Výlet do Levoče: Moja prvá prespávačka a hneď splnený sen

Výlet do Levoče bol mojím prvým výletom, počas ktorého som si povedal, že niekedy sa neoplatí ponáhľať, pretože aj Levoča patrí medzi tie mestá, kde máš, čo obdivovať celé dni.

Základné info o Levoči

 • prvý raz sa mesto spomína v listine z roku 1249 pod názvom Leucha
 • počet obyvateľov: cca. 14 500
 • od roku 2009 je mesto zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO

Mestské opevnenie

Levoča je mestom s neskutočnou historickou atmosférou, ktorá ide z každej strany a z každého kúta. Historické centrum mesta obkolesujú hradby, ich dĺžka je vraj až 2,5 kilometra a dotvárajú celkovú atmošku mesta. Vstupom do tejto časti mesta som mal zrazu pocit, akoby som sa vrátil do minulosti a miestami som sa cítil až príliš „moderne“ oblečený 😀

Výlet do Levoče

Výlet do Levoče

Výlet do Levoče

Námestie Majstra Pavla

 • ide o jedno z najväčších námestí v Európe so stredovekým tvarom obdĺžnika
 • nachádza sa tam vraj až 60 meštianskych domov

Námestie ponúka naozaj veľa pamiatok, vidieť tu môžeš aj toto a samozrejme oveľa viac.

Bazilika sv. Jakuba

Výlet do Levoče

 • ide o trojloďový kostol, ktorý pochádza zo 14. storočia
 • nachádza sa tam až 18 oltárov
 • nájdeš tam aj drevené senátorské lavice, kovovú krstiteľnicu či krásne gotické nástenné maľby
 • súčasťou je aj kaplnka sv. Juraja
 • od roku 2015 bazilika minor
Výlet do Levoče
Vstup do baziliky

Fotiť je vo vnútri zakázané. Najprv som sa šiel hrať na rebela a chcel som si túto mega peknú baziliku fotiť aj zvnútra. Potom som si však povedal, že to asi nie je dobrý nápad, veď, kde inde byť slušný, ak nie práve v kostole 🙂

Vstupné na prehliadku baziliky sú 3 eurá, ale máš k tomu aj polhodinový výklad, takže super. Dozvieš sa v ňom základné info o bazilike, o drevenom oltári a čo všetko zaujímavé ešte tento kostol ukrýva.

Výlet do Levoče
Sleduj ten portál.
Výlet do Levoče
A tento tiež.

V tejto bazilike sa nachádza aj neskorogotický drevený hlavný oltár, ktorého výška je až 18,62 metra a patrí mu prvenstvo najvyššieho oltára svojho druhu vo svete. Zhotovený bol z lipového dreva v dielni Majstra Pavla z Levoče. A asi ani nemusím zdôrazňovať, že ho jednoducho treba vidieť na vlastné oči 🙂

Veža baziliky

 • 1. polovica 19. storočia
 • 70 metrov vysoká a 212 schodov

Výlet do Levoče

Úprimne, z veže som bol trošku sklamaný. Asi aj preto, že tá trnavská veža ma dostala. Tuto je lístok pre dospelého za 2 eurá. Výhľad na Levoču síce super, ale cez okno to nie je to pravé. Ale povedal som si, že nemôžem stále všetko len vychvaľovať 😀 … Toto je však jediná výhrada (malá) v celej Levoči za tri dni, ktoré som tam strávil.

Výlet do Levoče
Tu som bol ubytovaný 🙂

ŤIP: Pozri si aj muoj článok: Výlet do Trnavy: Mesto, z ktorého sa mi nechcelo odísť


Zvonica

Medzi bazilikou a radnicou sa nachádza táto zvonica. Ak si dobre pamätám, tú postavili v čase, keď veža baziliky zhorela.

https://www.niejeturabezstura.sk/vylet-do-trnavy-mesto-z-ktoreho-sa-mi-nechcelo-odist

Radnica

Počas všetkých prehliadok, ktoré som v Levoči stihol, sa spomínali stále požiare, ktoré toto mesto postihli. Miestami som mal pocit, že v Levoči sa v minulosti nič iné nedialo, len tam horelo 😀 Rovnako tak aj budova radnice niekoľkokrát vyhorela, no dnes vyzerá takto mega pekne.

Výlet do Levoče
Renesančná stavba

Celkom som zabudol na to, že každé miesto či mesto má inak čarovnú atmošku aj večer. 🙂

Výlet do Levoče
Nočná radnica
Výlet do Levoče
Klietka hanby zo 16. storočia

Spišské múzeum v Levoči

Ak si kúpiš lístok do jedného z troch múzeí, ktoré v Levoči majú, tak ten istý lístok ti platí, aj do zvyšných dvoch. Palec hore!

