Roland Vojkovský má najčítanejší slovenský blog o blogovaní

Roland Vojkovský patrí k úspešným mladým ľuďom, ktorí sa vedia živiť prácou, ktorá ich baví a napĺňa. A som naozaj rád, že vznikol aj tento rozhovor na mojom blogu.

Roland Vojkovský

Keď som začínal s mojím blogom a nemal som ani potuchy, čo všetko by mal taký blog obsahovať, dostal som sa aj k Rolandovému blogu o blogovaní. Postupne som si všetky jeho články prečítal a veľa sa z nich naučil. Rolandovi som raz napísal mail o tom, že mu ďakujem za jeho blog, a tak sme ostali v kontakte. A ja sa teším aj z toho, že dnes si môžeš prečítať tento rozhovor práve s ním a o ňom.

Roland Vojkovský

Ako dlho bloguješ a čomu sa v rámci blogovania venuješ? Čo je náplňou tvojej práce?

Celkovo sa blogovaniu venujem už 3 roky.

Píšem hlavne o tom, ako si vybudovať úspešný blog. Mám aj zopár „technickejších“ článkov (napríklad Ako si vytvoriť web) a občas napíšem niečo osobné – napríklad o tom, ako sa nám žilo v Ázii.

Vďaka môjmu blogu sa živím cez internet. Blog mi pravidelne prináša nových klientov. A za čo mi tí klienti platia?

Dlho som sa venoval tvorbe web stránok, ale potom sa stalo zopár vecí a ja som skončil pri linkbuildingu. Zistil som, že SEO mi vyhovuje oveľa viac, a tak som tvorbu web stránok postupne delegoval na manželku. 🙂

Ako vnímaš súčasný blogerský svet na Slovensku?

Myslím si, že to ide skvelým smerom. Každý rok sa objavia nové blogy, na ktorých je nový a originálny obsah. Nájsť zaujímavý obsah na slovenskom internete je vďaka tomu čím ďalej jednoduchšie.

Tento rok ma napríklad veľmi potešil tvoj blog a kickstart.sk.

Máš možno nejaké vzory v rámci blogovania? Sleduješ aj zahraničné trendy?

Hlavne na začiatku ma veľmi ovplyvnili blogy ako SmartBlogger.com a QuickSprout.com. Na týchto blogoch som sa naučil väčšinu teórie blogovania a online marketingu.

Niektoré veci som si potom skúsil aj v praxi. Asi po polroku blogovania som si uvedomil, že online marketing je niečo, čím by som sa chcel živiť.

Blogov o marketingu ale bolo veľa aj na slovenskom internete. Ale blog o blogovaní? Ani jeden. A tak som jeden spravil. 🙂

Roland Vojkovský

Čo by si zaradil k najväčším výhodám blogovania? A máš aj nejaké nevýhody?

Blogovanie je úžasná vec. Vezmime si ako príklad teba. Ešte pred polrokom ťa väčšina tvojich fanúšikov/čitateľov nepoznala. Dnes si prvý človek, ktorý mi príde na um, keď sa preberá cestovanie po Slovensku. 🙂

Najlepšia vec na blogovaní je to, že za 40€ ročne môžeš mať doménu a hosting a potom je to už len na tebe. Keď to robíš dobre, vybral si si dobrú tému a vieš sa predať, tak o rok už môžeš mať poradovník na tvoje služby. 🙂

To všetko bez toho, aby si si musel platiť reklamu, PR, alebo čakal na to, kedy si ťa konečne všimne niekto z televízie alebo z novín.

Pred časom si bol aj so svojou manželkou v Ázii, kde ste skúsili nomádsky život. Čo ti to dalo a možno naopak vzalo?

Ázia bola úžasná skúsenosť. Niekedy o tom s manželkou hovoríme a nechce sa nám veriť, že sme tam fakt boli.

Pred odletom sme mali veľké očakávania a mysleli si, že digitálne nomádstvo nás spraví šťastnými. Nespravilo.

Všetky tie zážitky, jedlá, kávy, hotely, výlety na skútri boli super. Prvé 2 mesiace. Potom nám ale postupne začal chýbať domov – rodina, priatelia a duchovno-duševno-telesné zázemie. 🙂

Tú najväčšiu vec, čo nám to dalo, je pokoj v duši. Vysvetlím:

Keby sme si nomádstvo nevyskúšali, tak by sme sa stále pýtali  „Aké by to bolo, keby sme išli?“. Takto sme si to skúsili a zistili, že dlhodobé cestovanie nie je nič pre nás. Môžeme teda skúšať iné veci.

