Pýtali ste sa ma na Instagrame a ja som dal dokopy (úprimné) odpovede

Keďže v posledných mesiacoch je moje stredné meno Instagram, tak som si povedal, že sa opýtam ľudí, ktorí ma tam sledujú, že sa ma môžu opýtať niečo, čo ich zaujíma. Dal som dokopy najčastejšie otázky a tu sú moje, myslím, že dosť úprimné, odpovede. 

Ako ťa to celé s blogom napadlo? 

Keď sa na to pozriem s odstupom času, tak to vyzerá akoby som to mal možno všetko do detailov naplánované. Výpoveď v dobre platenej práci a založenie si cestovateľského blogu. Aj keď je táto veta v posledných dňoch a rokoch už dosť klišé a znie ako nejaká definícia cestovateľského blogera, tak u mňa znamenala polrok plný zoznamov pre a proti a to, čo so mnou bude.

V čase, keď som rozmýšľal, čo bude s mojím životom, som žil vo Viedni. Keď som sa rozhodol, že do toho idem, a že sa teda vrátim na Slovensko, tak som chcel už makať len sám za seba a pre seba. Založil som si blog, začal cestovať a potom to išlo akosi postupne.

Čo znamená presne slovo „štúrovať“?

Toto slovo som si vymyslel, keď som začal cestovať po Slovensku. Keďže blog som si prepojil s mojím kamošom Štúrom, tak nejak vzniklo slovo štúrovať – teda (š)túrovať, čo vlastne znamená cestovať a objavovať nové miesta na Slovensku. Musím sa však priznať, že som sa s týmto slovom tak vžil, že mi ani nepríde zvláštne, keď ho používa aj niekto iný. Čo je samozrejme super, a veľmi sa z toho teším.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Pracovať sám za seba je podľa mňa dosť ťažké, potrebná je naozaj veľká sebadisciplína, pretože bez nej by som robil doma všetko len by som nepracoval. Preto mám normálne denný pracovný harmonogram, ktorého sa snažím držať, aby som si odpracovný čas vedel kontrolovať. Samozrejme nie vždy sa mi to podarí, niekedy si aj v strede dňa ľahnem a pospím. 😀 Snažím sa pracovať počas dňa, a večer zvyknem cvičiť či pozrieť si film.

Zvykneš štúrovať sám alebo vždy s niekým?

Toto sa ma zvykne pýtať celkom veľa ľudí a celkom veľa ľudí mi aj píše, že by sa ku mne chceli pridať. Ja síce nie som nejako proti, ale mne to, že štúrujem sám úplne vyhovuje hneď z viacerých dôvodov, o ktorých som napísal viac v tomto článku.

Koľko ti vynáša blog ročne?

Na túto otázku momentálne ešte neviem úplne odpovedať, pretože:

  • Blog som si založil v máji 2017. Začal som ho budovať od nuly, bez žiadnych predchádzajúcich skúseností, len s odhodlaním makať na niečom svojom. (Keď to teraz píšem, tak sám nechápem, že som do toho šiel.)
  • Prvé mesiace som fungoval z finančnej rezervy.
  • Môj prvý oficiálny príjem z blogu prišiel až po nejakých 10 mesiacoch od založenia.
  • Blogu sa venujem naplno, teda beriem ho ako prácu na plný úväzok, avšak venujem sa popri tomu aj copywritingu či správe sociálnych sietí. K niektorým spoluprácam, ktoré mám, som sa dostal práve vďaka môjmu blogu.
  • Všetky spolupráce riešim externe, aby som si mohol čas riadiť sám.
  • To znamená, že môj príjem je tvorený dvomi časťami, a preto nebudem nikoho presviedčať o tom, že som bloger, ktorý žije len z blogu.
  • To je dôvod, prečo pracujem viac ako 40 hodín týždenne, slová ako víkend či sviatky som zo svojho slovníka akosi vypustil. 😀 Aj keď sa snažím mať aspoň jeden deň v týždni voľný.
  • Som živnostník, a teda platím si všetko tak, ako sa má.
  • Môj príjem je nestály, a teda každý mesiac iný. To znamená, že každý mesiac u mňa začína od nuly a je len na mne, aká suma bude na jeho konci. Je to na jednej strane skvelý pocit riadiť si to sám, ale na strane druhej je to miestami aj celkom strašidelné. Preto mám aj dnes istú finančnú rezervu, aby som nebol pod zbytočne veľkým stresom.

Tvoje najobľúbenejšie miesta v Bratislave?

V Bratislave som bol prvýkrát, keď som mal 15 rokov a už vtedy som si toto mesto zamiloval. Ja som totiž chlapec z dediny a celú strednú školu som o Bratiske sníval, až som tu začal žiť a študovať. Po troch rokoch som sa opäť vrátil a mám to tu rád. Obľúbených miest v našom hlavnom meste mám hneď viacero, či už Štrkovecké jazero, Slavín alebo aj Sad Janka Kráľa.

Ak by si si mohol vybrať ktorékoľvek miesto na Slovensku, kde by si chcel bývať, ktoré by to bolo?

Mne by vôbec nevadilo bývať v nejakej menšej dedinke akou je Španka či Haluzice, tam by mi chýbal asi jedine internet.

Ktoré miesto ťa pri štúrovaní sklamalo?

Nepovedal by som úplne, že sklamalo, ale zistil som napríklad, že ja nie som veľmi fanúšik našich kúpeľných miest. Áno, je tam pekne, aj architektúra stojí za to, len ja mám na takýchto miestach stále pocit, že tam vidím len ľudí v županoch a chorých ľudí. 😀

Kedy sa oženíš? 

Moja obľúbená otázka… Respektíve obľúbená otázka mojej babky. 😀 Frajírku zatiaľ nemám. Takže neviem odpovedať.

Dikičko za otázky a za to, že vás baví moje štúrovanie a naše Slovensko. Áno, nie je to tu ideálne, hlavne v posledných mesiacoch, ale je len na nás ako to tu bude vyzerať v budúcnosti. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.