Čo robiť v Smoleniciach mimo letnej sezóny? Tieto miesta môžeš navštíviť počas celého roka

Čo robiť v Smoleniciach, keď sa tam ocitneš mimo letnej sezóny? V článku ti ukážem, ktoré miesta v tejto obci v Trnavskom kraji môžeš vidieť počas celého roka. 

Čo robiť v Smoleniciach?

Keďže som bol štúrovať v Smoleniciach mimo letnej sezóny, tak som vedel, že na niektoré miesta sa nedostanem, pretože sú sprístupnené len počas letných mesiacov. No ani to ma neodradilo od štúrovania v tejto obci. Pretože na každom mieste sa dá nájsť niečo zaujímavé a nemusíš hneď nadávať, že je niečo zatvorené.

Počas leta sú otvorené:

  • Smolenický zámokpatrí medzi jednu z najväčších dominánt obce, počas júla a augusta sa v ňom konajú pravidelné prehliadky, a tak si ho môžeš pozrieť aj zvnútra, inak zámok patrí Slovenskej akadémii vied, je reprezentačným miestom pre stretnutia vedcov z celého sveta a slúži ako konferenčné centrum, a teda nemá charakter pamiatkového a turistického objektu
  • Múzeum Molpír – je tvorené viacerými zaujímavými expozíciami, vidieť tam môžeš napríklad exponáty z halštatského hradiska Molpír či expozíciu starých kníh zo 17. – 19. storočia z farskej knižnice
  • Jaskyňa Driny – je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku
Čo robiť v Smoleniciach
Park, ktorý je neďaleko zámku stojí tiež za to.
Čo robiť v Smoleniciach
Smolenický zámok v jesennom šate (odpusť tento pátos:D)

Čo však môžeš vidieť v Smoleniciach počas celého roka?

Napriek tomu, že mimo letnej sezóny sa nedostaneš na zámok či do múzea, tak môžeš v Smoleniciach vidieť viacero zaujímavých miest či pamiatok. A stretneš tam oveľa menej ľudí ako v lete, čo mne tiež celkom vyhovovalo.

Zvyšky hradiska na vrchu Molpír s náučným chodníkom

Vrch Molpír sa nachádza nad obcou, v minulosti sa na ňom rozprestieralo mocenské a hospodárske centrum širokého okolia, ktoré je považované za jednu z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok zo staršej železnej doby na našom území.

V súčasnosti tam nájdeš už len zvyšky hradiska a náučný chodník, ktorý je tvorený viacerými info tabuľami, ktoré ti prezradia, ako to tam vyzeralo v minulosti a dozvieš sa aj viaceré zaujímavé infošky o hradisku. Mňa milo prekvapilo, že náučný chodník je v naozaj dobrom stave, takže ani výstup hore nie je tým pádom náročný.

Čo robiť v Smoleniciach
jedna z tabúľ náučného chodníka
Čo robiť v Smoleniciach
dobové obydlia
Čo robiť v Smoleniciach
Pohľad na zámok z vrchu Molpír

Čo robiť v Smoleniciach

Rodný dom Štefana Baniča

Vedel/a si, že vynálezca padáku Štefan Banič pochádzal práve zo Smoleníc? V roku 1913 zostrojil prvý použiteľný padák na princípe dáždnika, ktorý sa otváral sústavou niekoľkých pružín. No neprinieslo mu to očakávané bohatstvo ani slávu. Z Ameriky sa vrátil späť do Smoleníc, kde žil v ústraní.

Čo robiť v Smoleniciach

Čo robiť v Smoleniciach
Pamätná tabuľa pri jeho rodnom dome

Kaplnka sv. Vendelína s rodinnou hrobkou Pálffyovcov

Čo robiť v Smoleniciach
Na miestnom cintoríne sa nachádza aj táto kaplnka.

TIP: Prečítaj si viac článkov zo štúrovania v Trnavskom kraji.


Aj toto môžeš ešte vidieť v Smoleniciach a okolí:

  • kalváriu
  • Záruby – najvyšší vrch Malých Karpát
  • Malokarpatskú vínnu cestu – končí sa práve v Smoleniciach
  • vodopád Hlboča
  • zrúcaninu Ostrý Kameň

 Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

[wpedon id=“3654″]

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.