Skalné obydlia Brhlovce: Svetový unikát, o ktorom veľa ľudí (možno) ani nevie

Skalné obydlia Brhlovce patria nielen k slovenským, ale aj celosvetovým unikátom. Už si o tomto jedinečnom mieste počul/a?

Skalné obydlia Brhlovce

Napriek tomu, že Slovensko nepatrí rozlohou k veľkým krajinám, nachádza sa tu viacero unikátov, nielen tých slovenských, ale aj európskych či dokonca svetových. Toto leto som sa pre to rozhodol, že budem objavovať predovšetkým unikáty a menej známe pamiatky a miesta na Slovensku, ktoré si však zaslúžia našu pozornosť. 

Jedným zo svetových unikátov v našej krajine sú aj skalné obydlia Brhlovce. V neveľkej obci, východne od Levíc, sa nachádzajú jedinečné domy vysekané priamo do skaly, patria k najvýznamnejším pozostatkom ľudovej architektúry u nás. Hovorí sa, že prvé takéto obydlia vznikli už v 16. storočí, v období tureckých vojen ako odpoveď na hroziace nebezpečenstvo. To, že ide o jedinečné stavby, dokazuje aj fakt, že vyhĺbiť obydlie do skalnej steny trvalo v niektorých prípadoch dlhé roky. Tieto skalné obydlia zaujmú nielen tým, ako vyzerajú, ale aj špeciálnou vlastnosťou, pretože v lete chladia a v zime zas príjemne hrejú.

Skalné obydlia Brhlovce

Skalné obydlia Brhlovce

Ako sa sem dostať?

Skalné obydlia sa nachádzajú priamo v centre obce Brhlovce, dostať sa tam môžeš autobusom alebo autom, pri obecnom úrade sa nachádza verejné parkovisko. Prehliadka je čiastočne bezbariérová.

Expozícia Tekovského múzea v Leviciach

Skalné obydlia Brhlovce sú vysunutou expozíciou Tekovského múzea v Leviciach, ktorá dokumentuje netradičnú formu ľudového obydlia, staviteľstvo a bytovú kultúru obyvateľov Brhloviec. Domy vytesané do skaly sú zariadené dobovým nábytkom. Postupne sa môžeš prejsť skalnou letnou kuchynkou, komorou či terasou. Rovnako sa tam nachádza aj výstava kamenárskych výrobkov a náradia. Prehliadka začína lektorským výkladom, počas ktorého sa dozvieš viaceré zaujímavosti o tomto mieste a následne si môžeš domy prejsť samostatne svojím tempom.

Otváracie hodiny:

  • apríl až október – každý deň / 9.00 – 16.00 hod.  
  • november – marec – na požiadanie

Skalné obydlia Brhlovce

Skalné obydlia Brhlovce

Skalné obydlia Brhlovce

Skalné obydlia Brhlovce

Mňa pri návšteve tohto jedinečného miesta zaujalo, okrem iného aj to, že niektoré skalné obydlia sú dodnes obývané. Iné sa zas využívajú ako vínne pivnice alebo hospodárske priestory.

Skalné obydlia Brhlovce

Skalné obydlia Brhlovce


ZAUJÍMAVOSŤ NA ZÁVER: Skalné obydlia Brhlovce už majú aj svoju virtuálnu identitu a adresu. Obec Brhlovce im venovala priestor na obecnej webstránke. Krátky, stručný, ale zrozumiteľný článok, ktorý je doplnený ďalšími atrakciami v obci, alebo blízkosti. Zároveň zakomponovali v texte aj odkazy na ďalšie weby a video o skalných obydliach. Myslím, že pre úplnú propagáciu by takáto zaujímavosť mohla mať aj vlastnú stránku na niektorej sociálnej sieti a tak napomáhať k popularite a návštevnosti.

Zaujímavý popis nájdeš aj tu:


Článok vznikol v spolupráci s SK-NIC v rámci projektu „Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.