Synagógy na Slovensku: Tieto budovy majú v sebe čosi čarovné

Synagógy na Slovensku sú budovy, ktoré slúžili v minulosti hlavne na konanie židovských náboženských zhromaždení a náboženského vyučovania. Dnes je veľa z nich už zničených, no nájdu sa aj také, ktoré sa využívajú. 

Synagógy na Slovensku

V súčasnosti je na Slovensku vraj vyše sto synagóg a modlitební. Niektoré z nich sú zrekonštruované a slúžia kultúrnym účelom, no väčšina z nich je zničená. Ja som pri svojom štúrovaní po Slovensku zatiaľ natrafil na týchto 6 synagóg.

Spišské Podhradie

Táto synagóga bola postavená v roku 1875 v neskorogotickom slohu s prvkami inšpirovanými orientálnou architektúrou. A vraj je jej interiér dosť brutálny, takže sa tam určite ešte pôjdem pozrieť.

Synagógy na Slovensku - Spišské Podhradie

Senec

Táto budova synagógy je z roku 1904, dnes je síce už v dosť biednom stave, no mňa na zrúcaninách baví aj to, že už keď si každý myslí, že je daná budova odpísaná, tak pre mňa má aj tak mega čaro. Takže som sa pekne vyžíval a túto synagógu nájdeš v mojom telefóne tak na 40 fotkách 😀

Synagógy na Slovensku - Senec

Trenčín

Synagóga v Trenčíne je naozaj veľmi pekná, len neviem či sa aj dnes na niečo využíva, lebo vyzerala dosť opustene. Postavená bola v roku 1913 na mieste staršej synagógy.

Synagógy na Slovensku - Trenčín

Prešov

Túto budovu Ortodoxnej synagógy som našiel úplne náhodou, trošku som odbočil z námestia, chcel som sa ísť najesť. Takže aj hlad je niekedy dobrý, aspoň objavím to, čo som nemal ani v pláne 😀 Synagóga je súčasťou takého židovského areálu spolu s inými budovami a dnes sa v nej zvyknú konať rôzne koncerty.

Synagógy na Slovensku - Prešov

Nitra

Hneď na začiatku mesta som objavil túto mega budovu synagógy. Snažil som sa ju odfotiť lepšie, no je taká veľká, že sa mi to nepodarilo 😀 Postavená bola v rokoch 1910-1911 v maursko-byzantskom slohu.

Synagógy na Slovensku

Malacky

Už viem, že taký výlet do Malaciek bol dobrým nápadom aj pre to, že som objavil túto mega peknú budovu synagógy, ktorú tam majú. Bola postavená v roku 1900 a v súčasnosti sa využíva na kultúrno-vzdelávacie účely.

Synagógy na Slovensku - Malacky


Tip: Pozri si aj moje články:

UNESCO pamiatky na Slovensku: Týchto 7 ti vyrazí dych

Výlety po Slovensku: 8 užitočných informácií, ktoré sa zídu aj tebe


Do komentu mi môžeš napísať či sa aj tebe páčia budovy synagóg, a ktoré okrem týchto si videl/a ty. Som zvedavý, a ja sa na ne pôjdem určite pozrieť 🙂

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie 🙂

[wpedon id=“3654″]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.