Čo vidieť v Košiciach: Tieto dôvody presvedčia aj teba – Časť prvá

Čo vidieť v Košiciach? To je asi otázka, na ktorú sa veľmi ľahko odpovedá. Lebo toto mesto toho ponúka neskutočne veľa a ja som nevedel, kde mám začať skôr.

Čo vidieť v Košiciach

Aj napriek tomu, že sa moje (š)túrovanie v Košiciach začalo asi trojhodinovým meškaním vlaku, tak som si povedal, že si môj výlet nepokazím. No tentokrát som mal pripravený zoznam toho, čo chcem v tomto meste vidieť. Takže som tam bol asi najrýchlejším turistom posledných dní, len aby som toho stihol vidieť, čo najviac.

Čo vidieť v Košiciach

Základné info o meste Košice

  • 2. najväčšie mesto u nás, metropola východného Slovenska
  • počet obyvateľov: 240 tisíc
  • v roku 2013 sa stali Európskym hlavným mestom kutlúry

Hlavná ulica v Košiciach

Pri mojom (š)túrovaní v tomto meste som sa naučil aj to, že v Košiciach nemajú hlavné námestie, ale Hlavnú ulicu. No už nech sa to volá akokoľvek, aj tu nájdeš hneď viacero zaujímavých a jedinečných architektonických stavieb. A toto historické centrum mesta je známe aj tým, že je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou u nás.

Čo vidieť v Košiciach
Teším sa, že som bol (š)túrovať v Košiciach práve počas jesene 🙂

Potôčik

Hlavná ulica je dlhá až 1,2 kilometra, niekedy tam pretekal Čermelský potok. Dnes ho pripomína už len tento malý potôcik.

Čo vidieť v Košiciach

Dóm sv. Alžbety

Ide o najväčšiu gotickú katedrálu na Slovensku. Teda aj o najväčší stredoveký kostol na Slovensku, ktorý sa začal stavať už v 14. storočí. Keďže obdobie gotiky je jedným z mojich najobľúbenejších, aj táto budova ma dostala.

Čo vidieť v Košiciach

Čo vidieť v Košiciach
Už sa budem opakovať, ale jeseň v Košiciach je najvác.
Čo vidieť v Košiciach
Katedrála bez filtra pri podvečernej prechádzke 🙂

Len som si uvedomil, že ak by som žil v Košiciach, asi by bolo pre mňa ťažké túto budovu obchádzať bez toho, aby som si zakaždým neurobil nejakú jej novú fotku. Podľa mňa je jednou z tých budov, pri ktorých sa musí človek zastaviť, aj keď sa ponáhľa najviac na svete.

Čo vidieť v Košiciach
Interiér kostola sa oplatí vidieť tiež.
Čo vidieť v Košiciach
Organ katedrály
Čo vidieť v Košiciach
Časť vstupného portálu katedrály

A čo by som to bol za turistu, ak by som si nespravil selfie pred touto katedrálou?! 😀

Čo vidieť v Košiciach

Čo vidieť v Košiciach

Žigmundova veža

Táto veža je súčasťou katedrály a nazýva sa aj Severná veža. Je vysoká 60 metrov a ak si chceš pozrieť Košice z jej vrchu musíš zdolať 160 schodov. Na dverách veže je napísané, že ak zoberieš schody po dvoch, tak je to len 80 🙂 Len neverím, že sa to niekomu niekedy aj podarilo, lebo tie schody sú tak úzke a točiace, že ja som sa naozaj sústredil na každý jeden schod, aby som to zvládol.

Čo vidieť v Košiciach
Postavená bola v rokoch 1420-1440 za vlády Žigmunda Luxemburského.
Čo vidieť v Košiciach
Tieto zvony sa nachádzajú na jednom z poschodí tejto veže.

