Čo robiť v Banskej Štiavnici: Týchto 13 pamiatok sa oplatí vidieť zblízka

Čo robiť v Banskej Štiavnici? To je asi tá najľahšia otázka posledných dní. Je to totiž mesto, kde je aj obyčajná prechádzka zážitkom.

Čo robiť v Banskej Štiavnici

O Banskej Štiavnici som od veľa ľudí počul aj to, že je to mesto, ktoré má jedinečnú atmošku, a tak som ju chcel zažiť aj ja. A po mojom štúrovaní v tomto meste môžem s nimi len súhlasiť. Ani neviem ako to to mesto robí, ale je to jednoducho tak. Či tam prší alebo svieti slnko, tak atmoška je na jednotku. A keďže sa moje štúrovanie v tomto meste začalo práve s dáždnikom v ruke, tak o to viac to potvrdzujem. Pozri sa so mnou na to, čo robiť v Banskej Štiavnici, a na ktorých miestach som si toto mesto vychutnal najviac ja.


TIP: Prečítaj si článok Zaujímavosti o Banskej Štiavnici a tipy na miesta, ktoré nesmieš vynechať


Čo robiť v Banskej Štiavnici

Námestie Svätej Trojice

Toto námestie je centrom historickej časti mesta. V jeho dolnej časti nájdeš barokové súsošie Svätej Trojice s Immaculatou a svätcami. Neviem prečo, len viem, že toto námestie je mojím najobľúbenejším miestom v Štiavnici.

Čo robiť v Banskej Štiavnici
Čo robiť v Banskej Štiavnici, keď prší? Zobrať si dáždnik či pršiplášť a nestrácať čas 🙂
Čo robiť v Banskej Štiavnici
Našťastie Oskar ma už druhý deň nesklamal.
Čo robiť v Banskej Štiavnici
Večerné námestie

Základné info o Štiavnici

 • ide o mesto na strednom Slovensku s bohatou banskou históriou
 • je centrom chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy
 • mesto a jeho okolie je zapísané od roku 1993 v UNESCO
 • počet obyvateľov: približne 10 tisíc

Radničné námestie

Toto námestie nadväzuje na Námestie Svätej Trojice, takže opäť nemusíš nachodiť kilometre a môžeš si centrum Štiavnice vychutnať bez hundrania a toho, že ťa bolia nohy. Na tomto námestí sa nachádza hneď viacero pamiatok, ktoré zaujali aj mňa a samozrejme je ich tam oveľa viac, len to by som potom písal o každom dome 😛

Kostol sv. Kataríny

Tento kostol, ktorý je známy aj pod názvom Slovenský kostol, je z obdobia neskorej gotiky, takže patrí do skupiny môjho obľúbeného obdobia. Avšak až neskôr som sa dozvedel, že ak si ho chceš pozrieť aj zvnútra, tak je to možné len počas turistickej sezóny (jún-október), čo neviem či je najlepší nápad, ale tak potom je ešte možnosť dohodnúť sa mailom kostolsvkatariny@gmail.com. Len ja som skôr na tom tak, že samozrejme som rád, keď je prístup k nejakej pamiatke neobmedzený a hlavne vtedy, keď som tam. Ale to by som bol potom asi až príliš rozmaznaný turista 😀

Čo robiť v Banskej Štiavnici
Neskorogotický chrám z prelomu 15. a 16. storočia

Čo robiť v Banskej Štiavnici

Budova radnice

Budova radnice sa nachádza vedľa Kostola sv. Kataríny a jej súčasťou je aj veža s hodinami, ktoré sú jedným zo 7 divov Banskej Štiavnice, pretože rúčky na týchto hodinách fungujú opačne.

Čo robiť v Banskej Štiavnici
Samotná budova pochádza z 15. storočia, no jej dnešný vzhľad je výsledkom neskorších rekonštrukcií z 18. storočia.
Čo robiť v Banskej Štiavnici
Táto budova je využívaná ako mestský úrad.
Čo robiť v Banskej Štiavnici
Súsošie vedľa radnice

Evanjelický a.v. kostol

Tento kostol zas nájdeš oproti Kostolu sv. Kataríny. Všímaš si to, že som v podstate stále na tom istom mieste, ale už som videl tretiu pamiatku? Toto mňa baví 🙂 Zaujímavosťou tohto kostola je to, že nemá vežu, iba mohutnú kupolu so zlatým krížom.

