Vieš, kde sa nachádza najkratšia železničná trať na Slovensku?

Najkratšia železničná trať na Slovensku, vieš v ktorej časti krajiny sa nachádza? Prečítaj si článok a dám ti aj niekoľko tipov na miesta, ktoré sa oplatí vidieť a navštíviť v jej blízkosti. 

Najkratšia železničná trať na Slovensku

V spolupráci so ZSSK som bol tentokrát opäť štúrovať na Spiši, kde sa nachádza aj najkratšia železničná trať na Slovensku. Vedel/a si o tom? Trať sa začína v Spišských Vlachoch a končí sa v Spišskom Podhradí. Jej dĺžka je len necelých 10 kilometrov, no napriek tomu patrí k tým najzaujímavejším miestam na Spiši.

Železničná stanica v Spišských Vlachoch

Prevádzka na tejto trati odštartovala už v roku 1894, no koncom roka 2012 motorový vláčik „Hanička“ na nej prestal premávať. Minulý rok sa opäť vrátil a počas letných mesiacov, cez víkendy, sa na ňom môžeš previezť a vidieť z neho viaceré krásne pamiatky, ktoré sú pre tento región typické.

Čo môžeš vidieť v okolí?

Spišský hrad

Spišský hrad patrí rozlohovo k tým najväčším hradom nielen na u nás, ale dokonca aj v strednej Európe. Zaujímavosťou hradu je aj to, že napriek tomu, že sa vypína nad Spišským Podhradím, tak katastrálne patrí obci Žehra. Hrad je jedným z najvyhľadávanejších a najnavštevovanejších miest na Spiši, takže sa priprav, že tam stretneš celkom veľa ľudí, ale verím, že ani to ti nepokazí zážitok z návštevy tejto parádnej zrúcaniny hradu.

Spišská Kapitula

Neďaleko hradu sa nachádza aj známa Spišská Kapitula, ktorá je spolu so Spišským hradom, mestom Levoča a kostolíkom v neďalekej Žehre zapísaná aj do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco. Ide o sídlo spišského biskupstva a v minulosti bola jedným z centier cirkevného školstva na Slovensku.

Katedrála sv. Martina na Spišskej Kapitule
Kostol Ducha Svätého v Žehre

Sivá Brada

Sivá Brada je travertínovou kopou, na vrchole ktorej vyviera minerálny prameň vytvárajúci malé jazierko. Okrem viacerých prameňov tam môžeš vidieť aj barokovú kaplnku Sv. Kríža zo 17. storočia.

Jeden z prameňov

 Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

[wpedon id=“3654″]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.