Záruby: Najvyšší vrch Malých Karpát zdolá naozaj každý turista

Záruby (768 m n. m.) sú najvyšším vrchom Malých Karpát. Ak si netrúfaš na tatranské štíty, tak tento vrch je skvelou voľbou.

Smolenický zámok ako východiskový bod

Východiskovým bodom na Záruby je obec Smolenice a Smolenický zámok. Ten patrí medzi jednu z najväčších dominánt obce, počas júla a augusta sa v ňom konajú pravidelné prehliadky, a tak si ho môžeš pozrieť aj zvnútra, inak zámok patrí Slovenskej akadémii vied, je reprezentačným miestom pre stretnutia vedcov z celého sveta a slúži ako konferenčné centrum, a teda nemá charakter pamiatkového a turistického objektu. Viac si o tom, čo sa dá vidieť a robiť v Smoleniciach môžeš prečítať v tomto článku.

Smolenický zámok

Trasy, ktoré si môžeš vybrať

Na tento vrchol, ako som už spomenul, je možné vystúpiť žltou turistickou značkou z vlakovej stanice Smolenice a modrou z centra Smoleníc, respektíve po hrebeni červenou značkou. Červená značka vedie zo zrúcaniny hradu Ostrý Kameň, pri vodnej nádrži Buková. Všetky značky sa stretávajú na vrcholovom hrebeni Zárub, ktorý je značený červenou značkou. Je len na tebe, ktorú trasu si zvolíš. Ako som sa dočítal, tak najobľúbenejší výstup na Záruby je zo Smoleníc, pretože sú z hľadiska dopravy veľmi dobre dostupné. Aj my sme zvolili túto trasu, zaparkovali sme pri kostole a odtiaľ sme sa už riadili značkami.

Trasa nie je nejako extra náročná, preto ju zvládnu aj menej skúsení turisti. V tomto prípade je však zaujímavejšia skôr samotná cesta na vrchol zalesneným kopcovitým terénom, ako samotný vrchol. Nečakali nás totiž žiadne úžasné výhľady po okolí, čo ma trošku mrzelo. Na vrchole sa nachádzajú smerovník s nadmorskou výškou a kríž. Kúsok od vrcholu je aj ohnisko, ktoré sa dá bez problémov využiť.

Záruby

Záruby

Záruby

Záruby

Vápenná je moja srdcovka

Musím sa priznať, že mne sa viac páči vrch Vápenná (752 m n. m.), ktorý je tretím najvyšším vrchom Malých Karpát. Tento vrch je príkladom toho, že aj nižšie kopce môžu ponúkať krásne výhľady. Na vrchole sa nachádza aj päť metrov vysoká železobetónová rozhľadňa v tvare obelisku s oceľovou plošinou a rebríkom.

Vápenná

Vápenná

Zaujímavosť na záver

Na stránke obce Buková, do ktorej katastra patrí vrch Záruby, sa nachádza stručná informácia o tomto mieste. Spolu s ostatnými tipmi na výlet je to dobrý štart na prapagáciu, ale chýba tam podstránka, ktorá by miesto opísala. Určite by bolo vhodné doplniť najvyšší vrch Malých Karpát na webstránku obce, kam lokalita spadá. PlanetSlovakia podáva návštevníkom vyčerpávajúce informácie a množstvo prekrásnych fotografií, ktoré tvoria dominantu webu. Síce tam chýba geografické zobrazenie, ktoré by dopomohlo zorientovať sa, ale čitateľ sa všetko potrebné dozvie priamo z textu. Web je stále aktuálny, pravidelne doň pribúdajú ďalšie a ďalšie tipy na krásne zážitky. Tvorcovia sú takisto aktívni na sociálnej sieti.

Ďalšie hodnotné informácie o najvyššom vrchu Malých Karpát nájdeš na: Vypadni.sk, Dobrodruh.sk či KamNaVylety.sk.


Článok vznikol v spolupráci s SK-NIC v rámci projektu „Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.