Rozhovor s Crazy Sexy Fun Traveler: Každý by mal robiť to, čo ho baví

Alexandra Kováčová je slovenskou travel blogerkou, známou aj pod prezývkou Crazy Sexy Fun Traveler. Alex je pre mňa jednou z najvýraznejších blogerov na Slovensku, a preto sa neskutočne teším, že bola ochotná nájsť si čas a spraviť rozhovor na môj blog.

Rozhovor s Crazy Sexy Fun Traveler

Alex pochádza zo Sniny a doteraz toho precestovala už naozaj veľa. Píše po anglicky a na Facebooku má už vyše 100 000 fanúšikov. Ja ako začínajúci bloger som sa jej pýtal na to, aké boli jej začiatky v rámci blogovania a to, čo ju na tejto práci baví 🙂 Fotky v článku sú zo súkromného albumu Alex.


Tip: Pozri si aj môj článok: Rozhovor sám so sebou: Blog Nie je túra bez Štúra spoznáva Slovensko


Kedy prišiel nápad založiť si blog?

Za všetko môže moja nespavosť. Raz ráno o 4-tej v septembri 2010 som zase nemohla spať a vtedy som rozmýšľala, čo zmysluplné by som mohla po nociach robiť. Pozerať filmy dookola ma už nebavilo. Vnukla sa mi otázka ‚Čo ma najviac baví?‘ a odpoveďou bolo samozrejme cestovanie. Ani neviem ako mi napadlo začať blogovať, ale vygooglila som si, že nejakí americkí blogeri sa tým živia, tak som sa rozhodla, že budem aj ja. Blog som si založila ešte v to ráno a pár mesiacov som bojovala s technickými nastaveniami 😀

Aká bola reakcia rodičov, keď zistili, že sa chceš živiť písaním a cestovaním?

Po piatich mesiacoch blogovania som z jedného dňa na druhý dala mesačnú výpoveď v práci letušky. V tej dobe som ešte nemala z blogu ani cent. Oco mi na to povedal ako vždy, že si mám len dobre rozmyslieť čo robím, a že to necháva na mňa, ale mama sa naštvala, že som sa už fakt zbláznila, a skoro vôbec sa so mnou nebavila 2 týždne. Moji známi mi tiež neverili, čo bolelo, lebo v ťažkej chvíli človek potrebuje oporu práve od tých najbližších. Tí moji mi však nič také nedali, a preto som bola na všetko sama.

Čo ťa na začiatku písania presvedčilo v tom, aby si sa nevzdala a išla si za snom?

Bol to presne môj najväčší sen, a to cestovať po svete a byť slobodná. Odmalička som bola strašný rebel a nemala som rada autority. To mi, bohužiaľ, ale v tomto chvalabohu, ostalo aj v dospelosti. Proste neprichádzalo do úvahy, aby som sa vrátila do nejakej ‚normálnej práce‘ ani za nič. Moja tvrdohlavá povaha mi to nedovolila. Chcela som dokázať ostatným, že sa mýlili, keď mi neverili. Vieš ako sa hovorí, že keď si niečo zaumieniš, celý vesmír sa spojí, aby ti vyhovel. Takže nejak tak to bolo. Pracovala som na blogu každý deň, a vlastne je to takto už skoro 7 rokov. Tvrdá práca, viera a vysielanie želania do vesmíru pomohlo.

Rozhovor s Crazy Sexy Fun Traveler

Mohla by si žiť kdekoľvek na svete, ale ty si verná Slovensku, prečo?

Ako sa to vezme. Asi 12 rokov som bola prevažne v zahraničí a na Slovensko som sa vracala v lete a na Vianoce, niekedy aj pár dní mimo toho. Posledné 2 roky som už však častejšie aj na SK. Je to z viacero dôvodov. Neustále cestovanie je náročné a na cestách sa nedá až tak dobre pracovať online ako doma v Snine, kde aj tak nie je skoro nič iné čo robiť 😀 Na Slovensku tiež organizujem stále viac a viac kurzov a prednášok, aj tu mám viac pracovných ponúk, kedy konečne aj našinci pochopili význam práce blogerov. A samozrejme všetci z rodiny bývajú tu, aj najlepší kamaráti. Dalo by sa povedať, že vekom som sa trochu ukľudnila a viac si vážim aj to, čo máme doma, preto tu trávim už viac času, dokonca tak spolu až pol roka ročne.

Rozhovor s Crazy Sexy Fun Traveler

Máš nejakých obľúbených blogerov, ktorí ťa inšpirujú a bavia?

