Kvačianska dolina: TIP na výlet pre všetky typy turistov, pre deti i dôchodcov

Kvačianska dolina patrí k najkrajším miestam na Liptove. Prečítaj si článok, v ktorom sa dozvieš, čo všetko ťa na tomto mieste čaká a prečo by si si sem mal/a urobiť niekedy výlet.

Kvačianska dolina

Myslím, že mi dá každý za pravdu, že región Liptov patrí k tým najkrajším regiónom Slovenska. Ponúka nejedno zaujímavé miesto či unikátnu pamiatku. Ja som bol tentokrát štúrovať v pomerne známej a vyhľadávanej Kvačianskej doline. I keď sa priznám, že som bol na tomto miesto prvýkrát v živote, tak viem, že to nebolo určite naposledy. 

Do obce Kvačany sa dá dostať autom, ktoré odparkuješ na platenom parkovisku, ktoré sa nachádza na začiatku doliny. Parkovisko je pomerne veľké, tak by sa nemalo stať, že by si nemal/a, kde zaparkovať. Jazdia sem aj autobusy, v prípade tejto možnosti, je najideálnejšie vystúpiť na zastávke Kvačany, RD, odtiaľ je to k začiatku doliny len kúsok. 

Ideálny tip na výlet pre každého

Trasa je vhodná pre všetky typy turistov, pre deti či dôchodcov, nakoľko nejde o nič náročné. I keď miestami sa ide do kopca. Ale je to naozaj skôr taká príjemná prechádzka ako nejaká poriadna túra. Vidieť tu môžeš postupne napríklad pôsobivý skalný útvar Jánošíkova hlava, vyhliadky na dolinu, krásne rokliny a v závere malebné Mlyny Oblazy. 

kVAČIANSKA DOLINA - Jánošíkova hlava

Kvačianska dolina

Kvačianska dolina

Kvačianska dolina

Mlyny Oblazy

Na tomto mieste sa nachádzajú dva drevené vodné kolesové mlyny, ktoré sú technickými pamiatkami. Myslím, že patria medzi hlavné lákadlo a cieľ celej túry. Dolný mlyn s pílou je zreštaurovaný a v prevádzke. Ukrýva expozíciu mlynárskej techniky a za dobrovoľný príspevok sa dá pozrieť aj do jeho interiéru. Miesto je doslova čarovné, príjemné na oddych. Pozrieť si tam môžeš aj neďaleký Ráztocký vodopád, prípadne viac spoznať históriu a fungovanie týchto pamiatok. 

Mlyny Oblazy

Mlyny Oblazy

Mlyny Oblazy

Túra Kvačianska dolina – Mlyny Oblazy

Pokiaľ plánuješ kratšiu možnosť a chceš sa pozrieť len do Kvačianskej doliny, ideálne je zvoliť trasu Kvačianska dolina, ústie – Vyhliadka Kobyliny – Vyhliadka Roháč – Vodné mlyny Oblazy. Čas výstupu je približne 1,5 hodiny, ide sa najprv po červenej a potom po modrej turistickej značke.

Okružná trasa cez Prosiecku a Kvačiansku dolinu

Obidve doliny sa dajú prejsť okružnou trasou, čo teda znamená, že sa vrátiš na rovnaké miesto, z ktorého si túru začal/a. V tomto prípade je východzím bodom obec Prosiek. Okružný chodník vedie po trase Prosiek – Prosiecka dolina – Vodopád Červené piesky – Svorad – Veľké Borové – Ráztocký vodopád – Vodné mlyny Oblazy – Kvačianska dolina – Prosiek. Tento okruh ti zaberie približne 6-7 hodín, ide sa najprv po modrej, potom po červenej a v závere po žltej značke.

Kvačianska dolina vo virtuálnom svete

Kvačianska dolina žije svoj krásny príbeh aj vo virtuálnom svete. Obec Kvačany má výborne spracované informácie o tejto krásnej lokalite. Má vlastnú stránku na sociálnej sieti, ktorá je aktívne spravovaná obcou. Odborníci zo spoločnosti SK-NIC si všimli, že na stránke chýba kvalitné promo video tak krásneho miesta. Našli však množstvo ďalších odkazov a fotografií, čo svedčí o tom, že miesto naozaj žije reálne aj virtuálne.


TIP NA ZÁVER: Sleduj ma na mojom Instagrame a Facebooku, kde nájdeš veľa tipov na výlety po celom Slovensku.


Článok vznikol v spolupráci s SK-NIC v rámci projektu „Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.