Mirka Slejzáková: Ľuďom prinášam pozitívne správy a vyzdvihujem krásu našich regiónov

Mirka Slejzáková vyštudovala masmediálne štúdiá v Košiciach a v súčasnosti sa venuje viacerým zaujímavým aktivitám. Spoznali sme sa už dávnejšie, keď ma oslovila na rozhovor do rádia. Tentokrát som si povedal, že si to vymeníme, a vyspovedal som ja ju. Prečítaj si inšpiratívny rozhovor, v ktorom sa dozvieš viac o Mirke a o jej práci. 

Rozhovor


Už roky sa venuješ spoznávaniu východného Slovenska prostredníctvom tvojho blogu či rozhlasových relácií. Ako si sa k tomu dostala?

Myslím, že túžba objavovať svet, vo mne bola od malička. Vymýšľala som si vlastné svety, behávala som po lesoch za našou chatou a aj rodičia nás viedli k turistike a prírode. Síce sme nemali na dovolenky pri mori, ale namiesto toho sme mali hŕbu zážitkov. Stanovačky, rybačky, turistika, prechodili sme všetky jaskyne na Slovensku, hrady, zámky… A keď som sa dostala k práci v rozhlase… Myslím, že bolo úplne jasné, akým témam sa budem venovať. Politika a aktuálne témy ma osobne nikdy veľmi nepriťahovali. Radšej ľuďom prinášam pozitívne správy a vyzdvihujem krásu našich regiónov.

Na čom pracuješ aktuálne? Prezraď tvoje pracovné aktivity.

Popravde, niektorí ľudia nechápu, kedy vlastne spím. Aby som ich uistila, spím rada a veruže aj dlho. Momentálne dlhodobo pracujem ako copywriterka pre dve firmy, zároveň mám ešte svoj rozhlasový blog Vlakotúra po východe na Rádiu Regina Východ (avšak už len raz mesačne), rubriku Dobrá rada pre zdravie, keď je príležitosť, moderujem podujatia, vypomáham v redakčnej rade Smižianskeho hlásnika v mojej rodnej obci a keď zvýši čas, píšem sem-tam aj nejaké “jednorazovky” z oblasti turistiky. A aktuálne chystám aj spoluprácu s jedným divadlom. Toľko k práci – teraz koníčky? 😀 

Čo ťa na tvojej práci a cestovaní baví najviac?

Podľa mňa by sa život nemal deliť na: práca a to druhé, čo ma baví. Ten, koho baví práca, vyhral jednoducho na plnej čiare. Alebo lepšie povedané – ako si to zariadite, tak to budete mať. Ako sám vieš, ísť si za svojím snom vôbec nie je jednoduché a často nám život hádže pod kolená mega polená. Ja si napĺňam moje detské sny – túlať sa po svete a žiť. Vždy som chcela zobrať spacák, batoh, nasadnúť na vlak a len tak nezáväzne vyraziť do diaľav… Asi to je tou mojou cigánskou dušou – chcem cestovať a vidieť všetko.

Pamätáš si ešte, ktoré miesto si navštívila „pracovne“ ako prvé?

Pamätám si to veľmi dobre. A ešte lepšie si pamätám ten stres pred prvým telefonátom, keď som si nacvičovala, čo poviem môjmu respondentovi, ako sa predstavím… 😀 Prvé miesto, ktoré som navštívila ako rozhlasáčka bol v roku 2013 letohrádok Sans Souci pri Iliašovciach, ktorý doteraz pravidelne navštevujem. A vždy sa teším, keď uvidím to množstvo práce, ktoré členovia občianskeho združenia odviedli. Myslím, že aj to je jeden z dôvodov, prečo ma bavia takéto témy – obdivujem ľudí, ktorí robia vo svojom voľnom čase niečo pre nás všetkých, obnovujú naše pamiatky a skrášľujú ich. Cítiť z nich to ľudské, sála z nich dobrosrdečnosť a ja ich veľmi rada počúvam. A keď môžem, sprostredkujem to aj ďalším.

Aj keď podľa istého pána F. na východe vraj nič nie je, tak my vieme, že to tak samozrejme nie je. Máš nejaké zaujímavé tipy na menej známe miesta na východnom Slovensku?