Čo robiť v Banskej Štiavnici
Kostol v klasicistickom slohu pochádza z konca 18. storočia

Kostol Nanebovzatia Panny Márie

Smerom dole od Radničného námestia nájdeš aj tento kostol.

Čo robiť v Banskej Štiavnici
Pôvodne trojloďová románska bazilika z prvej tretiny 13. storočia a súčasnú podobu chrám získal po požiari roku 1808.

Socha Andreja Kmeťa

Hlavná ulica mesta sa volá Ulica Andreja Kmeťa, a tak som tam objavil aj jeho sochu. Vieš kto to bol? Bol slovenským archeológom, geológom, historikom a stihol toho počas života ešte oveľa viac. Som ja, ale múdry 😀

Čo robiť v Banskej Štiavnici

Slovenské banské múzeum

Ak som to správne pochopil tak toto múzeum má v Štiavnici viacero expozícií a výstav, ktoré sa nachádzajú na viacerých miestach ako je aj Starý či Nový zámok. Ja som šiel tentokrát opäť po pamiatkach a chcel som vidieť aj okolie, takže som múzeá vynechal, tiež možno trošku aj pre to, že mňa nejaká banská história až tak neberie 😀 No ak je to u teba iné, tak viac si o tomto múzeu a jednotlivých expozíciách môžeš pozrieť tu.

Starý zámok

Tento zámok ma zaujal aj pre jeho kostolnú vežu, ktorá nebýva veľmi súčasťou zámkov. Avšak dozvedel som sa aj to, že išlo pôvodne o prvý farský kostol, románsku baziliku, ktorá bola neskôr prebudovaná v gotickom slohu a napokon zmenená na protitureckú pevnosť, teda mestský hrad. Takže celý tento vývoj sa odzrkadlil aj na tom ako tento zámok vyzerá dnes a myslím, že aj celá táto jeho minulosť ho robí zaujímavou a jedinečnou pamiatkou Štiavnice.

Čo robiť v Banskej Štiavnici

Čo robiť v Banskej Štiavnici

Nový zámok

Každé mesto sa teší z toho, ak je jeho súčasťou aj nejaký ten zámok. Štiavnica má zámky hneď dva. To si dovoľ 😀 Tento sa nachádza tak trošku mimo centra, no stojí za to prejsť sa aj k nemu.

Čo robiť v Banskej Štiavnici
Postavený bol v druhej polovici 16. storočia ako opevnená pozorovateľňa.

Čo robiť v Banskej Štiavnici

Klopačka

Po ceste k Novému zámku sa nachádza aj táto budova. V minulosti sa veža tejto budovy používala vraj tak, že sa klopaním na drevenú dosku oznamovali rozličné slávnosti či banícke pohreby. Nájdeš tam banícku Bratskú pokladnicu a v súčasnosti aj obľúbenú čajovňu.

Čo robiť v Banskej Štiavnici
renesančno-baroková stavba s vežou, ozdobenou baníckym znakom
Čo robiť v Banskej Štiavnici
Výhľad na mesto z Klopačky

Botanická záhrada

Botanická záhrada sa rozprestiera v areáli historickej Baníckej a lesníckej akadémie, prvej vysokej technickej školy na svete (1762). A toto som ani ja sám netušil, keď som si tieto budovy šiel pozrieť a pofotiť. Ide o novorenesančné budovy, z ktorých sú dnes stredné školy. Čo sa mne páčilo je aj to, že vstup do areálu je zdarma, a tak si môžeš pozrieť rôzne stromy či rastliny, ktoré tam rastú.

Vstup do Botanickej záhrady
Po – Pia: 7.00 – 19.00
So – Ne: 7.00 – 17.00

Čo robiť v Banskej Štiavnici

Čo robiť v Banskej Štiavnici

Prvé zámky lásky na Slovensku

Aj Štiavnica patrí k tým romantickým mestám na Slovensku. Myslím, že mi to potvrdí každý romantik a dôkazom je aj táto lavička, ktorú som tam objavil. Ide o lavičku, kde si už od roku 2004 zaľúbenci zamykajú svoju lásku.

Čo robiť v Banskej Štiavnici

Nechcem byť hnusný, ale ktovie koľko z tých zámkov už dávno nemá majiteľov 😀

Andrej Sládkovič v Štiavnici

Sládkovič je jednou z popredných osobností slovenskej literatúry a slovenskej histórie vôbec. V Štiavnici som našiel, okrem ulice pomenovanej po ňom aj iné odkazy smerujúce k tomuto básnikovi.

