Čo vidieť v Terchovej, ktorá je rodiskom slovenského hrdinu Juraja Jánošíka? Miest, ktoré sa oplatí vidieť v tejto kopaničiarskej obci je hneď viacero. Ja som tam strávil dva dni a aj tak som nestihol úplne všetko. V článku ti však ukážem, čo by si pri návšteve Terchovej nemal/a vynechať. Ak máš rád či rada miesta, z ktorých dýcha také to „pravé slovenské“, tak v tejto obci sa ti bude určite páčiť.
Čo vidieť v Terchovej a stojí to za to?
Terchová patrí k vyhľadávaným a obľúbeným slovenským miestam nielen Slovákov, ale aj takých Čechov či Poliakov. No ani davy ľudí, ktoré som stretával počas celého štúrovania na tomto mieste mi akosi nevadili. Veď je predsa super, že aj iní ľudia štúrujú.
Socha Jánošíka
Začnem asi tou najväčšou atrakciou Terchovej, ktorou je práve Socha Jánošíka. Táto socha sa nachádza neďaleko centra obce, vysoká je 7,5 metra a jej autorom je sochár Ján Kulich. Bola postavená v roku 1988, pri príležitosti 250. výročia narodenia Juraja Jánošíka. Socha je naozaj veľkým lákadlom, pretože mi trvalo celkom dlho, kým som si urobil nejakú jej fotku bez milióna cudzích ľudí.
TIP: Nakoniec som to vymyslel tak (aj keď som asi neprišiel na nič prevratné), že som si v jedno ráno privstal a mal som sochu len pre seba.
Napriek tomu, že všetci si spájajú Terchovú hlavne s Jurajom Jánošíkom, tak sa tam narodil aj Adam František Kollár, ktorý bol významným slovenským spisovateľom. Vedel/a si o tom?
Kostol sv. Cyrila a Metoda
V centre obce sa nachádza aj Kostol sv. Cyrila a Metoda, ktorý zaujme už na prvý pohľad, ide tiež o najväčší slovenský kostol, ktorý je zasvätený týmto dvom svätcom. Jeho súčasťou je aj Terchovský betlehem, ktorý si vieš v poho obzrieť, keďže kostol je počas dňa otvorený. Ak ti teda nevadí obzerať si betlehem niekedy počas horúceho leta. 🙂
Terchovské srdce
V obci sa nachádza aj náučný chodník, ktorým sa dostaneš až k rozhľadni Terchovské srdce, tá stojí na vrchu Oblaz. Chodník je tvorený viacerými tabuľami, na ktorých sa dočítaš aj infošky o miestnej faune a flóre. Napriek tomu, že na prvý pohľad to vyzerá, že je rozhľadňa dosť ďakeko, tak to tak vôbec nie je a za pár minút si pri nej.
TIP: Cesta je vysypaná štrkom, takže pevnejšia obuv sa ti na tomto mieste zíde.
Múzeum Juraja Jánošíka
V Terchovej na teba nápis či podobizeň Jánošíka „kričí“ z každej strany, takže by bol asi hriech vynechať múzeum, ktoré mu je venované. Dozvieš sa v ňom viacero zaujímavých infošiek z jeho života a tiež si môžeš pozrieť výstavu, ktorá ti priblíži život v Terchovej v minulosti. Trošku som sa bál, že sa dovnútra nedostanem, pretože na dverách mali napísané, že vstup je možný len nad 10 ôsob, ale tetušky boli milé a pustili ma. Viac o otváracích hodinách a o vstupnom si môžeš pozrieť tu.
TIP: Lákadlom nielen pre deti je Terchovský vláčik, ktorý premáva podľa cestovného poriadku celoročne. Prechádza Terchovou, Vrátnou, Štefanovou a kempingom Kamence.
Za návštevu v Terchovej stojí aj:
- Rodisko Juraja Jánošíka
- Krížová cesta
- Lanový park
TIP: Prečítaj si aj článok o Jánošíkových dierach.
Do komentu mi môžeš napísať či si už v Techovej niekedy bol/a, a ak áno, tak čo sa tam páčilo najviac tebe. Som zvedavý. Článok vznikol v spolupráci s KOCR Žilinský turistický kraj, takže ak chceš viac tipov na výlety a turistiku v tejto časti Slovenska, tak môžeš mrknúť na ich web.
Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂
[wpedon id=“3654″]