Čo vidieť v Seredi? Pri tejto otázke sa možno veľa ľudí pousmeje, a povie nič. No u mňa takáto odpoveď samozrejme neplatí. Každé m(i)esto niečo ukrýva. A to je presne to, čo mňa na mojom (š)túrovaní baví najviac.
Čo vidieť v Seredi
Keď som vystúpil z vlaku v Seredi, opýtal som sa prvého uja, ktorým smerom je námestie a ten bol tak milý, že chvíľku išiel so mnou, aby ma nasmeroval. Ja síce veľmi nemusím tie umelé rozhovory s cudzími ľuďmi, ale on bol smiešny. Lebo keď som mu povedal, že som prišiel do Serede na výlet, tak sa schuti zasmial. Tak úprimne… No potom mi vymenoval, čo všetko by som si mal pozrieť a zaželal mi pekný pobyt. A ja som sa s úsmevom vydal objavovať mestečko Sereď.
Info o Seredi
- mesto ležiace v Trnavskom kraji
- žije tam vyše 15 tisíc obyvateľov
Spomienky na minulý režim
Všimol som si, že v takej Seredi nájdeš hneď viacero odkazov na minulý režim 😀 Majú tam totiž Námestie slobody či Námestie republiky a objavil som aj viacero pomníkov či pamätníkov padlým vojakom.
Našiel som tam a tieto tabule kvetov, ktoré síce nemajú nič spoločné s vojakmi, ale sú pri vstupe do centra mesta a sú farebné 🙂
Kostol sv. Jána Krstiteľa
Ak vidíš vežu kostola, tak vieš, že ideš dobre. Teda aspoň ja sa touto múdrosťou vždy riadim a zatiaľ ma nesklamala. A tak som objavil aj tento Kostol sv. Jána Krstiteľa, ktorý bol postavený v roku 1781.
Na počudovanie bol kostol otvotený, a tak som sa mohol pozrieť aj na to, ako vyzerá zvnútra. No mňa zaujala hlavne tabuľa, ktorú som tam objavil, a kde je popísané to, ako by človek do kostola nemal prísť oblečený. Asi som divný, ale ja som si doteraz myslel, že je hlavné, že ten človek do kostola vôbec príde 😀
Mestské múzeum
Oproti kostolu sa nachádza Mestské múzeum, v ktorom nájdeš viaceré zaujímavé expozície:
- Prehistória seredského regiónu
- Vodný hrad Šintava
- Obrázky odviate časom
- Lapidárium
- Múzejná záhrada
Ja som bol v Seredi síce (š)túrovať v utorok, no celý deň som si myslel, že je pondelok, a tak som si myslel, že je múzeum zatvorené 😀 Túto moju hlúposť si vysvetľujem tým, že som bol čerstvo po chorobe. Tak mi to dopraj aj ty 😀 Viac o vstupnom a o tomto múzeu si pozri tu. A nezabudni si nahlas pripomenúť, aký deň je, keď stojíš pred nejakým múzeom.
Juraj Fándly v Seredi
Na budove Mestského múzea sa nachádza aj pamätná tabuľa, ktorá približuje to, že Juraj Fándly žil a pracoval v rokoch 1778-80 práve v Seredi.
Múzeum holokaustu v Seredi
V Seredi nájdeš ešte aj druhé múzeum, ktoré vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Počas 2. svetovej vojny boli z neho deportovaní slovenskí Židia, ktorí putovali do nacisických koncentračných a vyhladzovacích táborov, zriadených na okupovanom území Poľska. Viac o tomto múzeu si môžeš pozrieť tu.
Zrúcanina kaštieľa
V Zámockom parku v Seredi nájdeš aj zrúcaninu ich kaštieľa. To, že ma bavia meštianske domy a k tomu aj zrúcaniny, to hádam už vieš. Snažím sa dopátrať, či na to existujú aj nejaké lieky, ale zatiaľ sa z týchto mojich závislostí celkom vytešujem.
Objavil som tam aj tento strom, ktorý má vraj už 300 rokov a je jedným z najväčších exemplárov svojho druhu v Európe. V súťaži o Najkrajší strom získal dokonca v roku 2012 3. miesto. Srdečne blahoželám 😀
Avšak v kaštieli bol zrealizovaný aj Projekt: Návrat šľachty do seredského kaštieľa. A tak tam uvidíš aj pár panovníkov a panovníčiek.
Umelecký skvost mesta
Úprimne, tento umelecký level je tak vysoký, že ani ja sám som ho nepochopil, a to mám štátnicu z umenia. Nevadí, ten kto vie, čo by to mohlo symbolizovať, napíš mi to do komentárov. Rád sa nechám poučiť 🙂
TIP: Pozri si aj moje ďalšie články:
Výlet do Trnavy: Mesto, z ktorého sa mi nechcelo odísť
Vodný kolový mlyn v Jelke: Ako som bol v rozprávke
Výlet do Šamorína: Na nedeľnú prechádzku to pravé mestečko
A do komentárov mi môžeš napísať, čo som v Seredi nevidel a mal by som to napraviť. Budem sa tešiť.
Ak sa ti článok páčil, nezabudni dať prosím „páči sa mi“ a zdieľať ho. Dikičko 🙂
Komentáre
Author
Dikičko za vysvetlenie. 🙂
Čavko, ten umelecký počin sú dvaja bezdomovci, lebo kedysi sa v tom parku schádzala ,,nižšia vrstva,, 🙂