Historický kompas v Liptovskom Mikuláši ťa prenesie do minulosti

Už si počul/a o Historickom kompase v Liptovskom Mikuláši? Ide o jedinečnú formu prehliadky mesta, ktorá ti modernou formou priblíži jeho históriu. Pozri sa, kde všade zaviedol tento kompas mňa.

Región Liptov ponúka nejeden zaujímavý tip na výlet či krásnu túru. Tentokrát som však nechal svoje turistické topánky doma a vybral som sa na výlet do histórie. Ak sa zaujímaš o našu národnú históriu, tak v tomto meste sa za pár minút môžeš „preniesť“ do minulosti a ocitneš sa aj na miestach, kde sa písali naše národné dejiny.

Historický kompas

Projekt Historický kompas ti modernou formou priblíži históriu mesta a osobností. Jeho súčasťou je takmer 30 budov, ktoré sú označené tabuľkami alebo stojanmi. Tie obsahujú zaujímavé informácie o konkrétnych budovách v slovenskej, ale aj anglickej verzii. Rovnako tak aj QR kódy, vďaka ktorým sa dostaneš na web Historického kompasu, kde si môžeš prečítať viac a vypočuť si aj audio nahrávky, ktoré majú TOP pamiatky mesta v centre. Nahrávky sú veľmi autentické a pri ich počúvaní sa ihneď prenesieš do minulosti. 

Historický kompas LM

Historický kompas

Výhodou takejto prehliadky mesta je, že výlet si môžeš urobiť sám, kedykoľvek chceš. Môžeš si pozrieť jednu či 10 budov, je to len a len na tebe. A samozrejme niektoré z budov, v ktorých sa nachádzajú napríklad múzeá, môžeš aj navštíviť.

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Ide o jediné celoslovenské špecializované múzeum svojho druhu na Slovensku. Nachádzajú sa tam interaktívne expozície Kras a jaskyne Slovenska, Chránená príroda Slovenska s časťami Zem – miesto pre život a Človek, hory, NATURA 2000. Toto múzeum rozhodne stojí za návštevu, je naozaj veľké, takže tam vie človek stráviť aj celý deň, a aj tak ho nestihne preskúmať úplne celé. Okrem iného som tam objavil model meteoritu či kostru jaskynného leva a veľmi sa mi páčili aj zvuky v jednotlivých častiach, ktoré podčiarkli ešte viac atmosféru konkrétnych expozícií.

VSTUPNÉ

Dospelí – 8 € / Dospelí s Liptov Region Card – 6,96 €  

Žiaci, študenti, ZŤP, starobní dôchodcovia, ITIC – 4 €

Deti do 4 rokov – zdarma

Rodinné vstupné – 2 dospelí + 2 deti od 4 do 15 rokov – 18 €


TIP: Projekt Nepoznaný Liptov ti priblíži viac zo sveta jaskyniarstva v podobe krásnych videí, článkov a podcastov. Viac sa dozvieš priamo TU.


Historický kompas - Múzeum jaskyniarstva

Historický kompas - Múzeum jaskyniarstva

Historický kompas - Múzeum jaskyniarstva

Historický kompas - Múzeum jaskyniarstva
Múzeum je prístupné aj pre pohybovo a zrakovo znevýhodnené návštevníčky a návštevníkov.
V závere si môžeš pozrieť mesto a jeho okolie z vyhliadky múzea.

Niektoré zo zastávok Historického kompasu

V centre mesta sa nachádza viacero budov, ktoré sú súčasťou tohto projektu.  

Druhý župný dom: V minulosti v tejto budove sídlila župná správa, stoličný súd, lekár a väzenie. Dnes tu sídli okresný súd a jej priečelie zdobí erb Liptovskej župy.
Okrem iného bol pravdepodobne v tejto budove súdený zbojník Juraj Jánošík. Od roku 1955 je budova sídlom Múzea Janka Kráľa.
Mäsiarsky dom: V pôvodnej budove sa pravdepodobne narodil a vyrastal najrevolučnejší štúrovský básnik Janko Kráľ.
Táto budova stála na dôležitej ceste zo severozápadu na východ už v 17. storočí. Aktuálne si tam môžeš pozrieť expozíciu Liptovského múzea z dejín lovu, poľovníctva a rybárstva.
V tejto budove bola kedysi škola a od 1955 v nej sídli Galéria P.M. Bohúňa, 3. najstaršia inštitúcia svojho druhu u nás.

Synagóga 

Súčasťou Historického kompasu je aj miestna synagóga, ktorá je takým mojím osobným víťazom, pretože som dávno nevidel krajšiu budovu. Patrí medzi tie najväčšie a najštýlovejšie na Slovensku. Nájdeš v nej múzeum, ktoré prezentuje históriu kedysi početnej mikulášskej židovskej komunity a v súčasnosti sa v tejto synagóge zvyknú organizovať aj koncerty či rozličné výstavy. Určite ju pri prehliadke Liptovského Mikuláša neobíď, verím, že sa ti bude páčiť tak ako mne.

Historický kompas - synagóga

Historický kompas - synagóga

Historický kompas - synagóga

Štúr aj v Liptovskom Mikuláši

Toto štúrovanie do histórie ma veľmi bavilo aj pre to, že som sa ocitol opäť aj na miestach, kde bol kedysi sám Ľudovít Štúr. Ten sa pričinil o vznik jedného z najznámejších slovenských spolkov  – prvého kultúrneho spolku – Tatrín a rovnako bol prítomný pri prvom politickom programe Slovákov – Žiadosti slovenského národa. Na Námestí ŽSN sa nachádza aj stará evanjelická fara, v ktorej je v súčasnosti expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa a pred budovou je umiestnená práve socha Štúra. 

Ľudovít Štúr v Liptovskom Mikuláši

Novinkou v meste je aj tento fotopoint, ktorý je umiestnený pred Kostolom sv. Mikuláša.

TIP NA ZÁVER: Prečítaj si aj článok Čo vidieť v Demänovskej doline? Tieto miesta sa ti budú určite páčiť


Článok vznikol v spolupráci s VISIT LIPTOV / visitliptov.sk, kde ťa čakajú ďalšie zaujímavé tipy na výlety. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.