Liptovský Ján a 5 miest, ktoré sa oplatí vidieť v tejto obci

Liptovský Ján je síce neveľkou obcou do počtu obyvateľov, no o to viac som bol prekvapený, čo všetko sa tam nachádza. Prečítaj si článok a uvidíš, že aj táto slovenská obec má čo ponúknuť.

Liptovský Ján, obec ktorá ma prekvapila

Liptov je regiónom, ktorý je plný krásnych a jedinečných miest. Rovnako to platí aj v prípade obce Liptovský Ján a zas raz sa mi potvrdilo, že aj na prvý pohľad v „obyčajnej“ dedine či obci sa ukrývajú miesta, ktoré stoja za to.

Kostol sv. Jána Krstiteľa

Do Liptovského Jána, ktorý je od Liptovského Mikuláša vzdialený 11 kilometrov, sa vieš v poho dostať autom alebo autobusom. V prípade, že zvolíš autobus, tak ako ja, tak najlepšie je vystúpiť na zastávke Liptovský Ján, Jednota, ktorá je len niekoľko desiatok metrov od kostola. Medzi jednu z najvýznamnejších pamiatok v obci patrí práve opevnený románsko-gotický Kostol sv. Jána Krstiteľa z konca 13. storočia.

Liptovský Ján - kostol

Park „Mini Slovensko“

V Liptovskom Jáne sa nachádza aj tento zaujímavý park, v ktorom nájdeš momentálne 18 miniatúr a zmenšenín tých najznámejších slovenských pamiatok. Mňa toto miesto naozaj dostalo, pretože sa vieš za pár minút poprechádzať a obzrieť si známe slovenské pamiatky a si stále na tom istom mieste. A tiež sa mi páčilo aj to, že som sa konečne, aspoň na chvíľku, cítil mega vysoký. 😀

Vstupné

 • Dospelý – 5€
 • Žiaci ZŠ, študenti SŠ a VŠ, dôchodcovia, osoby s preukazom ZŤP, ZŤP-S (sprievod zdarma) – 3€ 
 • Rodinné vstupné – 2 rodičia a max. 4 deti do 18 rokov – 10€
 • Deti do 6 rokov – zdarma

Vidieť tam môžeš pamiatky ako Bojnický zámok, viaceré drevené kostolíky či domčeky z Vlkolínca. Zaujímavým miestom je aj časť, ktorá je plná koľajníc a malých vláčikov.

Liptovský Ján - mini slovensko
Železničná stanica Červená skala
Liptovský Ján - mini slovensko
Hrad Strečno
Liptovský Ján - mini slovensko
Bojnický zámok
Liptovský Ján - mini slovensko
Levočská radnica

 

 

 

 

 

 

Maketa dreveného mostu z Kluknavy

Možno to o mne nevieš, ale ja som vyrástol práve v Kluknave, takže keď som v parku objavil aj maketu nášho mostu, tak ma to naozaj veľmi potešilo a bol som aj tak trošku dosť hrdý. Tento most je zaujímavý svojím ojedinelým technickým riešením a je jedným z posledných historických krytých drevených mostov na Slovensku. V súčasnosti je už aj národnou kultúrnou pamiatkou. Ale nechválim sa. 😀 Viac o tom, čo ešte v Kluknave môžeš vidieť a stojí to za to si prečítaj v článku, v ktorom som sa zahral na turistu vo vlastnej dedine.

Liptovský Ján - mini slovensko

Stanišovská jaskyňa

Liptovský Ján je známy aj tým, že je vstupom do Jánskej doliny, v ktorej sa nachádza viacero hotelov, termálne kúpalisko (prírodné aj umelé) či Stanišovská jaskyňa. Z parku sú to k jaskyni približne 3 kilometre, takže nič strašné to nie je a prechádzka nikdy nezaškodí. Je tam veľmi pekná príroda, takže som si ju cestou dosť vychutnával. Prísť k jaskyni však môžeš aj autom, kde sa dá bez problémov zaparkovať.

