Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice a stojí to naozaj za to?

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice? V článku nájdeš niekoľko tipov na zaujímavé a unikátne miesta, ktoré sa oplatí navštíviť.

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice?

Banská Štiavnica patrí medzi tie mestá, v ktorých je doslova čarovná atmoška. Súhlasíš? Prečítaj si článok Zaujímavosti o Banskej Štiavnici a miesta, ktoré nesmieš vynechaťPri svojom štúrovaní po Slovensku sa snažím striedať tie známe miesta s tými možno menej známymi. Tentokrát som preto navštívil tri obce v okolí Štiavnice. Tie ponúkajú nielen krásnu prírodu, ale aj viacero unikátnych a jedinečných miest a pamiatok.

v Banskej Štiavnici

Hodruša-Hámre

Obec Hodruša-Hámre vznikla spojením obcí Banská Hodruša, Dolné Hámre a Kopanice. V obci sa nachádza hneď viacero zaujímavých miest a pamiatok, ktoré som stihol vidieť. Nájdeš tam napríklad dom, v ktorom bola kedysi hodrušská čipkárska škola. Tá vyrobila závoj k svadobným šatám anglickej kráľovnej Alžbety II. Rovnako tam nájdeš aj internetový náučný chodník Cestujeme v čase (s QR kódmi).

Baňa Starovšechsvätých

Asi ťa neprekvapím, keď napíšem, že aj táto obec je prepojená s baníctvom. Baňa Starovšechsvätých je jednou z najstarších a najkrajších v celom štiavnickom regióne. Spolu s ďalšími banskými pamiatkami v obci sú súčasťou UNESCO. Vidieť tak môžeš zblízka sedemstoročný vývoj bane v oblasti razenia štôlní, dobývania žíl drahých kovov a života baníkov.

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - Baňa Všetkých Svätých
Banská mapa
Trošku som sa zahral na baníka.

V rámci prehliadky som sa popri chodbách bane dostal aj k expozíciám, ktoré hovoria o histórii hodrušského baníctva, videl som rôzne historické nástroje baníkov, minerály z regiónu či sveta a rovnako tak aj trofeje miestneho zlatokopeckého klubu.

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - Baňa Všetkých Svätých

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - Baňa Všetkých Svätých

Priznám sa, že téma baníctva mi nie je až tak blízka, takže som sa počas prehliadky dozvedel veľa nových a zaujímavých infošiek, keďže aj samotné baníctvo bolo a stále ešte aj je dôležitou súčasťou tohto regiónu. Bližšie info o tomto mieste nájdeš na tomto odkaze, a ak sa sem budeš chystať, tak je lepšie dopredu sa nahlásiť.

Klopačka

Ďalšou zastávkou v rámci štúrovania v tejto obci bola historická banícka Klopačka. Táto klopačka je jednou z posledných piatich zachovaných banských klopačiek na Slovensku. Ďalšie sa nachádzajú v Banskej Štiavnici, Kremnici, Španej Doline a v Solivare pri Prešove.

Význam klopačky bol v minulosti veľmi veľký. Pri rôznych príležitostiach sa ozývala hlasným klopaním na voľne visiacu drevenú dosku, čo je banícky zvyk pochádzajúci ešte z čias byzantských kláštorov. Podľa rytmu klopania sa rozlišovalo o akú udalosť presne ide. Z najdôležitejších ohlasovaných udalostí to boli napríklad vojenské nebezpečenstvo, pohreb či začiatok práce v bani.

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - Klopačka

Súčasťou klopačky je hodinový stroj pochádzajúci z konca 18. storočia. Ide o slovenský unikát, pretože hodiny majú len jednu ručičku a na celom svete je podobných hodinových strojov už len zopár. Klopačku zrekonštruoval a tento stroj opäť spojazdnil mladý chalan, Peťo Fridrich, ktorý sa o toto miesto stará a chodí hodiny pravidelne naťahovať. Mne sa veľmi páči, keď si aj mladí ľudia vážia pamiatky, ktoré na Slovensku máme, a starajú sa o ne.

