Zrúcaniny na Slovensku: Objavil som také, ktoré majú neskutočné čaro

Zrúcaniny na Slovensku sú pre mňa špeciálnou kategóriou a popri meštianskych domoch som závislý aj na zrúcaninách, ktoré majú pre mňa veľké čaro.

Zrúcaniny na Slovensku

Mňa na budovách zrúcanín baví aj to, že aj keď ich už veľa ľudí odpísalo, tak mne sa páčia, baví ma to ich čaro a tiež to, že si môžem predstavovať ako vyzerali kedysi. Ešte viac ma baví, ak sa niektorej zrúcanine vráti život a obnoví sa 🙂 Vybral som 5 zrúcanín, ktoré som objavil pri mojom (š)túrovaní po Slovensku a dostali ma svojou jedinečnou atmoškou.

Továreň v Kluknave

Súčasťou obce Kluknava na Spiši je aj časť s názvom Štefanská Huta. Nachádzajú sa v nej zrúcaniny prvej továrne v Európe na elektrolytickú výrobu medi. Továreň bola postavená v polovici 19. storočia. Zrúcaniny sú v súčasnosti vyhľadávaným miestom aj v rámci novomanželských fotografií. Tak ja som si tam dal symbolicky fotku s mojou neviditeľnou frajerkou 😀

Zrúcaniny na Slovensku

Zrúcaniny na Slovensku

Zrúcaniny na Slovensku

Kaštieľ vo Veľkom Bieli

Ide o barokový kaštieľ, ktorý je jedným z najväčších na Slovensku a postavený bol na začiatku 18. storočia. Aj napriek tomu, že už ide o zrúcaninu kaštieľa, tak raz za čas sa v jeho priestoroch konajú nejaké kultúrne akcie, čo je samozrejme super.

Zrúcaniny na Slovensku

Synagóga v Senci

Táto budova synagógy sa nachádza na Mierovom námestí a ide o kultúrnu pamiatku z roku 1904. Aj pri tejto budove som si hovoril, že je veľká škoda, že nie je zrekonštruovaná.

Zrúcaniny na Slovensku

Kaštieľ v Seredi

Pôvodne išlo o Vodný hrad Šintava, a prvé písomné zmienky o ňom pochádzajú už zo 14. storočia. Hrad postupne prestavali jeho majitelia Esterházyovci najprv na barokový kaštieľ a neskôr na klasicistický. A aj keď dnes vyzerá už dosť biedne, vraj sa pracuje na jeho obnove a jedným z už zrealizovaných projektov je projekt Návrat šľachty do seredského kaštieľa.

Zrúcaniny na Slovensku

Zrúcaniny na Slovensku

Zrúcaniny na Slovensku

Kláštor v Šamoríne

Tento Paulánsky kláštor bol postavený koncom 18. storočia a ide o jednu z najkrajších budov, ktoré som pri svojom (š)túrovaní v Šamoríne objavil.

Zrúcaniny na Slovensku

Ak chceš vidieť ešte viac mojich fotiek, nielen zrúcanín, tak ma môžeš sledovať aj na mojom Insta profile @nie_je_tura_bez_stura


Tip: Pozri si aj moje články:

Kaštieľ vo Veľkom Bieli ma dostal už z autobusu, a tak som musel vystúpiť

Čo vidieť v Seredi: V parku nájdeš krásnu zrúcaninu kaštieľa

V Senci toho nájdeš oveľa viac ako len Senecké jazerá


A do komentárov mi môžeš napísať, ktoré zrúcaniny na Slovensku zaujali teba, rád sa tam aj so Štúrom pôjdeme pozrieť.

Ak sa ti článok páčil, nezabudni dať prosím „páči sa mi“ a zdieľať ho. Dikičko 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.