A to na čo som sa tiež tešil, bol aj výhľad na centrum mesta. Len opäť a raz pripomínam, že pondelok nie je dobrý deň na výlet, lebo väčšina kultúrnych inštitúcií je zatvorených, na čo som ja zas a raz zabudol. Naštastie sa mi na vežu podarilo dostať, v pondelok je otvorená od 13tej a bol som v ten deň jej prvým návštevníkom 😀 A za 2 ečka sa určite oplatí neobísť ani túto vežu.

Čo vidieť v Košiciach

Čo vidieť v Košiciach

Pri tom ako som bol na tejto veži som zistil doslova aj to, čo znamená, keď nejaký domáci hovorí o VKV, teda o ich povestnom košickom vetre 😀

Čo vidieť v Košiciach

Čo vidieť v Košiciach
Pohľad z veže na strechu katedrály

Urbanova veža

Táto veža sa nachádza hneď vedľa katedrály, bola postavená ako zvonica v 15. storočí v gotickom slohu a v 17. storočí bola prestavaná v renesančnom slohu. A aj táto veža patrí k národným kultúrnym pamiatkam.

Čo vidieť v Košiciach

Čo vidieť v Košiciach

Zvon Urban

Tento zvon bol odliaty v 16. storočí, poškodený bol pri požiari veže v roku 1966 a dnes je síce zrekonštruovaný, ale nachádza sa len v blízkosti Urbanovej veže.

Čo vidieť v Košiciach

Kostol sv. Michala

Taktiež ide o gotickú stavbu, ktorá bola postavená v 14. storočí ako cintorínska kaplnka. A v jeho blízkosti sa nachádza opäť jeden park, takže aj v tomto som si chvíľku posedel a obdivoval tento kostol.

Čo vidieť v Košiciach
Zasvätená je sv. Michalovi Archanjelovi, ktorý je patrónom zosnulých.

Štátne divadlo Košice

Ide o divadlo, ktoré sa tiež nachádza na Hlavnej ulici a dočítal som sa aj to, že vzniklo na mieste niekdajšej stredovekej radnice, ktorá sa od 16. storočia nevyužívala, ale niekedy v 18. storočí v nej zriadili kaviareň, ktorá sa stala spoločenským centrom. Oficiálny názov je Štátne divadlo Košice, ale veľa ľudí ho pozná aj pod názvom Divadlo Janka Borodáča.

Čo vidieť v Košiciach

Čo vidieť v Košiciach

Spievajúca fontána 

Jedným z najcharakteristickejších znakov Košíc je aj táto fontána v parku neďaleko divadla. Sedel som tam na lavičke pri fontáne a len tak pozoroval všetkých tých ľudí, ktorí si ju fotili či natáčali a bolo ich naozaj dosť. Tiež som si všimol, že sa tam okolo mňa premlelo aj veľa párov. A tak som si uvedomil, že Košice sú asi aj dosť romantickým mestom aj vďaka tejto fontáne. No moja romantická duša u mňa nehrozí a vo mne vyvolala táto fontána predovšetkým to, že mi trebalo na vécko 😀

Čo vidieť v Košiciach
Fontána so zvonkohrou sa rozozvučí počas letných dní každú hodinu.
Čo vidieť v Košiciach
Strapcovitá zvonkohra s 22 zvonmi zdobí park už od roku 1997.

V druhej časti článku sa dozvieš aj to, čo vidieť v Košiciach, čo všetko som ešte objavil ja a čo som sa o tomto skvelom meste naučil. Rady, ktoré sa zídu určite aj tebe 🙂


Tip: Pozri si aj moje ďalšie články:

Čo vidieť v Košiciach: Tieto dôvody presvedčia aj teba – Časť druhá

Recenzia: Rodinný hotel Ambassador v centre Košíc


A do komentárov mi môžeš napísať, či si v tomto meste už niekedy bol/a, a v ktorom ročnom období to bolo 🙂 Lebo Košice sú presne tým mestom, ktoré má jedinečnú a špecifickú atmošku počas celého roka, nech už tam ideš kedykoľvek.

Ak sa ti článok páčil, nezabudni dať „páči sa mi“ a zdieľať ho. Dikičko 🙂

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.