Liptovský Ján
Vstup do Jánskej doliny
Liptovský Ján
Celá trasa k jaskyni je označená a stačí sa riadiť takýmito tabuľami a nie je šanca stratiť sa.

Stanišovská jaskyňa je známa tým, že ide o jedinú celoročne sprístupnenú jaskyňu na Liptove, ktorá je otvorená každý deň. Vstup do jaskyne je vždy na celú hodinu počas dňa, na to si dávaj pozor, lebo ja som prišiel asi 3 minúty po celej a už som musel čakať na ďalší vstup. Napriek tomu, že jaskyne nepatria k miestam, ktoré pri štúrovaní cielene vyhľadávam, tak táto ma dostala.

Liptovský Ján
Dorazil som.

Keďže v jaskyni nie je elektrický prúd, dostali sme pri vstupe čelovky a mohli sme začať prehliadku. To, že tam nie je svetlo mi vôbec nevadilo, o to viac sa mi tak páčila atmoška jaskyne. Sprevádzal nás naozaj vtipný ujo, ktorý mal humor podobný tomu môjmu, takže som sa celú hodinu, kým trvala prehliadka, len smial.

Jaskyňa je dokopy dlhá jeden kilometer, má až tri poschodia, no na druhé a tretie sa nedá dostať. Na tejto jaskyni sa mi páčilo aj to, že prehliadku robia aj v prípade, že majú len jedného návštevníka. Za to palec hore. Už sa mi totiž na viacerých miestach stalo, že som sa na dané miesto nedostal, lebo som tam bol v tom čase sám.

Liptovský Ján - Stanišovská jaskyňaLiptovský Ján - Stanišovská jaskyňaLiptovský Ján - Stanišovská jaskyňa

 

 

 

 

Kaďa

Ďalšou mojou zastávkou pri štúrovaní v Liptoskom Jáne bolo toto miesto. Ide o prírodný kráter „Kaďa“ a zjavne ide o dosť známe miesto, lebo som vôbec nečakal, že tam bude tak veľa ľudí. Dá sa tam okúpať v minerálnych a termálnych prameňoch zadarmo počas celého roka.

Liptovský Ján - kada
Dlho mi trvalo, kým som si urobil túto fotku, tak aby tam neboli cudzí ľudia. 😀

Mincovníčkovo

Vedľa kostola sa nachádza expozícia, ktorá ti ukáže vznik a zrod mincí. Pravidelný vstup do nej je každú celú hodinu. Mne sa tam však nepodarilo dostať, pretože mi urobilo škrt v mojich plánoch spomínané trojminútové meškanie cestou do jaskyne. A tak sa mi narušil celý harmonogram. Áno, aj po roku štúrovania po Slovensku sa mi to stáva. 😀 Viac infošiek o tomto mieste môžeš získať tu.

Liptovský Ján - Mincovníčkovo

Do komentu mi môžeš napísať, ktoré miesta na Liptove máš rada či rád ty. Som zvedavý a rád si nechám poradiť, kam ísť štúrovať najbližšie. Tento článok vznikol v spolupráci s visitliptov.sk.

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

[wpedon id=“3654″]

Komentáre

 1. Post
  Author
 2. Mária Demčišáková

  Tento víkend navštívime Jánsku dolinu veľmi sa nám tam páči. Vraj od Stanišovskej hore po chodniku je pekný vodopád chceli by sme ho vidieť. Na Liptov chodíme na víkendové pobyty. Je to naša srdcovka.

 3. Post
  Author
 4. Post
  Author
 5. Post
  Author
 6. Lucia

  Vyborny clanok, akurat by som vyhodila tie lyziarske strediska v Janskej doline 😀 Bolo tam volakedy jedno- ski javorovica, ale podla mna dobrych 6-7sezon uz nie je v prevadzke…

 7. Janka Bianka

  Ten park Mini Slovensko to by bolo niečo pre mňa. Mám rada slovenské pamiatky a vláčiky tiež. Vyzerá to tam fakt super. Vďaka tvojmu blogu už mám mega dlhý zoznam miest, ktoré si chcem pozrieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.