11 TIPOV na výlety v regióne Horný Zemplín, ktoré sa ti budú určite páčiť

Región Horný Zemplín ponúka nejedno zaujímavé miesto či pamiatku, ktoré sa v tejto časti našej krajiny oplatí vidieť. Prečítaj si článok, v ktorom nájdeš niekoľko zaujímavých a jedinečných tipov na výlety.

Napriek tomu, že sa aktívnemu cestovaniu a štúrovaniu po Slovensku venujem už niekoľko rokov, tak sa musím priznať, že región Horný Zemplín bol pre mňa doteraz veľkou neznámou. O to viac sa teším, že som bol štúrovať už aj tam a navštívil som hneď viacero zaujímavých miest, ktoré sa tam nachádzajú. Dokonca som si splnil aj jeden zo svojich najväčších cestovateľských snov. 🙂


TIP: Zapoj sa do výzvy EkoZEMplín, navštív vybrané lokality Horného Zemplína a získaj odmenu. Viac informácií sa dozvieš TU.


Kaštieľ a skanzen v Humennom

Renesančný kaštieľ v Humennom je jedna z najväčších a najrozľahlejších stavieb kaštielneho typu na Slovensku. V súčasnosti v ňom sídli Vihorlatské múzeum a okrem stálych expozícií múzeum každoročne pripravuje pre svojich návštevníkov rôzne výstavy a podujatia. Vstup do kaštieľa je každú celú hodinu a počas prehliadky sa dozvieš veľa informácií nielen o samotnej stavbe, ale aj o viacerých rodoch, ktoré tam žili. Kaštieľ ukrýva nejedno zaujímavé miesto, ako napríklad izbu Márie Terézie, ktorá má nezvyčajný osemuholníkový tvar a pätoro tajných dverí.  

kaštieľ v Humennom - Horný Zemplín

kaštieľ v Humennom - Horný Zemplín

kaštieľ v Humennom - Horný Zemplín

kaštieľ v Humennom - Horný Zemplín

Kúsok od kaštieľa sa nachádza skanzen, ktorý by si pri návšteve Humenného tiež nemal/a vynechať. Jeho súčasťou sú dreveničky s tradičným vybavením, hospodárske budovy, mlyn, kováčska dielňa, studňa či rôzne remeselné a hospodárske nástroje. Dominantou skanzenu je autentický drevený Chrám sv. Michala Archanjela z Novej Sedlice z roku 1764. Pôvodne bol zhotovený bez jediného kovového klinca. Zaujímavosťou je, že bol celý rozobratý a následne opäť poskladaný priamo v skanzene.

skanzen v Humennom - Horný Zemplín

skanzen v Humennom - Horný Zemplín

skanzen v Humennom - Horný Zemplín
drevený Chrám sv. Michala Archanjela z Novej Sedlice

TIP: Humenský sokol je národná prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza v mestskej časti Podskalka. Nejde o nič náročné, skôr je to príjemná a nie príliš dlhá túra v krásnych lesoch. Najvyššie položeným miestom rezervácie je vyhliadka Červená skala, odkiaľ sú krásne výhľady na okolie.


Hrad Čičva

Hrad Čičva bol v minulosti strediskom rozsiahleho panstva, ku ktorému patrilo viac než 60 obcí. V súčasnosti sa hrad postupne obnovuje a je tiež napríklad miestom obľúbeného podujatia “Čičvianske hradné slávnosti”. Na hrad sa dá dostať z autobusovej zastávky – Sedliská / Podčičva a odtiaľ je to len nejakých 20 minút pešo po zelenej značke alebo sa môžeš autom dostať až na parkovisko priamo pod hrad. Nejde o nič náročné, takže ak budeš mať cestu okolo, urob si zastávku. Cestou na hrad si môžeš na niekoľkých infotabuliach prečítať zaujímavosti zo sveta včiel a na hrade si zas môžeš vychutnať výhľady na dedinu a širšie okolie.

Hrad Čičva

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Jána Krstiteľa v Kalnej Roztoke

Tento gréckokatolícky chrám sa už na prvý pohľad líši od ostatných drevených chrámov/cerkví, pretože nie je typicky celý drevený, ale jeho steny sú natreté hlinou a obielené vápnom. Vo vnútri chrámu sa nachádza hodnotný ikonostas zo 17. storočia s piatimi radmi ikon. Na Hornom Zemplíne je drevených chrámov hneď viacero, ak sa sem vyberieš, určite nevynechaj ani tento! 

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Jána Krstiteľa v Kalnej Roztoke

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Jána Krstiteľa v Kalnej Roztoke

Múzeum a náučný chodník v Zemplínskych Hámroch

Obec Zemplínske Hámre leží v doline Barnovho potoka a je vzdialená 5 kilometrov od mesta Snina. Je zaujímavá svojím múzeom i Hámorským náučným chodníkom s technickými pamiatkami. Múzeum je zriadené v kamennej murovanici, najstaršej budove v obci z 19. storočia, ktorá pôvodne slúžila na ubytovanie vedenia železiarní. Vidieť tam môžeš stále expozície priemyselnej výroby a etnografie, ale aj rôzne aktuálne výstavy.

