Jedinečné múzeá na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť + 2 bonusy

Jedinečné múzeá na Slovensku, o ktorých možno nie každý vie, no oplatí sa ich navštíviť, pretože sú jedinými svojho druhu nielen na Slovensku, ale niektoré z nich dokonca aj v rámci Európy.

Jedinečné múzeá na Slovensku


Múzeum slovenskej dediny

V Jahodníckych hájoch, východne od Martina, sa nachádza Múzeum slovenskej dediny, ktoré je rozlohou najväčším múzeom v prírode na Slovensku. Nachádza sa tam dohromady až 150 objektov z regiónov Liptov, Turiec, Kysuce a Orava. Ja sa viem na takýchto miestach ako je aj toto múzeum dosť „opustiť“ a mám odfotený asi každý domček.

Jedinečné múzeá na Slovensku - Múzeum slovenskej dediny

Jedinečné múzeá na Slovensku - Múzeum slovenskej dediny
V strednom domčeku sa natáčala aj Perinbaba.

 

 

 

 

 

 

Do múzea sa vieš dostať bez sprievodcu a ísť si tak svoje tempo a potom sa každú celú hodinu uskutočňujú aj prehliadky s lektorom, s ktorým sa dostaneš na miesta, kde nie je voľný prístup. Len taká mala rada, nezľakni sa, keď sa v múzeu ocitneš sám či sama a bude už zatvorená hlavná brána. Neďaleko je ešte jedna, cez ktorú sa vieš dostať von, ja som to najprv nevedel a asi 5 sekúnd som si myslel, že ma tam vymkli a nebolo mi všetko jedno. 😀

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Ide o jediné celoslovenské špecializované múzeum svojho druhu na Slovensku. Toto múzeum rozhodne stojí za návštevu, je naozaj veľké, takže tam sa človek vie zašiť aj na celý deň, a aj tak ho nestihne preskúmať celé. Okrem iného som tam objavil model meteoritu či kostru jaskynného leva a veľmi sa mi páčili aj zvuky v jednotlivých častiach, ktoré navodili ešte viac atmošku konkrétnych expozícií. Čo sa ešte oplatí vidieť v Liptovskom Mikuláši a stihneš to za jeden jediný deň si môžeš prečítať v tomto článku.

Jedinečné múzeá na Slovensku - Liptovský Mikuláš
v múzeu
Jedinečné múzeá na Slovensku - Liptovský Mikuláš
kostra jaskynného leva

Balneologické múzeum Imricha Wintera

Napriek tomu, že Piešťany sú známe hlavne ako kúpeľné mesto, tak sa tam nachádza aj toto múzeum, ktoré je špecializované na dejiny balneológie a je jediným svojho druhu na Slovensku. Múdry ujo Gúgl mi prezradil, že balneológia je vedným odborom o liečivých minerálnych a termálnych vodách a kúpeľníctve.

Jedinečné múzeá na Slovensku - Piešťany

Múzeum ľudovej architektúry

Toto múzeum je súčasťou areálu Bardejovských kúpeľov a ide o najstaršie zariadenie svojho druhu na Slovensku. Nájdeš tam 24 objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne horného Šariša a severného Zemplína.

Jedinečné múzeá na Slovensku - Bardejovské kúpele
Gréckokatolícky drevený kostol z Mikulášovej z roku 1730
Jedinečné múzeá na Slovensku - Bardejovské kúpele
sýpka v múzeu

Múzeum gýča v Kremnici

Múzeum gýča v Kremnici je jediným múzeom tohto druhu v Európskej únii. Mňa dostalo hneď ako som vošiel dnu a miestami som sa tam cítil ako u babky v obývačke. Ak budeš v Kremnici, tak toto múzeum nevynechaj, stojí naozaj za to. Na tomto múzeu sa mi páči, okrem iného, aj to, že tam nie je zákaz fotiť, ale práve naopak, príkaz fotiť. Konečne niečo pre mňa.

Jedinečné múzeá na Slovensku - Kremnica
ako u babky
Jedinečné múzeá na Slovensku - Kremnica
Je síce ťažké určiť, kedy je vec gýčom, ale toto podľa mňa gýč je. 😀
Jedinečné múzeá na Slovensku - Kremnica
Súčasťou múzea je aj táto „Ulička slávnych nosov“.

Kaštieš v Betliari

Kaštieľ v Betliari je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami a patrí pod Slovenské národné múzeum. Vstup do kaštieľa je len každú hodinu a so sprievodcom. To mi trošku vadilo, pretože ja som ten typ turistu, ktorý je nerád súčasťou nejakej skupinovej prehliadky, kde je viac ľudí, lebo potom sa nemôžem zdržať pri nejakej veci tak dlho ako chcem, alebo nemôžem len tak niečo nudné preskočiť.

Jedinečné múzeá na Slovensku - Betliar

Jedinečné múzeá na Slovensku - Betliar
Všetko, čo sa nachádza v kaštieli, patrilo členom rodu Andrássy.

Mini Slovensko v Liptovskom Jáne

V Liptovskom Jáne sa nachádza viacero zaujímavých miest a jedným z nich je aj tento park, v ktorom sa nachádza momentálne 18 miniatúr a zmenšenín tých najznámejších slovenských pamiatok. Za pár minút sa vieš poprechádzať a obzrieť si známe slovenské pamiatky a si stále na tom istom mieste. A tiež sa mi páčilo aj to, že som sa konečne, aspoň na chvíľku, cítil mega vysoký. 😀

Jedinečné múzeá na Slovensku - Liptovský Ján
Maketa dreveného mostu z Kluknavy, odkiaľ pochádzam.

Múzeum SNP v Banskej Bystrici

Pamätník SNP v Banskej Bystrici je jeden z najvýznamnejších pamätníkov na Slovensku, ktorých úlohou je pripomínať obdobie 2. svetovej vojny a Slovenské národné povstanie, centrom ktorého bola práve Banská Bystrica. Vnútri sa nachádza viacero expozícií, ktoré približujú práve toto obdobie z našich dejín.

Jedinečné múzeá na Slovensku - Banská Bystrica

Jedinečné múzeá na Slovensku - Banská Bystrica
Zaujímavosťou je aj to, že tam horí večný oheň. Vedel/a si o tom?

Bonus č. 1: Vlkolínec

Vlkolínec síce nie je takým tým pravým múzeom, pretože ide o podhorskú osadu neďaleko mesta Ružomberok, ktorá je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry pozostávajúcou z typických zrubových objektov. Ale myslím, že aj toto miesto patrí do tohto zoznamu.

Jedinečné múzeá na Slovensku - Vlkolínec

Bonus č. 2: Lyceálna knižnica

Neďaleko evanjelických kostolov v Kežmarku sa nachádza Lyceálna knižnica, ide o najväčšiu školskú historickú knižnicu nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Musím sa priznať, že som o nej predtým vôbec nepočul, čo je celkom smutné. Ale veď aj pre to štúrujem, aby som objavoval, čo všetko na Slovensku máme a ani o tom nemusíme vedieť.

Jedinečné múzeá na Slovensku - Kežmarok
V študovni, keďže v knižnici je fotiť zakázané.

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

[wpedon id=“3654″]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.