Kúpeľný ostrov v Piešťanoch: Zaujímavosti, o ktorých veľa ľudí ani nevie

Piešťany sú známe predovšetkým tým, že sa tu nachádzajú najväčšie kúpele na Slovensku. Prečítaj si článok, v ktorom sa dozvieš nejednu zaujímavosť o Kúpeľnom ostrove.

Kúpeľný ostrov v Piešťanoch

Slovenské liečebné kúpele Piešťany patria viac ako 100 rokov k popredným európskym kúpeľom v liečbe reumatizmu, rehabilitácii pohybového aparátu a nervového systému. Využívajú pritom prírodné zdroje, ktorými sú unikátne liečivé sírne bahno a termálnu minerálnu vodu.

Kúpeľný ostrov je komplex hotelov, rozličných ubytovaní, ktoré ponúkajú aj viaceré liečebné procedúry a podobne. Okrem kúpeľných budov, liečebných domov a hotelov sa tu nachádza aj mini Zoo (voľne prístupná) či golfový areál. Ostrov je pekným miestom na prechádzku, ale aj na dlhší pobyt či dovolenku. Ak si tu ešte náhodou nebol/a, tak odporúčam.


TIP: Pozri si širokú ponuku kúpeľných hotelov Ensana, v prípade, že by si na ostrove chcel/a stráviť niekoľko dní.


Thermia Palace
Asi najznámejšou budovou kúpeľného ostrova je secesný hotel Thermia Palace postavený v roku 1912.

Kúpeľný ostrov

Kúpeľný ostrov

Kúpeľný ostrov - lekná
Tropické lekno v termálnych jazierkach patrí rovnako k zaujímavostiam ostrova.

Z centra mesta sa dá na ostrov dostať cez Kolonádový most, ktorý je najdlhším krytým mostom na Slovensku, dlhý je až 156 metrov. Tento most je národnou kultúrnou pamiatkou, je dielom architekta Emila Belluša a patrí k vrcholu funkcionalistickej architektúry Slovenska. Je určený len pre peších, Krajinský most je zas určený pre automobilovú dopravu.

Kúpeľný ostrov - Kolonádový most

Kúpeľný ostrov - Kolonádový most

Symboly Kúpeľného ostrova

Vedel/a si, že toto miesto má aj svoje symboly? Dokonca hneď dva. Páv ako symbol Kúpeľného ostrova odkazuje na príhodu o vtákovi, ktorý sa so zlomenou nohou bahnil v miestnych močiaroch, až kým sa mu neuzdravila. Druhým symbolom ostrova je bronzová socha barlolámača. Tá svedčí o liečivej sile siričitého bahna a horúcej termálnej vody, vďaka ktorým si kúpele Piešťany už celé stáročia udržiavajú na celom svete povesť miesta, kde sa dajú účinne liečiť ochorenia pohybovej sústavy.

Kúpeľný ostrov - socha barlolámača

Pitný prameň pri Napoleónskych kúpeľoch

V blízkosti kúpeľných kúpalísk je aj prameň, ktorého liečivá voda sa dá aj piť. Obsah minerálov v tejto vode je omnoho vyšší ako pri bežnej minerálnej vode dostupnej v obchode. Preto je potrebné dodržiavať minimálne odporučené dávkovanie.

Kúpeľný ostrov - prameň

Ostrov ukrýva nejedno zajímavé miesto či unikátne dielo, napríklad aj fresku z 1932, ktorú svetoznámy maliar Alfons Mucha namaľoval z vďačnosti za uzdravenie svojej dcéry pre kúpele. Umiestnená je v jedálni hotela Thermia Palace nad dverami v päťuholníkovom výklenku. Na ostrove sa toho nachádza ešte oveľa viac, ani ja sám som nestihol vidieť všetko, preto neváhaj a urob si sem niekedy výlet.

Kúpeľný ostrov - freska
Zdroj obr.: kavickari.sk

Piešťany sú pýchou Slovenska. Kúpele, starostlivosť a prostredie. Vo virtuálnom svete je toto miesto zastúpené na mnohých cestovateľských, voľnočasových či rekreačných weboch. Najlepšie je lokalita, podľa odborníkov zo spoločnosti SK-NIC, zmapovaná na webe https://kupele.piestany-spa.info/. Prekvapila ich však doména, na ktorej je tento dobrý web a to .info. Takéto koncovky majú weby zamerané na IT alebo technológie. Mesto a lokalita Piešťany by malo mať svoju prezentáciu na doméne, ktorá patrí k Slovensku, teda .sk

Do komentárov mi môžeš napísať, čo sa ešte v Piešťanoch a okolí oplatí vidieť. Som zvedavý. 🙂


Článok vznikol v spolupráci s SK-NIC v rámci projektu „Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.