Roland Vojkovský

A čo mi to vzalo? Úspory. 🙂

Ukázalo sa, že nomádenie nie je tak lacné ako o tom všetci písali.

V podstate každý mesiac sme viac minuli ako zarobili. Keď už to vyzeralo na dobrý mesiac, tak sa vždy niečo stalo. Buď sme sa museli presunúť a platiť letenky, víza a hotel, alebo som mal zápal zubu a musel zaplatiť 300€ za liečbu.

Keď spočítam aj náklady na letenku, tak sme v Ázii minuli o 3 700€ viac ako sme zarobili. To síce nie je strašidelná suma, ale keď máš 20 rokov a pochádzaš z východu, tak to vidíš ako balík. 🙂

Ak si chcete prečítať viac o našej skúsenosti s nomádstvom, prečítajte si článok Celú zimu som žil a pracoval v Ázii ako digitálny nomád. Toto som sa naučil.

Roland Vojkovský

Vrátili ste sa späť na Slovensko, ste doma viac spokojnejší?

Oveľa. Na svojom blogu som o tom napísal celý článok a v komentári mi to človek zhrnul jedným slovom – zázemie.

V Ázii sme sa stále cítili ako cudzinci, ktorých chce väčšina obchodníkov okradnúť. Pre nich je to: belosi + hovoria po anglicky = musia to byť Američania so šesťcifernými platmi!

Na Slovensku sa cítime doma, vieme čo a ako a mám tu vlastnú kanceláriu (rozumej izbu so stolom, stoličkou a dobrým Wi-Fi). Oh a pitná voda z kohútika je tiež super. 😀

Máš obľúbené miesto na Slovensku, ktoré navštevuješ pravidelne a zakaždým sa ti tam páči?

Dobrá otázka. Ešte nemám takéto „tradičné“ miesto. Ale možno už budúci rok niečo také mať budem. 🙂

Dva týždne po návrate z Ázie sme išli na predĺžený víkend na Oravu (konkrétne Námestovo, Ranč u Edyho) a neskutočne sme si to užili. Naša vychádzka lesom na koni sa mi páčila viac ako jazda skútrom po Vietname.

Roland Vojkovský

Čo alebo možno aj kto je pre teba symbolom Slovenska?

Halušky. Pirohy. Kofola. Priatelia. Lesy. Tatry. Krásne ženy.

V tvojej oblasti si profík. Čo by si poradil ľuďom, ktorí uvažujú nad vlastným blogom? Možno nejaké osobné tipy a postrehy 🙂

Choďte do toho. Ak je to oblasť, v ktorej sa už vyznáte, tak si rovno kúpte doménu a hosting a nainštalujte si WordPress (v mojej prvej odpovedi nájdete návod, ako na to).

Ak sa v tom ešte nevyznáte, tak si vyčleňte 3-6 mesiacov a študujte, čo sa dá. Blogy, knihy, videá, podcasty. Je veľmi pravdepodobné, že drvivá väčšina informácií bude voľne dostupná (angličtina je veľkou výhodou).

Ešte pred publikovaním prvého článku si poriešte zbieranie emailov, nech ich nazbierate čo najviac. Potom píšte ten najlepší obsah o vašej téme na slovenskom internete a nezabúdajte na jeho propagáciu.

Zo začiatku publikujte minimálne jeden článok mesačne. Po roku blogovania je dobrý čas na to, aby ste začali riešiť, ako váš blog speňažiť.

K tomu vám dám len jeden tip: Služby sa predávajú ľahšie ako e-booky a videokurzy. 🙂

Ak vás blogovanie zaujíma, tak si preštudujte môj blog vojkovsky.sk. Tých článkov tam zase tak veľa nemám, takže to zvládnete za víkend.


Tip: Pozri si aj moje ďalšie rozhovory:

Inšpiratívny rozhovor s chalanmi, ktorí stoja za projektom DAYBYME

Ľudovít Štúr: Všetci dnes vyzerajú ako ja, no hovoria si hipsteri


Ak sa ti rozhovor páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie 🙂

[wpedon id=“3654″]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.