Čo vidieť v Kežmarku: Aj týchto 9 pamiatok robí toto mesto jedinečným

Čo vidieť v Kežmarku aj keď nie je práve sezóna? Štúrovať mimo sezónu síce nie je najideálnejšie, ale aspoň nie som v dave milióna ľudí. No má to aj svoje nevýhody, prečítaj si tento článok a dozvieš sa aj to, kedy sa mi to vypomstilo. 😀

Čo vidieť v Kežmarku

Kežmarok je presne jedno z tých miest, kde sa oplatí zdržať dlhšie, aby človek stihol vidieť, čo najviac. Ja som tam bol štúrovať tri dni a videl som toho celkom dosť. Tieto pamiatky a miesta nevynechaj, keď budeš rozmýšľať nad tým, čo vidieť v Kežmarku.

Drevený evanjelický artikulárny kostol Najsvätejšej Trojice

Tento drevený kostol patrí asi k najväčším dominantám mesta, okrem iného je zapísaný aj do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco. Musím sa priznať, že som najprv veľmi nechápal ako má byť drevený, keď je zvonku murovaný. Som jediný, kto toto riešil? 😀

Čo vidieť v Kežmarku - Drevený kostol

Do kostola sa dá dostať len so sprievodkyňou, vstupné – 3 ečka a priplatiť si musíš 2 ečka, ak chceš fotiť (čo ja asi nikdy nepochopím), no každopádne sa tento kostol oplatí vidieť, pretože jeho interiér vyzerá naozaj parádne.

Čo vidieť v Kežmarku

Čo vidieť v Kežmarku
Kostolný organ je najstarším funkčným barokovým dvojmanuálovým nástrojom na Slovensku.

Nový evanjelický kostol

V rámci prehliadky dreveného kostola je v cene aj prehliadka tohto kostola. Tento kostol pripomína podľa mňa skôr mešitu, a nepatrí k takým tým typickým kostolom.

Čo vidieť v Kežmarku
Postavený bol koncom 19. storočia.

Čo vidieť v Kežmarku - Nový evanjelický kostol

Oproti tomuto kostolu sa nachádza Svetlonoska – tetuška, ktorá symbolizuje dar svetla. Takže selfie nesmela chýbať ani s touto slečnou. 😀

Čo vidieť v Kežmarku

Lyceálna knižnica

Neďaleko týhto dvoch kostolov sa nachádza aj Lyceálna knižnica, ide o najväčšiu školskú historickú knižnicu nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Musím sa priznať, že som o nej predtým vôbec nepočul, čo je celkom smutné. Ale veď aj pre to štúrujem, aby som objavoval, čo všetko na Slovensku máme a ani o tom nemusíme vedieť.

Čo vidieť v Kežmarku
Knižnica sa nachádza v tejto budove Evanjelického lýcea.

Napriek tomu, že sa v knižnici nesmie fotiť, čo ma trošku mrzelo, tak sa ju oplatí navštíviť. Pracuje tam veľmi milá pani, ktorá o knihách hovorí tak, že som jej hltal každé slovo. Viac o tom ako to v tejto knižnici vyzerá si môžeš pozrieť tu.

Čo vidieť v Kežmarku
Tak som si odfotil aspoň študovňu, to mi tá tetuška dovolila. 😀

Bazilika sv. Kríža

V Kežmarku sa nachádza aj tento gotický kostol, ktorý patrí tiež k významným pamiatkam mesta. Napriek tomu, že sa mi nepodarilo dostať dnu (už som si zvykol na to, že ja kde idem, tam je všetko zatvorené 😀 ), tak sa tam nachádza aj zaujímavá trojaká gotická klenba – sieťová, hviezdicová a krížová.

Čo vidieť v Kežmarku
Najstaršie časti kostola pochádzajú z polovice 13. storočia.

Zvonica

Hneď vedľa tohto kostola sa nachádza renesančná zvonica. A zistil som, že na Spiši je tých zvoníc hneď niekoľko. Ja som zatiaľ, okrem tejto, stihol vidieť tú v Strážkach a v Spišskej Belej.

Čo vidieť v Kežmarku

Radnica 

Čo vidieť v Kežmarku - radnica

Reduta 

Čo vidieť v Kežmarku - reduta

Paulínsky kostol

Čo vidieť v Kežmarku - Paulínsky kostol

Pamätné tabule

Pri mojom štúrovaní v Kežmarku som si všimol aj to, že tam žilo v minulosti veľa významných osobností. Jednou z nich bol aj známy slovenský spisovateľ Pavol Orzságh Hviezdoslav. A ja som bol ubytovaný práve v hoteli Hviezdoslav, kde on sám niekedy býval. To si dovoľ. 😀

Čo vidieť v Kežmarku

Kežmarský hrad

Ide o jediný úplne zachovaný hrad na Spiši. V hrade sa v súčasnosti nachádza viacero expozícií a výstav. Prehliadka areálu hradu je spojená aj s návštevou hradnej kaplnky a vyhliadkovej veže.

Čo vidieť v Kežmarku - hrad

Tipy ako ušetríš nielen čas, ale predovšetkým nervy, keď chceš tento hrad vidieť aj zvnútra:

 • Vstupy sú vždy na celú hodinu.
 • Prehliadka je možná len so sprievodcom a trvá približne 80 minút.
 • Je potrebných minimálne 5 ľudí, vstup v hodnote minimálne 25 €, keďže ja som tam bol len so Štúrom, tak som sa dovnútra nedostal. Nepríde mi normálne, aby som za hodinu zaplatil 25 ečiek. 😀


Tip: Pozri si aj moje články:

Recenzia: Hotel Hviezdoslav v Kežmarku a môj splnený sen

Výlet do Levoče: Moja prvá prespávačka a hneď splnený sen

Výlet na Spišský hrad: Ako mi tento výlet trval dlhých 28 rokov


Do komentu mi môžeš napísať čo vidieť v Kežmarku okrem týchto pamiatok. A ja už teraz viem, že sa tam ešte vrátim, lebo veď chcem vidieť aj hrad. Takže by sme mohli dať nejaké spoločné štúrovanie, aby sa nás aspoň 5 nazbieralo. 😀 Čo ty na to? 

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie 🙂

[wpedon id=“3654″]

Komentáre

 1. Post
  Author
 2. brano

  cau
  do Kežmarku sa vrat ked bude EĽRO

  narodil som sa tam 🙂

  uvidis aj hrad :-p

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.