Rozhovor s Patrikom Paulínyim: Cestovanie miluje, ale Slovensko vyhráva

Patrik Paulínyi je chalan, ktorý sa venuje fotografovaniu, natáčaniu a cestovaniu. Aj keď ide o mladého chalana, už toho stihol naozaj veľa 🙂

Aj Patrik je človekom, ktorý napriek tomu, že mu jeho práca dovoľuje cestovať a spoznávať svet, je hrdý na to, že je Slovák a Slovensko má rád. A ja sa teším, že sa mi podarilo dať si rozhovor aj s týmto inšpiratívnym chalanom, ktorého práca aj mňa veľmi baví a jeho snaženie motivuje 🙂

Zdroj: Facebook, Patrik Paulínyi

Ako si sa dostal k foteniu a natáčaniu? Bol to tvoj detský sen?

Nebol, dostal som sa k tomu pomerne neskoro. Pamätám si ako som raz otcovi zobral na dovolenke foťák, možno ako 15 ročný, a vyfotil mu plnú kartu, a tiež aký som bol z toho nadšený. Odvtedy som si ho niekoľkokrát požičal a spravil fotky, keď sme chodili s kamarátmi snowboardovať. To boli vôbec prvé kontakty s foťákom a kamerou. Až po strednej škole som si vybral študovanie dokumentárneho filmu, keďže som hľadal vysokú školu, kde sa mi nebude treba veľa učiť, ale budem robiť niečo praktickejšie. Prijali ma a dá sa povedať, že až tam som sa foteniu a natáčaniu začal venovať viac, našťastie ma to chytilo.

Predpokladám, že to nebola ľahká cesta, čo by si odkázal tým mladým ľuďom, ktorí sa boja plniť si sny?

Asi len toľko, že keď po niečom túžite, treba si za tým ísť a veriť si.

Čo ťa baví na tvojej práci najviac?

Je to rozhodne to množstvo miest a zaujímavých ľudí, ktoré vďaka mojej práci spoznám. Častokrát si poviem, že je to až neuveriteľné ku akým ľuďom a na aké miesta som sa vďaka natáčaniu dostal. Nedávno sa mi dokonca podarilo natáčať so svojím najobľúbenejším snowboardistom, čo bol pre mňa ohromný zážitok.

Vďaka tvojej práci si precestoval už kus sveta. Máš také miesto, ktoré je pre teba top a vedel by si si predstaviť, že by si tam aj žil?

Čím viac cestujem, tým viac sa presviedčam o tom, že na Slovensku sa napriek všetkému máme skvelo a, že by som chcel ostať práve tu. Samozrejme sú krajiny, ktoré ma strašne berú a sú pre mňa zaujímavé ako napríklad Nórsko, Island a vedel by som si tam predstaviť žiť. Mám však pocit, že po pár rokoch by mi Slovensko chýbalo a určite by som sa chcel vrátiť. Doma je proste doma…

Cestuješ predovšetkým s priateľkou. Aké to je? Neleziete si na nervy? 🙂

Niekedy samozrejme áno, ale častokrát len kvôli nejakým hlúpostiam 🙂 Je to skvelé, že som našiel človeka, ktorý má rád rovnaké miesta ako ja a môžeme spolu nadšenie z cestovania zdielať spolu. Viem, že so mnou sa necestuje ľahko, pretože častokrát kvôli foteniu na niektorých miestach trávim hodiny, čo bežného človeka unudí. Jej to však nevadí a častokrát kým fotím, tak pripraví večeru alebo raňajky, takže si môžem len pochvaľovať!

Ak by som Ti povedal, že sa môžeš zbaliť a odísť kam len chceš. Kam by to bolo a prečo?

Len jedna krajina? V tom prípade by to boli momentálne asi Lofoty v Nórsku. Ak by som si mohol vybrať viac destinácií, boli by to Lofoty, Island, Faerské ostrovy a odtiaľ sa zahriať niekde do tepla.

Žiješ na Slovensku alebo niekde v zahraničí?

Žijem na Slovensku, v Liptovskom Mikuláši.

Máš na Slovensku miesta, kedy si povieš, že svet je mega, ale Slovensko nemá konkurenciu?

Určite, nedávno som natáčal na Slovensku, takže som ho pobehal takmer celé a našiel mnoho krásnych miest. Medzi moje top miesta patria Západné Tatry a vôbec celý Liptov, čo sa týka miest, tak nádherná je Banská Štiavnica.

Čo alebo možno aj kto je pre teba symbolom Slovenska?

Kriváň. Z Liptova je naňho ten najkrajší pohľad, na ktorý sa pozerám celý život a rozhodne je to pre mňa najväčší symbol Slovenska.

Veľmi sa mi páči tvoje video, v ktorou predstavuješ aj s priateľkou Slovensko. Ako vznikol nápad a trvalo dlho dať ho dokopy? 🙂

Takéto videá v style Follow me to sme natočili už niekoľko. Začali sme ich točiť popri ostatných videách na našich spoločných cestách. Už od začiatku ako sme ich začali točiť som vedel, že jedného dňa musíme spraviť toto video aj zo Slovenska. Nechcel som to však uponáhľať a chcel som, aby tam bolo čo najviac záberov z čo najširšej oblasti Slovenska, a preto sme zábery postupne zbierali takmer rok.

Vo videu je veľa krásnych miest Slovenska. Máš teda ešte v rámci Slovenska možno cestovateľský sen, ktorý by si si chcel splniť?

Na nejaké konkrétne miesto asi nie, skôr sú to také fotografické sny v zmysle zachytiť niečo nezvyčajné, špecifické na konkrétnych miestach.


ŤIP: Pozri si aj tjeto rozhovori:

Travel blogerka Juli si žije svoj sen na Bali

Rozhovor s Crazy Sexy Fun Traveler: Každý by mal robiť to, čo ho baví 


Ďakujem za rozhovor, viac o Patrikovi si môžeš pozrieť na jeho webe www.patrikpaulinyi.com a nezabudni jeho prácu sledovať aj na Facebooku a Instagrame. Určite sa to oplatí 🙂

Ak sa Ťi článok páčiu, ňezabudni dať like a pozďjeľať ho. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.