Slovenské unikáty: Aj týchto 8 nájdeš v okolí Zvolena a Banskej Bystrice

Slovenské unikáty nám môžu závidieť pokojne aj v zahraničí a myslím, že každý správny Slovák môže byť na ne právom hrdý. V tomto článku sa dozvieš o niektorých z nich, ktoré sa nachádzajú na strednom Slovensku.

Slovenské unikáty

Štúrovať na strednom Slovensku som bol s blogerkou Alex z blogu CrazySexyFunTraveler. Počas nášho spoločného štúrovania sme stihli vidieť naozaj veľa a medzi miestami, ktoré sme navštívili boli aj viaceré slovenské unikáty. A musím sa priznať, že o niektorých som, ani ja sám, dovtedy nevedel a nepočul.

Drevený artikulárny kostol v Hronseku

Drevený kostol v obci Hronsek je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco a zaujímavý je aj tým, že ide o jediný kostol na Slovensku, ktorý disponuje škandinávskymi architektonickými prvkami a taktiež je jediným dreveným kostolom svojho druhu na Horehroní.

Pri jeho stavbe sa muselo dodržať hneď viacero bodov a musel byť postavený:

  • celý z dreva
  • bez použitia jediného železného klinca
  • bez hlavného vchodu do dediny
  • bez veže
  • za jeden rok
Slovenské unikáty - drevený kostol v Hronseku
Kostol bol dostavaný v roku 1726.

Vedľa kostola býva staršia pani, ktorá má do kostola prístup a rada ti ho ukáže. Interiér kostola je naozaj veľmi pekný. Okrem iného som sa dozvedel aj to, že v tomto kostole mal svadbu aj taký Andrej Sládkovič.

Slovenské unikáty - drevený kostol v Hronseku
Interiér kostola
Slovenské unikáty - Hronsek
Pri kostole je aj táto drevená zvonica.

Vodný žľab Rakytovo pri Dolnom Harmanci

Pri obci Dolný Harmanec sa nachádza vodný žľab Rakytovo, ktorého dĺžka je 2,5 kilometra. Tento žľab je zaujímavý predovšetkým tým, že ide o posledný žľab v strednej Európe. Postavený je celý z dreva a v minulosti sa využíval na spúšťanie vyťaženého dreva z neprístupného lesného terénu až do dolín. Od roku 2000 je tiež národnou kultúrnou pamiatkou.

Slovenské unikáty - Vodný žľab Rakytovo

Most z vagóna vo Vígľaši

Tento zaujímavý a jedinečný most patrí podľa mňa tiež medzi slovenské unikáty. Veď mať most z vagóna nikdy nemôže byť zlé. 🙂 Tento most nájdete vo Vígľaši-Pstruši, a nachádza sa nad riekou Slatina. Z tejto časti obce to k nemu pešo trvá len pár minút. My sme to však s Alex najprv nevedeli, a tak sme trošku poblúdili, kým sme ho našli. 😀

Slovenské unikáty - most z vagóna

Kostol sv. Martina v Čeríne

Dominantou obce Čerín je rannogotický kostol Sv. Martina, ktorý bol postavený na začiatku 14. storočia. Tento kostol je zaujímavý predovšetým tým, že sa v ňom zachovali parádne stredoveké nástenné maľby.

Slovenské unikáty - Čerín
Jedna z nástenných malieb v kostole

Od tetušky, ktorá nám urobila prehliadku sme sa dozvedeli aj to, že existuje kultúrno-turistický projekt Cesta sv. Martina. Jeho súčasťou sú na Slovensku len tri kostoly, a práve tento kostol je jedných z nich.

Slovenské unikáty - Čerín
Táto drevená zvonica zo 17. storočia sa nachádza hneď pri kostole.
Slovenské unikáty - Čerín
Pri kostole sa nachádza aj táto kaplnka. Len si dávaj pozor na chodník k nej, ja som ho tak trošku nechtiac zlomil. 😀

Mičinské travertíny

Práve medzi obcou Čerín a obcou Dolná Mičiná sa nachádzajú Mičinské travertíny, ktoré patria medzi významné travertínové lokality na Slovensku. Vidieť sa tam dá viacero menších kráterov, z ktorých vyteká minerálna voda. Nachádza sa tam aj chodník, na ktorého začiatku nájdeš info tabuľu, tiež prístrešok s prameňom upraveným na naberanie minerálnej vody a tiež malé posedeníčko.

Slovenské unikáty - Mičinské travertíny

Špania dolina

V Španej doline, alebo ako ju volajú lokálci, v Španke (úplne som si toto pomenovanie zamiloval), som bol štúrovať prvýkrát v zime. A musím sa priznať, že aj keď ja nie som nadšenec snehu a sneh je pre mňa #fuj, tak v tejto dedinke mi tak trošku chýbal.

Španka je baníckou obcou, ktorá je zaujímavá nielen tým, že má jedinečnú atmošku, ale aj tým, že sa tam nachádza unikátny banský historický vodovod, ktorý bol postavený v 16. storočí. Ide o najstarší a najdlhší banský vodovod na Slovensku. V minulosti mal dĺžku viac ako 40 kilometrov a privádzal vodu do baní v Španej Doline a okolí až spod Prašivej v Nízkych Tatrách.

Slovenské unikáty - Špania dolina

Travertínové jazero na Borovej hore

Neďaleko centra Zvolena, na Borovej hore, sa nachádza aj toto jazierko, ktoré je tak trošku strašidelné. Ide totiž o druhé najrádioaktívnejšie jazero na Slovensku. A jeho zaujímavosťou je aj to, že v zime nezamŕza.

Pustý hrad

Pustý hrad sa nachádza neďaleko centra Zvolena a skladá sa z dvoch hradných komplexov: Dolného a Horného hradu. Keďže ja si pri svojom štúrovaní ulietavam tak trošku aj na zrúcaninách hradov, tak aj zrúcanina Pustého hradu tu nesmie chýbať. Na viacerých miestach som sa totiž dočítal, že rozlohou patrí k tým najväčším hradom na Slovensku. 

Slovenské unikáty - Pustý hrad
Vstupná brána

V areáli hradu sa nachádza viacero zaujímavých miest či sôch, no mňa asi najviac prekvapilo to, že je zrúcanina tohto hradu voľne prístupná. Samozrejme za to palec hore. 🙂

Slovenské unikáty - Pustý hrad

A nájsť si tam môžeš aj takýchto kamošov. Len im veľmi nebolo do reči. 😀

Ak sa chceš dozvedieť, čo sa ešte oplatí vidieť v tejto časti Slovenska, tak určite klikni na Central Slovakia, kde nájdeš veľa zaujímavých infošiek a tipov. Do komentára mi môžeš napísať či ešte vieš o nejakom unikáte, ktorým sa môžeme na Slovensku pochváliť. 🙂

Komentáre

  1. Post
    Author

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.