Kostol Katarínka: Návod ako sa k tejto zrúcanine v lese nemá ísť

Kostol Katarínka je zrúcanina, ktorá sa nachádza približne 3 kilometre od dedinky Dechtice. A aj ja ako správny turista som si chcel túto zrúcaninu pozrieť zblízka a urobiť si nejaké jej fotky. V tomto článku sa dozvieš, okrem iného, aj návod ako sa k tejto zrúcanine nemá ísť. Mám to odskúšané. 😀

Možnosti štúrovania ku Katarínke

Pozeral som si možnosti, ktoré sú na výber a vybral som si tu časovo najkratšiu, teda to bol môj pôvodný plán.

  • z Naháča na Katarínku po modrej turistickej značke – pešo 40 minút
  • z Dechtíc na Katarínku – pešo 1 hodinu a 20 minút (Tu je možnosť príjazdu autom po hranicu lesa, no ďalej je zákaz vjazdu.)
  • z Dobrej Vody na Katarínku po modrej turistickej značke – pešo 1 hodinu a 20 minút

Obec Naháč

Múdry ujo Gúgl mi prezradil, že z tejto dedinky je to k zrúcanine najbližšie. A keďže milujem takéto vtipné názvy slovenských dedín a obcí, tak som sa tešil, že moje štúrovanie ku Katarínke sa začne práve v tejto dedinke. No aj ja sám som niekedy ešte z tej starej školy, a namiesto GPSky, ktorá by mi ukázala cestu k zrúcanine, som sa opýtal miestnej babušky na cestu. Tá (verím, že nechtiac) mi ukázala cestu, ktorá trvala niečo cez 5 kilometrov. 😀

Kostol Katarínka - smer z Naháča
Nezabudni na tomto mieste zabočiť doprava a sledovať modré značenie. Zišla by sa tu nejaká väčšia tabuľa pre turistov ako som ja. 😀

Keďže som zvedavý turista, chcel som vedieť, kto žil v dome neďaleko tejto „križovatky“, kde som videl pamätnú tabuľu. A dozvedel som sa, že tam žil Juraj Fándly, slovenský spisovateľ a národný buditeľ. No asi aj tento dom ma trochu zmiatol a ja som popri ňom pokračoval stále rovno, po odporúčaní babušky. Tá mi zabezpečila mega dlhé štúrovanie.

Naháč
Pamätný dom Juraja Fándlyho

Samozrejme som sa na ňu nehneval. Veď cestou to vyzeralo ako v rozprávke a to s tým snehom ešte stále nie som nejaký veľký kamoš.

Malokarpatská úzkorozchodná lesná železnica

Dorazil som. Trvalo to niečo vyše dvoch hodín 😀 Takže asi trikrát viac ako keby som odbočil na začiatku doprava, tak ako by to malo byť. V blízkosti kostola a kláštora sa nachádza expozícia, ktorá je venovaná malokarpatskej lesnej úzkorozchodnej železnici, ktorej trasa Smolenice – Dobrá Voda viedla neďaleko kláštora.

Kostol Katarínka - železnica
Nájdeš tam viacero informačných tabúľ.
A tiež nejaké tie vozidlá.

Kostol Katarínka

  • ide o ruiny starobylého Kostola a Kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej
  • patrí do obce Dechtice
  • kláštor františkánskeho rádu bol založený v 17. storočí na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína Alexandrijská mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Ja som ju tam našťastie nestretol. 😀

Kostol Katarínka

Kostol Katarínka

Kostol Katarínka
V súčasnosti je v letných mesiacoch možná aj výhliadka z veže kostola.

Jednou z mojich závislostí, ktoré som pri svojom štúrovaní po Slovensku objavil, sú aj zrúcaniny. Takže aj táto zrúcanina kostola ma naozaj dostala. Dočítal som sa aj to, že sa pracuje na jej obnove, čo je naozaj super. Viac si o projekte jej záchrany môžeš prečítať tu.

Kostol Katarínka

Teším sa, že už aj ja mám vo svojej zbierke fotky tejto čarovnej zrúcaniny. 🙂 A ja sa tam vrátim ešte niekedy v lete, vraj sa to oplatí. A keďže už poznám cestu, tak sa teším o to viac.


Tip: Pozri si aj moje články:

Zrúcaniny na Slovensku: Objavil som také, ktoré majú neskutočné čaro

UNESCO pamiatky na Slovensku: Týchto 7 ti vyrazí dych


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.