Stred Európy sa nachádza pri Kremnických Baniach a nájdeš tam aj pekný kostol

Stred Európy sa nachádza v Kremnických vrchoch pri gotickom kostole svätého Jána Krstiteľa. A myslím, že je to skvelý tip na výlet.

Stred Európy

Veď to znie podľa mňa celkom dobre, keď sa ťa niekto opýta, kde si bol/a a ty povieš, že v strede Európy. Tento dôležitý geografický bod je označený malým pamätníkom pri obrannom múre kostola. Tabuľky na tomto kameni pripomínajú historické medzníky vzniku Slovenskej republiky. Na jednej z info tabúľ je napísané, že presný stred Európy je práve na mieste veže kostola. 

Stred Európy
Stred Európy

Kostol sv. Jána Krstiteľa

Vznik tohto kostola je spojený s baníckou aktivitou v tejto oblasti. Obce Kremnické Bane, Kunešov, Krahule, Horný a Dolný Turček nemali v čase svojho vzniku možnosť postaviť si vlastné kostoly. Preto si postavili tento spoločný kostol, ktorý je v rovnakej vzdialenosti od týchto piatich obcí.

Ja som bol milo prekvapený aj tým, že kostol bol otvorený a cez mrežu si ho vieš v poho obzrieť. Dokonca som si v ňom kúpil aj pohľadnicu, takže je super, že je pripravený pre ľudí a turistov. A kým som tam bol, tak sa tam otočilo naozaj dosť ľudí, ktorí si tiež prišli obzrieť stred Európy.

Stred Európy - Kostol sv. Jána Krstiteľa
Ide o kostol z prvej polovice 14. storočia.

TIP: Vedľa kostola sa nachádza kláštor, a ak ich poprosíš, tak ti kostol otvoria úplne.


Ako sa na toto miesto dastaneš?

  • autom – asi tá najpohodlnejšia a najrýchlejšia možnosť, vieš zaparkovať priamo pri kostole
  • autobusom – najlepšie, keď vystúpiš na zastávke Kremnické Bane – ASEC
  • vlakom – železničná zastávka je len niekoľko metrov od tej autobusovej

Stred Európy

Stred Európy - Kostol sv. Jána Krstiteľa
A nájdeš tam aj tento prameň.

TIP: Kremnické Bane sa nachádzajú len 4 kilometre od Kremnice, a ak by si chcel/a vedieť, čo sa v tomto meste oplatí vidieť a navštíviť, tak mrkni na tento článok.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.