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - Klopačka - hodiny

Keďže obec vznikla spojením viacerých menších obcí, tak aj počet kostolov je vyšší ako to býva normálne. Nachádza sa tam totiž až 7 kostolov. Tie síce nie sú voľne prístupné, ale napríklad vedľa Kostola sv. Mikuláša je fara, na ktorej keď zazvoníš, tak ti kostol radi otvoria a ukážu.

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - kostol
Interiér Kostola sv. Mikuláša

Svätý Anton

Kaštieľ vo Svätom Antone patrí medzi tie najznámejšie pamiatky v okolí Štiavnice. Dlhé roky bol v rukách šľachty, dodnes sa v ňom zachovali originálne tapety, obrazy známych maliarov a historicky jedinečná zbierka starého nábytku z celého sveta.

Na chodbách sa zas nachádzajú staré grafiky a tisícky trofejí. Celé spodné poschodie je venované poľovníckej expozícii, ide o najväčšiu zbierku svojho druhu na Slovensku. Kaštieľ je obklopený parkom, do ktorého sa vieš v poho dostať a poprechádzať sa.

Na tomto kaštieli ma zaujala aj legenda, ktorá hovorí o symbolike kalendára. Pôvodne mal totiž 4 vchody (ročné obdobia), 7 arkád (dní v týždni), 12 komínov (mesiacov v roku), 52 izieb (týždňov v roku) a 365 okien (dní v roku).

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - Svätý Anton

Normálne sa v priestoroch kaštieľa nesmie fotiť. Ja som so súhlasom Múzea vo Svätom Antone mohol fotiť aspoň v niektorých miestnostiach, tak sa teším, že ti môžem v článku ukázať aj to, čo ťa v ňom čaká. Viac si o tomto kaštieli môžeš prečítať na tomto odkaze.

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - Svätý Anton

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - Svätý Anton

Jednou z najkrajších miestností kaštieľa je Zlatý salón, v ktorom sa nachádza nádherný nábytok. Ten bol darom cisárovnej Márie Terézie pre svoju najmladšiu dcéru Máriu Antoinettu. V kaštieli sa tiež nachádza aj viacero zaujímavých kúskov, ktoré mi dali na prvý pohľad celkom zabrať, kým som prišiel na to, čo to akože má byť a na čo to kedysi slúžilo. Uhádneš, čo som odfotil na tejto fotke?

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - Svätý Anton
Je to záchod alebo polievková misa?

Súčasťou kaštieľa je aj Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie, ktorá je naozaj veľmi pekná. Bola maľovaná v duchu neskorobarokového iluzionizmu.

Pri jej reštaurovaní, v rokoch 2002 – 2005, bola použitá aj jedna zo starých technológií – čistenie chlebom. Už si o takomto niečom počul/a? Lebo ja sa priznám, že som to počul na tomto mieste prvýkrát. Pri reštaurátorských prácach bol pri vchode do sakristie tiež objavený unikátny nález. V kamennom otvore bola ukrytá nádoba s mumifikovaným srdcom neznámeho pôvodu.

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - Svätý Anton

Vyhne

Treťou obcou, ktorú som navštívil v rámci štúrovania v okolí Banskej Štiavnice bola obec Vyhne. Ako som už spomenul, mám rád aj menšie obce na Slovensku, ktoré ukrývajú nejedno zaujímavé miesto či pamiatku, a to platí aj o Vyhniach. Obec je známa vďaka svojej baníckej, kúpeľnej a pivovarníckej histórii. Vedel/a si, že v tejto obci sa nachádza najstarší pivovar na Slovensku?

Kamenné more

Medzi jednu z najväčších prírodných dominánt obce patrí Kamenné more, ktoré je slovenským prírodným unikátom, rozlohou je najväčším kamenným morom v sopečnej časti Karpát a jedno z najstarších chránených území na Slovensku. Z centra obce to nie je vôbec ďaleko a ak máš radšej nenáročnú turistiku, tak prechádzka k tomuto miestu sa ti bude páčiť.