Začneme abecedne? 😀 Keď som začínala pracovať v rozhlase, myslela som si, že východ mám zmapovaný. Ale kdeže. Veľká chyba. Ešte len vtedy som začala spoznávať krásy východu a odvtedy môžem povedať, že ma dokáže prekvapiť každý jeden deň. Takýchto miest je veľa. Učarovali mi malé dedinky v okolí Slovenského krasu, Poloniny, Pieniny… Ale moja osobná topka je Stratenská jaskyňa v Slovenskom raji. Bohužiaľ, je nesprístupnená, takže verejnosť sa tam nedostane. Ale popravde, podľa mňa nájdeme zaujímavosti asi v každej obci a meste na východe. Veď len na východe bolo kedysi vyše 100 hradov a hrádkov. Stačí vyraziť na cesty a spoznávať. 🙂

Chystáš sa spoznávať aj zvyšok našej krajiny?

Určite by som rada vyrazila spoznávať celé Slovensko, niečo už mám pochodené a niečo mám aj v pláne. Avšak asi trochu v menšej miere ako na východe, keďže času počas týždňa naozaj nemám až tak veľa. Často sa stáva, že mám aj pracovné víkendy. Ale mám už pripravený celý zoznam miest, ktoré chcem vidieť.

Máš teda možno aj nejaké cestovateľské sny v rámci Slovenska, ktoré by si si chcela splniť?

Jednoznačne by som si chcela prejsť celú Cestu hrdinov SNP. Z Dukly až na Devín. Už si len nájsť mesiac voľna 😀

View this post on Instagram

Tie košické západy 😊 #kosice #zapadslnka

A post shared by Miroslava Slejzáková (@dennikreporterky) on

Ak by si si mala vybrať jednu jedinú vec ako symbol Slovenska, čo by to bolo? A prečo?

Na chvíľu som sa zamyslela, ešte sa ma to totiž nikdy nikto neopýtal. Myslím, že pre mňa to je Kriváň. Symbolizuje viacero vecí – spája majestátnosť najmenších veľhôr na svete s rozprávkovou krajinou, legendami a srdečnými ľuďmi, ktorí pod jeho úpätiami žijú. Vraj keď Boh stvoril svet, vyslal anjela s vrecom prírodných krás. Ten zavadil o vrchol končiara krídlom, ohol ho a vrece sa mu vysypalo. Odvtedy je Kriváň Kriváňom a na slovenské vrchy sa vysypali tie najkrajšie lúky, jazerá, lesy, bystriny, vodopády a mnoho zvierat…

Ak by som ti povedal, že sa môžeš zbaliť a odísť kamkoľvek do sveta, kde by to bolo a prečo?

V mojom prípade by to určite nebolo miesto, ale cesta. Pravdepodobne by som “kočovala” zo štátu do štátu, z mesta do mesta, kým by som vládala a držala sa na nohách.

Aj ty si jednou z tých, ktorá si ide za svojimi snami, aj keď vieme, že to nie je niekedy úplne ľahké. Čo by si odkázala mladým ľuďom, ktorí sa boja vykročiť z davu a začať pracovať na tom, čo ich baví a teší?

Nedávno som prednášala na Konferencii mladých presne na túto tému. A rozmýšľala som, či ich uchlácholiť, alebo jednoducho mám byť priamočiara. Nie je to ľahké. Úspech je často vydretý aj cez slzy. Pečené holuby však z neba nepadajú a ak niečo chcete, ste to vy, kto musí urobiť prvý krok. Nikdy za vami nikto nepríde s tým, že na vás čakal celý život a má pre vás neodolateľnú ponuku. Iniciátíva ide od vás – možno to vyjde a možno nie. Ale za pokus nič nedáte, a ako sa hovorí, odvážnym šťastie praje. Pre mňa to platí. A čo vy?


Mirke ďakujem veľmi pekne za príjemný a inšpiratívny rozhovor a ty sa nezabudni mrknúť na jej blog Denník reportérky či na jej Instagram.


TIP: Prečítaj si aj ďalšie rozhovory s inšpiratívnymi ľuďmi na mojom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.