Zaujímavosti o Banskej Štiavnici a tipy na miesta, ktoré nesmieš vynechať

Zaujímavosti o Banskej Štiavnici ti ukážu, prečo je toto mesto považované za jedno z najjedinečnejších na Slovensku. Rovnako sa v článku dozvieš aj to, čo sa v meste oplatí vidieť a navštíviť.

Zaujímavosti o Banskej Štiavnici

Banská Štiavnica je spolu s jej okolím zapísaná do UNESCO a pre veľa ľudí ide o jedno z tých najkrajších a najčarovnejších miest na Slovensku. A ja sa k týmto ľuďom hrdo pridávam. Podľa mňa je to presne také to mesto, ktoré sa oplatí navštíviť počas každého ročného obdobia a vždy to stojí za to. Ak nemáš rada či rád davy ľudí, tak skús toto mesto navštíviť na jar (ako som to urobil aj ja) či na jeseň. Tých ľudí tam bude o dosť menej ako počas hlavnej letnej sezóny a môžeš si ho tak viac vychutnať.


TIP: V Banskej Štiavnici sa nachádza aj Najväčší pohyblivý betlehem na Slovensku. Ten som však nenavštívil, predsa len sa to podľa mňa viac hodí počas zimných mesiacov, kedy to má tú správnu atmošku.


Kultúra v meste

Banská Štiavnica sa môže pochváliť aj viacerými zaujímavými kultúrnymi udalosťami či festivalmi, ktoré sa tam konajú v priebehu celého roka. Štiavnica je známa tým, že sa špecializuje na menšinové žánre a kvalitu. Viac si o jednotlivých podujatiach môžeš prečítať na tomto odkaze.

Zaujímavosti o Banskej Štiavnici - socha Nácka

Banka lásky

Andrej Sládkovič bol jednou z popredných osobností slovenskej literatúry a slovenskej histórie vôbec. V Štiavnici sa nachádza hneď viacero odkazov na jeho osobu. Banka lásky je miesto, ktoré je považované za svetový unikát. Odkazuje na lásku Andreja Sládkoviča a Maríny Pischlovej. Nachádza sa priamo v jej rodnom dome. Priznám sa, že nie som veľký fanúšik lásky, ale spracovanie celého miesta ma naozaj veľmi milo prekvapilo. Rovnako tak som bol celkom hotový z toho, že Marínu si zahrala jedna z mojich najobľúbenejších slovenských herečiek, Táňa Pauhofová.

Vedel/a si, že báseň MARÍNA je najdlhšou ľúbostnou básňou na svete? Má až 2900 veršov a 291 strof. Patrí jej aj oficiálny svetový rekord zapísaný vo World Record Academy. Báseň začal Sládkovič písať na jeseň roku 1844, keď sa dozvedel, že jeho milú chcú vydať za iného. Posledné verše dopísal v lete roku 1846, keď bola Marína už takmer rok vydatá za iného.

Zaujímavosti o Banskej Štiavnici - Prvé zámky na Slovensku
Na tomto mieste si zaľúbenci „zamykajú“ svoju lásku.
Zaujímavosti o Banskej Štiavnici - Prvé zámky na Slovensku
Mňa by skôr zaujímalo, koľko z týchto zámkov už nemá svojich majiteľov.😀

Samotná Banka lásky je vytvorená z veršov najdlhšej básne. Nachádzajú sa v nej schránky, do ktorých si môžu ľudia odložiť čokoľvek budú chcieť v spojení s láskou. Medzi kuriozity, ktoré sú tam uložené, patria napríklad mliečne zuby detí. Každému písmenku, znaku a medzere básne je priradená jedna schránka.

Zaujímavosti o Banskej Štiavnici - Banka láskyTento nápad je naozaj super, dokonca som dostal možnosť si tam niečo uložiť aj ja, za čo ďakujem. Ale neprezradím, čo som si do svojej schránky schoval. 😛 Viac si o tomto jedinečnom mieste môžeš prečítať na tomto odkaze.

Zaujímavosti o Banskej Štiavnici - Banka lásky

Štiavnické tajchy

Banská Štiavnica je známa bohatou banskou históriou. V spojitosti s baníctvom sú známe aj tajchy, ktorých je v okolí naozaj dosť. Tajchy kedysi vybudovali baníci, išlo o medzi sebou poprepájané vodné nádrže, ktoré dodávali energiu pre baníctvo. Do súčasnosti sa ich zachovalo 24 a využívajú sa na prírodné kúpanie, člnkovanie, rybačku či na korčuľovanie v zime.

