Hrad Pajštún patrí k obľúbeným lákadlám v okolí Bratislavy

Hrad Pajštún sa nachádza na západnom Slovensku a patrí k obľúbeným tipom na výlet. Ako sa k nemu dostať a stojí za to? Dozvieš sa v nasledujúcom článku.

Hrad Pajštún

Pri mojom štúrovaní a cestovaní po Slovensku patria aj zrúcaniny hradov k miestam, ktoré veľmi rád navštevujem. Medzi jednu z najznámejších zrúcanín na západe našej krajiny patrí bezpochyby práve Hrad Pajštún. Pôvodne patril do sústavy pohraničných hradov, ktoré v Malých Karpatoch preberali od 13. storočia funkciu ochrany severozápadných hraníc uhorského štátu. Zrúcanina hradu sa nachádza nad obcou Borinka, v okrese Malacky.

Marianka-Borinka-Pajštún

Dostať sa k hradu je možné z viacerých strán a tak si môžeš vybrať trasu, ktorá ti najviac vyhovuje. Ja som zvolil trasu Marianka-Borinka-Pajštún. Obec Marianka je najstarším pútnickým miestom nielen na Slovensku, ale aj v celom bývalom Uhorsku. Vedel/a si o tom?

Ako sa tam dostať?

Dostať sa do Marianky môžeš autobusom alebo autom. Zaparkovať sa dá bezplatne napríklad na parkovisku kúsok nad Svätým údolím. Odtiaľ sa stačí riadiť celý čas červenou značkou. Trasa má niekoľko kilometrov, ale nejde o nič náročné. Keď som ňou prechádzal, tak som stretol naozaj len zopár ľudí. A myslím, že nie je problém zdolať ju ani na lepšom bicykli či s kočiarom.

Priamo z Borinky

Zrúcanina hradu sa nachádza nad obcou Borinka a veľa ľudí príde práve priamo do obce, odkiaľ sa vyberú na hrad Pajštún. V centre obce, pri kostole, je dostatok parkovacích miest a v prípade, že sa rozhodneš pre autobus, najlepšie je vystúpiť na zastávke Borinka – Obecný úrad. V obci sa človek nedokáže stratiť aj pre to, že sú všade tabuľky a značky, takže sa vieš rýchlo zorientovať.

Cesta k hradu

Z centra obce som sa vybral cestou, ktorá je kolmá k hlavnej ceste. Naďalej som sa riadil červenými značkami, ktorých je tam naozaj dosť, takže je minimálna šanca stratiť sa. Od kostola je hrad vzdialený približne 2,5 kilometra a človeku s kondičkou výstup trvá tak 45 minút. Čím viac som sa blížil k hradu, tým strmejší bol výstup, ale dá sa to samozrejme zvládnuť.

Hore ma už vítali zrúcaniny hradu uprostred lesa, ktoré vyzerajú naozaj super. Vieš si tam aj posedieť, opekať a tie výhľady, ak teda vychytáš dobré počasie, sa ti budú určite páčiť tiež.

Hrad Pajštún

Hrad Pajštún

Hrad Pajštún

Hrad Pajštún

Hrad Pajštún

Hrad Pajštún


TIP NA ZÁVER: Hrad Pajštún ma veľmi dobre spracovanú históriu na webe www.pajstun.sk, ktorý spravuje OZ Pajštún. Názov webu vo mne vyvolal dojem, že sa bude web venovať priamo hradu, celá webstránka však slúži na propagáciu OZ, jeho aktivít a akcií v obci Borinka, do ktorej katastra hrad patrí ako som písal už vyššie. Jedine v časti história je naozaj komplexne popísaná história hradu. Odborníci zo spoločnosti SK-NIC našli krásne video na socialnej sieti, ktoré na stránke nie je prelinkované. Chýbala im tiež fotogaléria z hradu a okolia. Taktiež ako sa k nemu dostať a trasy. Kontakt na OZ Pajštún je na webstránke, preto ich rady a tipy zaslali priamo administrátorom. O hrade Pajštún je popísaného veľa zaujímavého, zdieľajú sa fotografie zo súčasnosti aj minulosti. Bola by škoda, ak by tieto informácie neboli lepšie dostupné.

Ďalšie zaujímavé informácie nájdeš na:


TIP: Prečítaj si článok, v ktorom nájdeš ďalšie tipy, kam v okolí Bratislavy.


Článok vznikol v spolupráci s SK-NIC v rámci projektu „Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.