Najkrajšie slovenské hrady a zámky, na ktoré môžeme byť právom hrdí

Na Slovensku máme veľa krásnych hradov a zámkov, ktoré nám môžu závidieť aj v zahraničí. Ktorý hrad či zámok je podľa teba ten najkrajší?

Najkrajšie slovenské hrady a zámky


Bojnický zámok

Bojnický zámok patrí k tým najkrajším pamiatkam na Slovensku a svojou „francúzskou“ architektúrou sa len veľmi málo podobá ostatným stredovekým stavbám u nás. Kým väčšina hradov a zámkov Slovenska slúžila na obranu, Bojnický zámok sa skôr podobá na honosné zámky Francúzska, Talianska či Nemecka. A keď som bol štúrovať práve v Bojniciach, tak som mal miestami pocit aj, že som v Disneylande.

Najkrajšie slovenské hrady a zámky - Bojnický zámok

Spišský hrad

Spišský hrad patrí rozlohovo k tým najväčším hradom nielen na u nás, ale dokonca aj v strednej Európe. Zaujímavosťou hradu je aj to, že napriek tomu, že sa vypína nad Spišským Podhradím, tak katastrálne patrí obci Žehra. Hrad je jedným z najvyhľadávanejších a najnavštevovanejších miest na Spiši, takže sa priprav, že tam stretneš celkom veľa ľudí, ale verím, že ani to ti nepokazí zážitok z návštevy tejto parádnej zrúcaniny hradu.

Najkrajšie slovenské hrady a zámky - Spišský hrad

Smolenický zámok

Smolenický zámok patrí medzi jednu z najväčších dominánt obce, počas júla a augusta sa v ňom konajú pravidelné prehliadky, a tak si ho môžeš pozrieť aj zvnútra, inak zámok patrí Slovenskej akadémii vied, je reprezentačným miestom pre stretnutia vedcov z celého sveta a slúži ako konferenčné centrum, a teda nemá charakter pamiatkového a turistického objektu.

Najkrajšie slovenské hrady a zámky - Smolenický zámok

Hrad Devín

Zrúcanina hradu Devín patrí medzi tie najstaršie hrady na Slovensku a tiež k tým najväčším dominantám Bratislavy. Táto zrúcanina hradu je pre mňa jednou z najobľúbenejších aj pre to, že je spájaná s mojím kamošom Štúrom.

Najkrajšie slovenské hrady a zámky - Devín

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad je jedným z najkrajších hradov na Slovensku, a neplatí to len z diaľky. Mňa dostal aj z blízka a strávil som tam takmer pol dňa môjho štúrovania. Viac o tom, čo všetko sa nachádza na tomto hrade si môžeš prečítať v tomto článku.

Najkrajšie slovenské hrady a zámky - Trenčiansky hrad

Hrad Beckov

O tejto zrúcanine hradu som si najprv myslel, že ide o zrúcaninu, ktorá je voľne prístupná. Až pred vstupom som zistil, že to tak nie je. Je na viacerých miestach zrekonštruovaná a na úplnom vrchu je kaplnka, kvôli ktorej sa oplatí prejsť celý areál. A podľa mňa patrí k tým najkrajším zrúcaninám u nás. Súhlasíš? 🙂

Najkrajšie slovenské hrady a zámky - Beckov

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad je jednou z najväčších dominánt nášho hlavného mesta, Bratislavy. Hrad prešiel v posledných rokoch výraznou rekonštrukciou, ktorá mu len prospela. Okrem zaujímavých výstav sa určite oplatí poprechádzať aj v záhrade, ktorá sa nachádza hneď vedľa hradu.


TIP NA ZÁVER: Kvíz: Ako dobre poznáte slovenské hrady a zámky?


Do komentárov mi môžeš napísať, ktorý hrad či zámok by si ešte určite doplnil/a. Som zvedavý. 🙂

Komentáre

 1. Post
  Author
 2. Gabi

  Určite by som pridala Oravský hrad a zo zrúcanín Považský a Čachtický hrad 🙂

 3. Post
  Author
 4. Stanka

  Červený kameň.
  A k Smolenickému zámku zvnútra len toľko, že ak nechcete vidieť TV, pingpongový stôl a starý gauč, tak tam ani nechoďte. Nábytok z hradu je vystavený na Červenom kameni a ten má veľmi peknú zbierku.

 5. Post
  Author
 6. Michal

  Neviem či ste boli na hrade Hrušov, ale jednoznačne by som tam zaradil aj ten (je blizko Beckova)

 7. Post
  Author
 8. Janka Bianka

  Bratislavský aj Devín sú krásne. Tá záhrada pri Bratislavskm hrade je neskutočná, pripomína mi záhrady vo Viedni. Smolenický je nádherný, no zatiaľ som ho videla iba zvonku. Myslím, že krásna je aj naša Krásna Hôrka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.