Obec Staškov je rodiskom jednej z najväčších slovenských hereckých legiend

Obec Staškov sa nachádza v okrese Čadca a je známa predovšetkým vďaka tomu, že sa v nej nachádza rodný dom Jozefa Kronera. Prečítaj si článok a dozvieš sa, čo všetko ťa tam čaká v prípade, že sa tam vyberieš tiež.

Obec Staškov

V spolupráci so ZSSK som sa tentokrát vybral štúrovať do Staškova. Táto obec je známa predovšetkým tým, že sa sa v nej narodil a niekoľko rokov aj žil známy slovenský herec Jozef Kroner.

Celkom často sa mi pri štúrovaní stáva, že keď prídem na nejaké miesto, tak je to tam zatvorené. Preto som rád, že na webových stránkach obce je infoška, že je lepšie, keď sa človek dopredu ohlási, pretože rodný dom Jozefa Kronera nemá stále otváracie hodiny. Na to nezabúdaj, aby si tam nešla či nešiel zbytočne.

Rodný dom Jozefa Kronera

Dostať sa do Staškova z Čadce trvá vlakom približne 15 minút. Dom sa nachádza v blízkosti koľajníc a železničnej zastávky, keďže v minulosti slúžil ako strážny dom pre železničnú trať. Takže nájsť ho nebol žiadny problém.

Obec tento dom odkúpila v roku 2011 a 90 ročná Zuzana ako posledná zo žijúcich súrodencov Kronerových ho po rekonštrukcii opäť otvorila a sprístupnila tak verejnosti. Vstupné do domu je dobrovoľné. 

rodný dom Jozefa Kronera

Napriek tomu, že ide o veľmi malý domček, tak v ňom žili manželia Kronerovci, obidvaja železničiari, so svojou početnou rodinou. Otec rodiny bol však aj ochotníckym režisérom, a všetky svoje deti viedol aj touto cestou. Takto sa začala aj herecká kariéra samotného Jozefa Kronera.

V dome pracuje veľmi milá tetuška, od ktorej som sa dozvedel veľa zaujímavých informácií zo života Kronerovcov. Mňa napríklad zaujalo aj to, že napriek tomu, že sa hercovi podarilo dosiahnuť naozaj veľa v hereckom svete, aj keď to nemal ľahké vo vtedajšom režime, tak herectvo nikdy neštudoval. Vedel/a si, že bol autolakjarnikom?

rodný dom Jozefa Kronera

rodný dom Jozefa Kronera
rodina Kronerovcov

V dome sa nachádza viacero zaujímavých kúskov zo života herca, interiérové vybavenie z veľkej časti poskytla dcéra Jozefa Kronera, herečka Zuzana Kronerová, a to najmä osobné veci, ktoré patrili jej slávnemu otcovi. Tiež sa tam nachádza viacero jeho ocenení, ktoré získal počas svojho života.

Chodník Jozefa Kronera

Neďaleko domu sa nachádza aj Chodník Jozefa Kronera, ktorý vznikol pod záštitou Spolku rodákov Jozefa Kronera v roku 2015. Jeho súčasťou je 12 umeleckých diel slovenských umelcov a výtvarníkov pod taktovkou umelca Juraja Čuteka. Chodník nie je dlhý, takže som si ho stihol celý prejsť a stálo to za to aj vďaka konečne peknému počku a okolitej prírode.

rodný dom Jozefa Kronera - chodník

Niekde na Chodníku Jozefa Kronera
Pacho – jedna zo zastávavok tohto chodníka
A ešte jedna zastávka.

 

 

 

 

 

 

 

 

Okrem odkazov na Jozefa Kronera nájdeš v obci aj toto

Súsošie Jána Pavla II. a Matky Terezy
Farský kostol Navštívenia Panny Márie
Kameň svätorečenia Matky Terezy
Litánie k sv. Jánovi Pavlovi II.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


TIP: Každoročne sa v obci organizuje sympózium Maľované pod Grapou, kde si okrem pekných umeleckých diel môže návštevník pozrieť aj zaujímavé filmy.


Železničiarske múzeum

Oproti rodnému domu sa zas nachádza budova železničnej stanice, v ktorej je zriadené v súčasnosti Železničiarske múzeum. Vidieť tam môžeš viacero zaujímavých artefaktov v spojitosti so železnicami a dokonca aj pôvodné okno, z ktorého predávala lístky na vlaky matka Jozefa Kronera.

rodný dom Jozefa Kronera

rodný dom Jozefa Kronera

Na Slovensku máme veľa zaujímavých a jedinečných miest a ja sa teším, že som bol tentokrát štúrovať aj na miestach, kde vyrastal známy Jozef Kroner. Do komentárov mi môžeš napísať či ťa lákajú miesta, kde žili či pôsobili v minulosti známe slovenské osobnosti. Som zvedavý.

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

[wpedon id=“3654″]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.