Moje jesenné (š)túrovanie v dedinkách Fričovce a Šindliar

Fričovce a Šindliar sú dedinkami v regióne Šariš a ja som si povedal, že si pôjdem za(š)túrovať práve tam a vychutnám si tak aj jesennú prírodu. 

Fričovce a Šindliar

Nikdy som nebol nejaký extrémny nadšenec jesene. Vždy som ju mal spojenú s tým, že po nej príde zima, ktorú ja naozaj nemusím. Avšak odkedy (š)túrujem, tak ma baví aj to, že je jedno, aké je ročné obdobie, v každom sa dá predsa nájsť niečo špeci. A tak som sa tentokrát rozhodol pre jesenné (š)túrovanie v dedinkách Fričovce a Šindliar. Aj keď som tam možno neobjavil veľa pamiatok, nevadilo mi to, lebo jesenné počko mi to vynahradilo a ja som si tak mohol vychutnať aj okolitú prírodu.

Fričovce a Šindliar
Niekde vo Fričovciach

Fričovce

Vo Fričovciach som objavil rímskokatolícky kostol svätých Košických mučeníkov, ktorý však nemá takú tu klasickú podobu. Postavený bol v roku 1994, a ja som prvýkrát pri mojom (š)túrovaní natrafil na modernú verziu kostola práve v tejto dedinke. Len sa neviem rozhodnúť či sa mi táto budova až tak páči…

Fričovce a Šindliar

Kaštieľ vo Fričovciach

Asi najznámejšou pamiatkou dedinky je práve tento kaštieľ. Bol postavený v rokoch 1623 – 1630 a ide teda o renesančný kaštieľ. V súčasnosti je kaštieľ využívaný ako hotel. Viac o ňom si môžeš pozrieť tu.

Fričovce a Šindliar

Fričovce a Šindliar

Fričovce a Šindliar
Kaštieľ je zaujímavý aj svojou sgrafitovou figurálnou výzdobou.

Hneď vedľa neho sa nachádza aj park, ktorý je ako stvorený na jesennú prechádzku.

Fričovce a Šindliar

Pátranie po pohľadnici

V kaštieli som sa samozrejme opýtal na pohľadnicu, tak ako to robím všade. Slečna sa na mňa pozrela s pohľadom, akoby ani netušila, čo je to tá pohľadnica 😅 Tak som sa jej opýtal, či mi vie povedať, kde je pošta, že sa pôjdem opýtať tam. Tak ma vysmiala, že oni tam poštu nemajú… Potom som si povedal, že to skúsim na obecnom úrade, že tam nejakú pohľadnicu predsa musia mať. Prišiel som k dverám, kde bolo napísané, že štvrtky sú nestránkové dni. Hádaj, v ktorý deň som tam bol?! Áno štvrtok. To je tak, keď (š)túrujem ja 😅

Kostol a kaplnka na cintoríne

Už si nerobím nič z toho, že sa mi občas podarí dostať sa pri mojom (š)túrovaní aj na cintorín. Vždy tam totiž nájdem niečo zaujímavé a rovnako to bolo aj vo Fričovciach. Našiel som tam totiž kostolík a kaplnku, ktoré asi aj pre to, že sú na cintoríne, majú pre mňa takú zvláštne čarovnú atmošku.

Fričovce a Šindliar
Kostol sv. Bartolomeja z roku 1738
Fričovce a Šindliar
Oproti kostolu sa nachádza kaplnka z roku 1811.
Fričovce a Šindliar
Jeseň vo Fričovciach

Šindliar

Šindliar je dedinkou, ktorá sa nachádza len pár kilometrov od Fričovciec. V tejto dedinke som si okrem iného všimol aj to, že tam majú viac mostov a lávok cez potok ako v Bratiske cez Dunaj 😅

Fričovce a Šindliar

Fričovce a Šindliar

Stredoveký kostolík sv. Michala archanjela

Kostol bol postavený v 14. storočí a škoda, že v takýchto malých dedinkách nie sú kostoly voľne prístupné a otvorené. Rád by som si ho pozrel aj zvnútra. Vedľa kostola nájdeš tiež starú lipu, ktorú zasadili veriaci vraj ešte pri stavbe tohto kostola.

Fričovce a Šindliar

Kostol sv. Michala, archanjela

Aj druhý kostol, ktorý som objavil v tejto dedinke je rovnako zasvätený sv. Michalovi a vedľa neho sa nachádza miestny cintorín.

Fričovce a Šindliar

Fričovce a Šindliar

Táto dedinka je známa aj tým, že je východiskovým bodom v rámci turistiky a z tabúľ som zistil aj to, že neďaleko sa nachádza prameň Sultán.

Fričovce a Šindliar

Ani neviem prečo, ale spojenie jeseň a malé dedinky sa mi zdá celkom vydarenou kombináciou pre moje (š)túrovanie. Takže sa teším aj z tohto môjho mini objavu. Len škoda, že v takých malých dedinkách nie je šanca nájsť nejaké pohľadnice. Asi si vyrobím nejaké vlastné, aby som mal pre takéto prípady nejaké v zálohe 🙂

Fričovce a Šindliar

Fričovce a Šindliar

Neďaleko sa nachádza aj Jaskyňa Zlá diera, ja som ju síce nestihol, no ty si môžeš pozrieť bližšie info tu.


Tip: Pozri si aj moje ďalšie články:

Výlet do Prešova: Ako som o sebe zistil, že som závislý

Výlet do Bardejova: Splnil som si jeden z najväčších cestovateľských snov


Ktoré ročné obdobie máš najradšej ty, a prečo? Daj mi vedieť do komentárov, som zvedavý. Ja sa akosi neviem rozhodnúť.

Ak sa ti článok páčil, nezabudni dať „páči sa mi“ a zdieľať ho. Dikičko 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.