Jedným z najznámejších tajchov je tajch Veľká vodárenská. Ten sa vyznačuje krásnou vodou tyrkysovej farby, a nachádza sa len 15 minút chôdze od Námestia sv. Trojice. Len taký malý tip, vraj je toto miesto celkom obľúbené aj u nudistov. Tak ja len, aby si sa nečudoval/a, keď tam niekoho takého stretneš. 😛

Zaujímavosti o Banskej Štiavnici - Veľká Vodárenská
Veľká Vodárenská

Botanická záhrada

Botanická záhrada sa rozprestiera v areáli historickej Baníckej a lesníckej akadémie, prvej vysokej technickej školy na svete (1762). Ide o novorenesančné budovy, z ktorých sú dnes stredné školy. Čo sa mne páčilo je aj to, že vstup do areálu je zdarma, a tak sa tam môžeš poprechádzať a pozrieť si rôzne zaujímavé stromy či rastliny, ktoré tam rastú.

Zaujímavosti o Banskej Štiavnici - Botanická záhrada

Zaujímavosti o Banskej Štiavnici - Sekvoja
V záhrade sa nachádza aj tento krásny Sekvojovec mamutí.

Pamiatky v meste

Štiavnica doslova dýcha históriou, nech to znie akokoľvek klišé. Zaujímavé pamiatky tam nájdeš na každom kroku a ja som mal celkom problém, aby som si nefotil každú jednu budovu, okolo ktorej som prechádzal. Viac si o pamiatkach môžeš prečítať v článku Čo robiť v Banskej Štiavnici: Týchto 13 pamiatok sa oplatí vidieť zblízka.

Zaujímavosti o Banskej Štiavnici - Nový zámok
Nový zámok, v ktorom sa v súčasnosti nachádza jedna z expozícií Slovenského banského múzea.

Banskoštiavnicka kalvária

Banskoštiavnicka kalvária patrí medzi najkrajšie barokové kalvárie Európy. Nachádza sa na kopci „Scharfenberg“, z centra mesta je to približne 45 minút chôdze. Zaujímavá je predovšetkým tým, že ide o netypicky koncipovaný súbor kaplniek a kostolov, zdobených reliéfmi, plastikami a nástennými maľbami, a tiež že má viac súčastí ako iné kalvárie. Tvoria ju 3 kostoly, 17 kaplniek, Žalár a Svätý hrob.

Zaujímavosti o Banskej Štiavnici - Kalvária

Aj keď neviem vysvetliť prečo, tak pre mňa má aj toto miesto jedinečnú atmošku. Dostať sa celkom hore nie je nič náročné, aj keď zdola to môže vyzerať všelijako. Jednotlivé súčasti kalvárie prešli a prechádzajú v poslednom období rekonštrukciou, čo je super, a oplatí sa ísť si ju obzrieť.

Zaujímavosti o Banskej Štiavnici - Kalvária

Zaujímavosti o Banskej Štiavnici - Kalvária

Počúvadlianske jazero

Medzi známe tajchy patrí aj Počúvadlianske jazero, ktoré sa nachádza len pár kilometrov od centra Štiavnice. Je obľúbeným letným ale aj zimným rekreačným strediskom chatárov, turistov, detských táborov a miestom kultúrnych podujatí. Zároveň je východiskom na najvyšší kopec Štiavnických vrchov Sitno. Preto viem, že sa na toto miesto ešte určite čoskoro vrátim štúrovať, aby som vrch zdolal aj ja.


TIP: V Štiavnci síce nemajú MHDčku, ale taxíky sú tam naozaj dosť lacné. Dostať sa preto z centra mesta k tomuto jazeru veľa nestojí.


U Blaškov

Ubytovaný som bol len kúsok od Počúvadlianskeho jazera. Lokalita je naozaj tichá a to mi po celom dni štúrovania dobre padlo. Samotná izba, v ktorej som bol, mi doslova vyrazila dych, v tom dobrom slova zmysle. 🙂 Ak by si hľadal/a jedinečné ubytko v tichom prostredí, no stále blízko centra Štiavnice, prikladám telefonický kontakt na majiteľku, pani Blaškovú – 0908963829.

Zaujímavosti o Banskej Štiavnici - Terasa u Blaškov

Zaujímavosti o Banskej Štiavnici - Počúvadlianske jazero
Výhľad na jazero z balkóna, kde som bol ubytovaný.

Článok vznikol v spolupráci s Región Banská ŠtiavnicaAk hľadáš inšpiráciu na výlety v tejto časti Slovenska, tak mrkni ich web plný zaujímavých infošiek a tipov.

Komentáre

  1. Post
    Author
  2. Anna Kubasekova

    Banská Štiavnica je naozaj zaujímavé a pekné mesto,rada sa tam prechádzam.💗

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.