Múzeum v Zemplínskych Hámroch

Múzeum v Zemplínskych Hámroch

Hámorský náučný chodník ťa zas prevedie technickými pamiatkami a zaujímavosťami obce z čias ťažby železných rúd, výroby a spracovania železa či ďalších kovov. Má 14 zastávok a dĺžku približne 7 kilometrov. Súčasťou náučného chodníka je napríklad aj úzkokoľajná železnička, kde stojí zelený rušeň s vagónmi. Nebudem klamať, keď napíšem, že má táto obec naozaj veľmi milo prekvapila a už teraz viem, že sa tam ešte niekedy vrátim na pár dní, aby som stihol prejsť všetko, čo ponúka a ukrýva.


TIP NA TURISTIKU: Obec je východiskovým bodom na turistiku vo Vihorlatských vrchoch. Priamo z obce vedie napríklad značená turistická trasa na Sninský kameň.  


Domček Deduška Večerníčka v Novej Sedlici

V najvýchodnejšej obci Slovenska sa nachádza ikonická chalúpka – Domček Deduška Večerníčka. Ten prešiel výraznou rekonštrukciou a už čoskoro by tu malo byť zriadené múzeum rozprávok. Keď som tam prišiel, tak sa mi ani odísť nechcelo, len tak som si tam sedel a spomínal na časy, keď bol mojím najväčším problémom to, aby som stihol večerníček. 🙂

Domček Deduška Večerníčka v Novej Sedlici

Domček Deduška Večerníčka v Novej Sedlici - Horný Zemplín

Kúsok od domčeka sa nachádza zmenšenina chrámu, ktorý je umiestnený v skanzene v Humennom.

Minigaléria drevených kostolíkov v Uliči  

Mojou ďalšou zastávkou pri štúrovaní v regióne bola neveľká obec Ulič, kde sa nachádza čarovná Minigaléria drevených kostolíkov. Tie sú neodmysliteľnou súčasťou nášho národného kultúrneho dedičstva. Modely, medzi ktorými možno nájsť napríklad chrám/cerkov z Uličského Krivého, z Ruského Potoka či z Topole, sú vyrobené z tvrdého dubového a borovicového dreva v mierke 1:10. Galériu nájdeš v obecnom parku a je voľne prístupná verejnosti.

Minigaléria drevených kostolíkov v Uliči  

Minigaléria drevených kostolíkov v Uliči  


TIP: Nad obcou sa nachádza areál “Dvere do Polonín”, ide o vstupnú bránu do Národného parku Poloniny, kde si človek môže oddýchnuť a deti sa zas vyšantiť na viacerých zaujímavých atrakciách. 


Runinský vodopád a Tri studničky

Pri vstupe do najvyššie položenej obce v Národnom parku Poloniny Runina si môžeš pozrieť Runinský flyšový vodopád, ktorý je v blízkosti židovského cintorína. Nad obcou sa zas nachádza pútnické miesto Tri studničky, kde sa vieš dostať od panoramatickej mapy po zelenom turistickom chodníku, ktorý vedie na Sedlo pod Ďurkovcom. V lokalite Pšeničišče je potrebné z neho odbočiť a pokračovať po žltom turistickom chodníku. Nie je to nič náročné, skôr príjemná prechádzka pre všetky vekové kategórie.

Runinský vodopád - Horný Zemplín

Tri studničky

Tri studničky

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

Občas sa mi stane, že si ľudia robia srandu, keď im poviem, že mám cestovateľské sny aj v rámci Slovenska… A to ešte nevedia, že tých snov mám celý zoznam. 🙂 Teším sa, že jeden z tých najväčších snov som si splnil, pretože pri štúrovaní v regióne som navštívil aj múzeum venované jednému z mojich najobľúbenejších umelcov. Múzeum Andyho Warhola bolo založené v roku 1991 ako prvé na svete venované osobnosti kráľa pop-artu. Nachádzajú sa v ňom stále expozície o pôvode A. Warhola a samozrejme jeho diela. Ide o najobsiahlejšiu a najprestížnejšiu expozičnú časť múzea. Ale rovnako sú tam aj výstavy, ktoré sú obmieňané a aktualizované. Prejsť si ho môžeš samostatne, alebo so sprievodkyňou, je to len na tebe.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola


TIP NA FILM : V roku 2001 nakrútil režisér S. Mucha v nemeckej produkcii dokumentárny film s názvom Absolut Warhola, ktorý ukazuje život v obci Miková, rodisku rodičov A. Warhola, rodinných príbuzných a približuje život v tomto regióne. Významnú časť dokumentu tvorí prezentácia múzea, v ktorom môžeš vidieť niektoré z umelcových diel.


(Ne)tradičné ubytovanie v Topoli

Počas štúrovania som bol ubytovaný v hoteli Alibaba v Humennom, ale rovnako aj vo veľmi zaujímavom a jedinečnom ubytovaní v obci Topoľa. Človek tam môže nielen prespať, ale vyskúšať si aj mlátenie obilia, mletie múky, pečenie chleba v hlinenej peci, prácu s hlinou a taký tradičný, autentický život v Poloninách. Ak ťa toto (ne)tradičné ubytovanie zaujalo, tak si o ňom môžeš prečítať viac TU.

Košiar o.z.

Košiar o.z. - Horný Zemplín
Nie je nič chutnejšie, ako si dať čerstvý domáci chlebík na raňajky.

Článok vznikol v spolupráci s OOCR Horný Zemplín. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.