Po pravde, pred pár rokmi som sledovala veľa, aj aby som sa inšpirovala, aj niečo od nich naučila, aj si urobila reklamu. Ale teraz mám toľko veľa práce, že málokedy si niečo prečítam, pokiaľ sa tam fakt nechystám. Už poriadne nestíham ani sledovať blogy naj kamošov.

Máš ešte nesplnený cestovateľský sen? Dá sa to v tvojom prípade vôbec? 🙂

Určite áno. Zvláštne je, že čím viac človek cestuje, tým viac miest objaví, kde by ešte chcel ísť. Takže môj bucket list je nekonečný zoznam destinácií a stále iba rastie. Ešte ma konečne čaká Peru, Austrália a Nový Zéland, Kolumbia, Juhoafrická republika, a prekvapivo chcem ísť aj na Antarktídu, hoci vôbec nemám rada zimu. Ale tá atmosféra tam, aj divé zvieratá ma fascinujú.

Rozhovor s Crazy Sexy Fun Traveler na môj blog

Štyri slová, ktoré ťa najviac vystihujú? (Okrem Crazy Sexy Fun Traveler 🙂 )

Vegan, joga, sloboda a život. A chcela by som, aby tam bolo aj slovo kľud.

Rozhovor s Crazy Sexy Fun Traveler

Bez čoho si nevieš predstaviť každý svoj deň?

Bez veľa ovocia, smiechu, meditácie, vody, a denníka vďačnosti pred spaním. Tam si zapisujem aspoň 10 vecí, za ktoré som v daný deň vďačná. Vymenujem si ich v duchu čo najviac, a tie hlavné spísané nejak všeobecne potom sú aj na blogu v Gratitude journal denníku vďačnosti. Môžem povedať, že zaviesť do života vďačnosť mi zmenilo pohľad na život.

Ako sa staviaš k tomu, že si pre mnohých vzorom a motivátorom?

Ja sa z toho nesmierne teším, lebo pred pár rokmi by mi to ani vo sne nenapadlo. Som fakt rada, že sa mnou ľudia nechávajú inšpirovať a v niečom si tak môžu zlepšiť svoj život, zdravie, alebo viac cestovať a plniť si tak sny. Život bez snov, a hlavne bez toho, aby si človek za nimi aj naozaj išiel, má vôbec zmysel??

A máš nejaké triky ako bojovať proti hejterom? Tých je na Slovensku, bohužiaľ, požehnane.

Snažím sa si ich čo najmenej všímať. Už som sa naučila, že pokiaľ publikujú rozhovor so mnou v nejakom bulvárnom médiu, tak si komentáre už radšej ani nečítam. Načo si zbytočne robiť nervy, že? Inak buď odpíšem niečo vtipné, alebo priamo fakt, ktorý dokazuje, že dotyčný pravdu nemá, alebo to proste vymažem a kývnem rukou, že aj tak to je jeho názor, ktorý o mne nič nevyjadruje. A dokonca si ešte v duchu aj poviem, že tomu človeku posielam veľa pozitívnej energie, ktorá mu otvorí oči 😀 Ale naozaj dúfam, že aj u nás začnú ľudia konečne chápať, že majú vyzdvihnúť to dobré, a nie sa sústrediť na to zlé, ktoré je často aj vymyslené a nie je to tak.

Rozhovor s Crazy Sexy Fun Traveler

Spolu s Milanom (Cestujeme bez mapy) si vydala e-book Bloger ako zamestnanie, kde veľmi detailne opisujete svoje know-how. Prečo ste sa rozhodli takto začínajúcim blogerom pomôcť?

Lebo blogovanie je super, keď ťa to naozaj baví. Dokážeš sa tým veľa naučiť nielen ty sám, ale pomôžeš aj iným. Na tomto svete nie je pomoci nikdy dosť a tiež si myslím, že by mal každý človek robiť presne to, čo ho najviac baví. Ak s tým nejako súvisí blogovanie, tak prečo neposunúť naše dlhoročné skúsenosti ďalej a pomôcť tak viacerým ľuďom žiť si svoj sen?

Rozhovor s Crazy Sexy Fun Traveler

Čo by si odkázala začínajúcim blogerom?

Vybrať si tému, o čom dokážeš donekonečna písať. A hlavne veľa trpezlivosti, úspech totiž neprichádza sám od seba, ale treba na ňom pracovať. A tiež si treba veriť, že to dokážete. Podrobnejšie konkrétne info ohľadom blogovania už v spomínanom e-booku 😀


Ak sa ti tento rozhovor s Crazy Sexy Fun Traveler páčil, tak nezabudni dať like či zdieľať 🙂 A ja budem zatiaľ čakať, kým na rozhovor osloví niekto mňa 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.