslím si, že deťom sa bude určite páčiť.

Bobrí hrad - Malinovo

Bobrí hrad - Malinovo

Aj toto miesto ma utvrdilo v tom, že na Slovensku je veľa zaujímavých a jedinečných miest, ktoré stoja za návštevu. Ak budeš mať chuť trochu sa vyvenčiť z veľkej Bratislavy, tak myslím, že toto miesto je ideálnou voľbou. Len pár minút od nášho hlavného mesta sa môže človek cítiť, ako by bol v úplne inom svete. Paráda!

Malinovo - Zelená oáza
Neodolal som a fotka na loďke musela byť. 🙂

TIP NA ZÁVER:

Najkomplexnejšie informácie o Rozhľadni Vtáčie hniezdo v Malinove som našiel na voľnočasovom portáli Medveďku daj labku. Článok o tejto zaujímavosti obsahuje lokáciu miesta, fotogalériu či kontakt na občianske združenie, ktoré sa venuje obnove tejto lokality. Projekt získal grant a ďalšie informácie som sa dozvedel na stránke spoločnosti Zelené oázy, ktorá granty udeľovala. Na stránke obce Malinovo som však nenašiel žiadne informácie o tejto zaujímavosti, ktorá je v lokalite obce. Určite je dobré to doplniť. Spoločnosť SK-NIC zaslala správcovi stránky tipy na jej aktualizáciu. Rovnako tak by sa určite zišla propagácia tohto miesta prostredníctvom sociálnych sietí.

Ďalšie zaujímavé informácie nájdeš na stránkach Naše Zálesíčko či Deti.hiking.sk.


TIP: Prečítaj si článok, v ktorom nájdeš ďalšie tipy, kam v okolí Bratislavy.


Článok vznikol v spolupráci s SK-NIC v rámci projektu „Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.