Beňatinské jazero: Jeho tyrkysová farba ti vyrazí dych

Beňatinské jazero patrí vďaka svojej jedinečnej farbe k tým najväčším prírodným unikátom Slovenska.

Beňatinské jazero

V minulosti sa na tomto mieste nachádzal travertínový lom, no zaplavila ho spodná voda. Tá vytvorila nádherné tyrkysové jazero, vďaka čomu ho mnohí volajú malé Chorvátsko, keďže scenériou a tyrkysovou priezračnou vodou pripomína známe Plitvické jazerá. Travertínové jazero patrí k najväčším prírodným pamiatkam a zároveň je aj chráneným územím CHKO Vihorlat. Voda v jazere je síce studená, no veľmi čistá.


POZOR: V jazere je oficiálny zákaz kúpania, v letných mesiacoch sa tam však zvykne kúpať mnoho ľudí na vlastné riziko.


Beňatinské jazero

Plitvické jazerá, zdroj: Unsplash

Zaujímavosťou je aj načerveno sfarbený odtlačok pravekej ryby, ktorá sa pýši na útese. Aj vďaka nej ho niektorí nazývajú Beňatinská veľryba. V skutočnosti je však známe, že sa v tomto bývalom kameňolome našla skamenelina päť metrov dlhej ryby.

Ako sa dostať k jazeru?

Ako sa dostať k jazeru a kde zaparkovať? Jazero sa nachádza na konci obce Beňatina, respektíve medzi obcami Beňatina a Inovce. Z hlavnej cesty spájajúce tieto dve obce treba odbočiť doprava (smer Bňantina > Inovce) a pokračovať asi 200 metrov na miesto, kde sa nachádza parkovisko. To leží hneď nad jazerom.

Beňatinské jazero

Beňatinské jazero

Beňatinské jazero

Zaujímavosť na záver

Ako je zastúpený tento prírodný unikát vo virtuálnom svete? Najrelevantnejšie informácie o jazere našli odborníci zo spoločnosti SK-NIC na niekoľkých cestovateľských portáloch. Na portáli Vypadni.sk sa nachádza dostatok informácií aj o okolí, kontaktoch na obec a zobrazenie na mape. Obec Beňatina, pod ktorej katastrálne územie jazero spadá, má vlastnú webstránku, ktorá je v rekonštrukcii. Vedeniu obce dali tip, aby toto krásne miesto neopomenuli, keď budú propagovať atrakcie a zaujímavé lokality v okolí. Jazero nemá propagáciu na sociálnych sieťach, okrem fotografií jednotlivcov, ktorí túto peknú lokalitu zdieľajú. Čo ale oceňujú je, že Košice región spravil propagačné video na túto lokalitu.

Ďalšie hodnotné informácie o tomto jazere nájdeš aj na:Článok vznikol v spolupráci s SK-NIC v rámci projektu „Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.