Čo robiť v Banskej Štiavnici
V rokoch 1839-1840 študoval práve na Evanjelickom lýceu v Banskej Štiavnici.
Čo robiť v Banskej Štiavnici
Tabuľa s jeho veršami

A dokonca som tam videl aj to, že sa chystá otváračka Domu Maríny, tak mi daj vedieť, keď to bude otvorené, nech viem 🙂 Návštevu tohto domu si dávam už teraz na zoznam toho, čo robiť v Banskej Štiavnici pri mojom najbližšom (š)túrovaní v tomto meste.

Čo robiť v Banskej Štiavnici

Piargska brána

Ide o poslednú z mestských brán, ktoré vybudovali v druhej polovici 16. storočia ako súčasť  protitureckej obrany. Ja som ju objavil pri ceste k banskému skanzenu a k vodnej nádrži Klinger, ktoré som nakoniec nenašiel, lebo som mal pocit, že idem už príliš dlho a bez žiadnej známky toho, či idem správne 😀

Čo robiť v Banskej Štiavnici

Skautský dom

Asi mojím jediným kritériom pri výbere ubytka je to, aby nebolo nejako ďaleko od centra mesta. Predsa len všetky mestá, ktoré navštívim sú pre mňa cudzie a mne aj zorientovanie sa v uliciach či MHD trvá dlhšie ako bežnému smrteľníkovi.

Toto ubytko sa nachádza iba 100 metrov od Trojičného námestia, a tak bolo rozhodnuté 🙂 Myslím, že ide o dobrý tip na ubytko hlavne, ak ideš aj s nejakými kamošmi, lebo si vieš vybrať aj nejaké tie spoločné izby a tak.

Čo robiť v Banskej Štiavnici

Čo sa mne páčilo, okrem skvelej lokality a fajn služieb, je aj to, že zo záhrady vidíš priamo na Starý zámok. Takže som si tam len tak sadol, obdivoval túto budovu a vychutnával si jesenné počko.

Čo robiť v Banskej Štiavnici

Viac informácií o tomto ubytku a čo všetko ponúka si môžeš pozrieť aj tu.


TIP: Kúp si originálne a aktuálne tričko TURISTA vo vlastnej krajine.


Čo som sa o Štiavnici naučil ja?

 • zo Zvolena do Štiavnice som šiel takým mini vlakom. Trošku mi to pripomínalo ten zo Slunce, seno…, no v tom mojom našťastie nikto nekričal: “Nezastavujem, máme spoždení” 😀
 • jedinečná atmoška mesta ťa vtiahne hneď po príchode
 • aj obyčajná prechádzka mi v tomto meste prišla ako niečo dokonalé a dostala aj mňa ako najväčšieho antiromantika
 • zamiloval som sa do prízvuku, ktorý tam ľudia majú 🙂
 • autobusy a nejaké tie spoje tam síce sú, ale veľmi som ich MHD nepochopil, teda doteraz neviem, či tam vlastne niečo také aj majú, preto mi presuny trošku trvali, lebo aj také centrum je od železničnej stanice v tomto meste celkom dosť vzdialené
 • videl som tam viac taxíkov ako v takej Bratiske

Ktoré mesto je podľa teba to najkrajšie na Slovensku?

Pozri si výsledky

Loading ... Loading ...

Už si niekedy v Štiavnici bol/a? Ak áno, tak čo sa ti tam páčilo najviac? Daj nejaké tipy, čo robiť v Banskej Štiavnici a čo som nevidel ani ja a mal by som to napraviť, lebo do tohto mesta sa budem vracať asi pravidelne. Už teraz viem, že sa teším aj na Tajchy, ktoré sa nachádzajú v okolí Štiavnice.

Komentáre

 1. Post
  Author
 2. Post
  Author
 3. Post
  Author
 4. Lukas

  Keď chceš cestovať po BS, tak tým taxíkom. V blízkom okolí mesta ta povozia od 1.5 – 2€.

 5. Anonym

  Dedičná štôlňa glanzenberg . Stojí za to ju vidieť . Prechádza skoro popod celé mesto. Náučný chodník glanzenberg ma svoje čaro . Prevedie turistov okolo celej Štiavnice a tie krásne výhľady na mesto stoja za to. Tu zistíš , že okrem dvoch zámkov ma Štiavnica a hrad, na ktorého zrúcaniny vás dovedie tento náučný chodník .

 6. Post
  Author
 7. Post
  Author

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.