Vstupné

Dospelý – 4 €

Študent / Senior – 3 €

Dieťa – 2 €

 • Múzeum Majstra Pavla – tu sa dozvieš viac z jeho života a vieš si pozrieť detailne jednotlivé časti dreveného oltára, ktoré sú tam postavené v takej veľkosti ako na oltári

Výlet do Levoče

 • Budova múzea – momentálne som tam zastihol výstavu obrazov jedného z najlepších slovenských maliarov Martina Benku (1888- 1971), ktorý je okrem iného známy aj tým, že sa venoval zobrazovaniu prírody či ťažko pracujúcich ľudí na poli.
Výlet do Levoče
Dve ženy, 1933
Výlet do Levoče
Matkina pieseň, 1934
 • Budova radnice – priestory radnice slúžia okrem reprezentačných účelov aj múzeu. Ja som tam videl výstavu o muche či výstavu Janka Lehotského. Nájdeš tam aj túto zasadaciu sieň.

Výlet do Levoče

Výlet do Levoče
Selfie s bielou pani musí byť 😀 Trošku dosť zblízka, moju kamošku selfie tyč som si zabudoltotiž  doma 😀

Niektoré z kostolov v Levoči

Výlet do Levoče
Kostol minoritov
Výlet do Levoče
Gymnaziálny kostol

Aha koho som v Levoči objavil

Výlet do Levoče
Toto už nemôže byť náhoda 😀

Nejako mi vypadlo, že Levoča je prepojená aj so Štúrom… Štúrovci tam pôsobili v rokoch 1844 – 1848. Študenti sem prišli na protest, keď bol Štúr zbavený funkcie námestníka v škole v Bratislave. A mňa celkom baví, že (š)túrujem aj po miestach, kde bol kedysi sám Štúr 🙂

Výlet do Levoče

Meštianske domy 

Moje milované meštianske domy 🙂 Aj vďaka nim má toto mesto tú správnu historickú atmošku, z ktorej som bol ja hotový celý čas, čo som tam bol.

Výlet do Levoče

Výlet do Levoče

Hotel U leva

V jednom z predchádzajúcich článkov som sníval o tom, že raz keď budem veľký, tak budem v nejakom meštianskom dome aj žiť. Na pár dní sa mi tento sen splnil a ja som bol ubytovaný v hoteli, ktorý je tvorený práve dvomi meštianskymi domami, ktorých najstaršia časť je až zo 14. storočia.

Výlet do Levoče
Hotel u leva

Každá z izieb hotela má vlastný charakter a je jedinečná. Tak si stačí vybrať, v ktorom období máš chuť pár dní žiť.  Nielen izba, v ktorej som bol ubytovaný ja, ale celková atmoška hotela ladí s atmoškou historickej Levoče.

Výlet do Levoče

Výlet do Levoče

Hotel má super lokalitu. Inak sa to ani nedá napísať, keďže sa nachádza priamo na Námestí Majstra Pavla. Takže ak si aj ty niekedy tým lenivým turistom ako ja, tak tento hotel je skvelým riešením 🙂 Výhľad z okien hotela sa ti bude páčiť zakaždým, keď sa z nich pozrieš von.

Výlet do Levoče
Výhľad z okna mojej izby

Jedlo v hoteli bolo naozaj super, a už asi každý vie, že pre mňa je jedlo asi to najdôležitejšie 🙂 Páčil sa mi aj profesionálny a milý prístup personálu. Za to klobúk dole, lebo sám viem, aká to je náročná práca. Neraz sa mi v minulosti stalo, že som mal chuť nejakého hosťa doslova okričať 😀

Výlet do Levoče
Reštaurácia hotela
Výlet do Levoče
Pri večeri mi robila spoločnosť aj táto pani 😀

Viac o hoteli a o tom, čo všetko ponúka si môžeš pozrieť aj tu.

Výlet do Levoče
Ustlal som si krátko pred touto fotkou a je to vidieť 😀

Na Levoči sa mne osobne páči aj to, že mesto si svoj turistický potenciál a to, že má naozaj, čo ponúknúť, dobre uvedomuje a robí to super. Som rád, že to bol práve výlet do Levoče a toto mesto, kde som sa zdržal dlhšie, no samozrejme som asi aj tak nestihol vidieť všetko, čo ukrýva.


ŤIP: Pozri si aj muoj článok: Výlet do Levoče: Túru na Mariánsku horu nesmieš vynechať


Ktoré historické mesto na Slovensku dostalo teba? Daj mi vedieť do komentárov 🙂 Určite sa tam pôjdem rád pozrieť, lebo atmoška takýchto miest ma veľmi baví.

Ak sa Ťi článok páčiu, ňezabudni dať like a pozďjeľať ho. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.