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - Vyhne

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - Vyhne

Kúsok od Kamenného mora sa nachádza prameň, ktorý je považovaný za ten najchladnejší prameň na Slovensku. Napiť som sa nenapil, predsa len moja imunita by to asi nezvládla. 😀

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - Vyhne

Vyhniansky travertín

Ďalším zaujímavým prírodným unikátom obce je Vyhniansky travertín. Ide o travertínovú kopu tvoriacu vodopád vysoký okolo troch metrov. Vyteká tam termálna voda z hotela, v ktorom som bol aj ja ubytovaný. Aké zviera ti tento travertín pripomína?

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - Vyhne

Hotel Termál*** 

Ubytovaný som bol v Hoteli Termál, ktorý je situovaný v príjemnom a tichom prostredí vo Vyhniach. Zobudil som sa na spev vtáčikov, čo môže byť krajšie ako takýto príjemný budíček? 🙂 Milo ma prekvapil nielen interiér hotela, ktorý je naozaj na vysokej úrovni, ale aj služby a zamestnanci. Keď človek robí to, čo ho baví, tak je to naozaj vidieť a aj hosť sa tam potom cíti o to príjemnejšie.

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - Hotel Thermal Vyhne

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - Hotel Thermal Vyhne
Izba, v ktorej som bol ubytovaný.

Súčasťou hotela je aj wellness s chemicky neupravovanovu vodou z vlastného termálneho prameňa, ktorý má dokonca liečivé účinky. Wellness som si vyskúšal aj ja a po celodennom štúrovaní to bol skvelý nápad ako si oddýchnuť. Len taký malý tip, dávaj si pozor, aby si sa náhodou nevymkol tak ako ja, lebo poviem ti prechádzať sa v župane po hoteli, aby som sa dostal do izby nebola žiadna sranda. 😀 Viac si o tomto hoteli a o tom, čo všetko ešte ponúka, môžeš prečítať na tomto odkaze.

Zdroj: Hotel Termál Vyhne

Kaplnka Panny Márie Kráľovnej

Slovenský architekt Ladislav Hudec je označovaný aj ako „otec ázijských mrakodrapov“. Vo Vyhniach sa nachádza aj krásna Kaplnka Panny Márie Kráľovnej, ktorá je jeho jedinou stavbou mimo územia Číny. A mňa mega baví objavovať pri štúrovaní po Slovensku takéto unikátne pamiatky.

Čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice - Kaplnka Panny Márie Kráľovnej
Pohľad na kaplnku z hotelového balkóna.

Do komentárov mi môžeš napísať ďalšie tipy, čo sa ešte oplatí vidieť v okolí Banskej Štiavnice. Rád sa nechám inšpirovať, lebo sa tam ešte určite niekedy vrátim.


Článok vznikol v spolupráci s Región Banská Štiavnica.  

Komentáre

  1. Post
    Author
  2. Mária Mazúrová

    Určite je vhodné zájsť do Klastavy a pozrieť si tufové pivnice. V Žibritove krásny kostol a ísť nenáročnou prechádzkou až na Krupinské bralce, Aj v Sitnianskej Lehôtke sú pivnice. Ešte veľa ďalších miest sa v okolí Štiavnice dá navštíviť.

  3. Post
    Author
  4. Post
    Author
  5. Dana

    Určite Náučný chodník Žakýlske pleso v obci Podhorie 6 km od Banskej Štiavnice v smere na Sklené Teplice a v obci je možné navštíviť miestne múzeum bábok – drevené marionety od autorky pani Janky Pogorielovej.

  6. Ivana

    Dobry den ja by som vam odporucila este navstevu banskej belej….a urcite je este take zaujimave miesto zakyl kde sa nachadzal hrad…a najdete tam take prirodne jazierko ktore sa vola morske oko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.