Budatínsky hrad, jeho posledný majiteľ sa narodil v Kluknave tak ako ja

Budatínsky hrad sa nachádza v žilinskej mestskej časti Budatín a pri mojom štúrovaní som sa o hrade dozvedel viacero zaujímavostí. Prečítaj si článok a dozvieš sa aj to ako som zistil, že jeho posledný panovník pochádza z Kluknavy.

Budatínsky hrad

Budatínsky hrad je situovaný na sútoku riek Váh a Kysuca, čo je celkom zaujímavé, lebo hrady v minulosti zvykli stavať väčšinou na vyvýšených miestach, ale tento stojí na rovine neďaleko týchto riek. V hrade v súčasnosti sídli Považské múzeum a nachádza sa tam viacero zaujímavých expozícií a výstav.

Vstupné 

 • základné vstupné – 5 €
 • zľavnené vstupné – 3 € (deti od 6 do 15 rokov, študenti, dôchodcovia, ŤZP, vojnoví veteráni)
 • rodinné vstupné – 13 € (2 dospelí a 2 deti od 6 – 15 rokov)

Dostať sa do hradu je možné len v rámci prehliadky, v presne stanovených časoch a samotná prehliadka trvá približne jednu hodinu. Viac o otváracích hodinách si môžeš prečítať tu.

Budatínsky hrad
Súčasťou hradu je aj Bufet pod vežou, kde sa môžeš najesť.
Budatínsky hrad
Hrad prechádza aj v súčasnosti rekonštrukciou.

Ako sa k hradu dostaneš?

Možností ako sa dostať k hradu je hneď viacero:

 • autom – parkovisko však nie je veľmi veľké, takže sa ti môže stať, že sa ti neujde miesto
 • pešo z centra mesta – trvá to tak do pol hodinky, teda mne to tak trvalo
 • autobusom č. 27, 29 alebo 30 z centra mesta

Tieto miesta ma na hrade zaujali najviac

Jednou z najväčších výstav a expozícií na hrade je výstava venovaná drotárstvu. Na Bojnickom zámku sa nachádza zrkadlo, do ktorého keď sa vraj človek pozrie, tak sa na druhý deň zobudí krajší. Ja sa odvtedy radšej pozerám do všetkých zrkadiel, ktoré vidím, a tak som nevynechal ani tieto na Budatínskom hrade. Len mi to zatiaľ akosi nepomáha. 😀

Budatínsky hrad

V rámci výstavy venovanej 1. svetovej vojne môžeš vidieť uniformy vojakov, nejaké tie zbrane a aj model lietadla, na ktorom havaroval Milan Rastislav Štefánik. A ten malý kus pri modeli je zo skutočného lietadla.

Budatínsky hrad

Budatínsky hrad
Pri prehliadke hradu uvidíš aj viacero kusov nábytku, z rôznych období z minulých storočí.
Budatínsky hrad
Táto kresba je pôvodná, no dodnes sa nevie, kto je jej autorom.

Počas prehliadky sa dostaneš postupne aj na vrchol veže, ktorá je dominantou tohto hradu, zdolať musíš „len“ 125 schodov. Škoda, že kvôli streche z nej nie je úplne dobrý výhľad. Dávať si treba pozor aj pri návrate z veže, keďže každý návštevník dostane pri vstupe návleky na nohy a dosť sa v nich na tých schodoch potom šmýka.

Budatínsky hrad

Čo sa mne veľmi páčilo, keď som bol na Budatínskom hrade bolo zistenie, že Gejza Csáky, ktorý bol jeho posledným majiteľom sa narodil vraj v Kluknave a odtiaľ pochádzam aj ja. To si dovoľ. 😀

Park pri hrade

Budatínsky park je najstarším parkom v Žiline a širokom okolí. Ide o obľúbené a vyhľadávané miesto domácich obyvateľov a dočítal som sa aj to, že sa tam pravidelne konajú rôzne podujatia a akcie. Ja som sa len tak v parku prechádzal a aj obyčajná prechádzka v ňom stojí za to. Park vedľa hradu je otvorený celoročne, v letnom období je otvorený od 6:00 do 22:00 hod. a v zimnom období sú jeho otváracie hodiny od 8:00 do 18:00 hod.

Budatínsky hrad - kaplnka
Kaplnka Budatínskeho hradu pochádza z polovice 18. storočia.

TIP: Vstup do kaplnky, do expozície oproti kaplnke a do parku je zadarmo. Za to palec hore.


Do komentu mi môžeš napísať, ktorý hrad či zámok na Slovensku ťa dostal naposledy. Som zvedavý. Pre viac tipov a infošiek, čo sa oplatí vidieť v tejto časti Slovenska môžeš mrknúť na KOCR Žilinský turistický kraj.

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

[wpedon id=“3654″]

Komentáre

 1. Post
  Author
 2. Ivana

  Budatín je super, kedže bývam neďaleko, chodím behávať do parku. Ja som predvčerom navštívila hrad Šomoška na maďarských hraniciach. Síce sa tam platil vstup, ale zostala som unesená. Celá prehliadka aj s výstupom na hrad a návštevou neďalekého kameňolomu trvala 3 hodiny. Fakt pekné miesto. Odporúčam

 3. Post
  Author
 4. Baška

  Zo zamkov mam najradsej Bojnicky a z hradov Oravsky… Vcera som tam bola prvykrat a uplne ma dostal 🙂 a uplne mega tip (ak si na nom este nebol) je ist rano na prvy vstup… Potom tam nie je vela ludi 🙂 ja som takto bola a boli sme len 8 clenna skupinka.. Ked som vychadzala von z hradu tak tam uz bolo megaa vela ludi a o dost vacsie skupinky 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.