TIP NA VÝLET: Komentované výlety prírodou v BB kraji sú vďaka špičkovým lektorom nezabudnuteľné

Chcel/a by si vidieť nové miesta a zároveň sa o nich dozvedieť čo najviac? Mám pre teba skvelý tip ako na to. Vyskúšaj niektorý z komentovaných výletov prírodou v Banskobystrickom kraji a nebudeš ľutovať. 

Komentované výlety prírodou

Banskobystrický kraj, podobne ako iné časti nášho Slovenska, ponúka nejedno zaujímavé miesto či tip na túru. Nedávno som absolvoval dve náučno-vzdelávacie túry z ponuky ich cestovnej kancelárie. Takýto typ štúrovania som vyskúšal po prvýkrát, no určite nie naposledy, lebo to bol fakt mega #zážitok. I keď som zvyknutý štúrovať poväčšine sám a nie v skupine, tak sa musím priznať, že aj takáto forma sa mi páčila. Nielenže som sa dozvedel veľa podnetných informácií od lektorov, ale po ceste som sa porozprával aj s niektorými členmi našich skupín a spoznal nových nadšencov turistiky. Počet ľudí na takýchto komentovaných výletoch prírodou je obmedzený, takže vždy ide len o menšiu skupinku, nič masové. Výhodou skupiny je aj to, že sa nemôžeš len tak stratiť, čo sa mne zvykne stávať hlavne, keď štúrujem sám… 😀 I napriek tomu, že počasie nebolo najideálnejšie, tak práve pútavé výklady lektorov ma natoľko vtiahli do túry, že mi ani trochu dažďa či snehu nevadilo. Túry sú niekoľkohodinové, no s pravidelnými prestávkami to zvládne i o čosi menej zdatný turista. Pri každom zo zážitkov cestovky je však vždy napísané info aj o náročnosti túry a ďalšie potrebné informácie. I napriek tomu, že sme nachodili počas každej z túr pomerne veľa kilometrov a bol som na ich konci dosť unavený, tak to stálo za to! 

Staň sa na jeden deň biológom a spoznaj divoký Laskomer

Prvou túrou nás sprevádzal zoológ a ekológ Jerguš Tesák, ktorý nám počas túry Laskomerom (neďaleko Banskej Bystrice) prezradil nejednu zaujímavosť. Tieto lesy boli kedysi vyhľadávaným miestom mastičkárov, čo je stále viditeľné na tunajších stromoch. V súčasnosti tam majú útočisko rysy a iné druhy zvierat. Počas túry sme rozoznávali aj stopy zvierat či dozvedeli sa čo to o fotopasciach. Dokonca sme si pozreli aj nejaké zábery zvierat, ktoré jedna taká fotopasca vyhotovila, a to bol naozaj #zážitok. Ak ťa zaujíma lesný svet a snívaš o tom, že sa aspoň na chvíľku staneš biológom či prírodovedcom, tak túto expedíciu divokým Laskomerom môžem len odporúčiť.

Laskomer

Laskomer - túra

Laskomer

Laskomer

Laskomer komentovaný výlet

*Zdroj fotografií z tejto túry: KOCR BBKT

Krížom Krasom

Druhá túra bola v Slovenskom krase, výstup na Vlčí vrch. Pán lektor nám zas priblížil svet jaskyniarstva. Okrem iných zaujímavostí nám prezrazdil aj to, že za mrazivých dní, keď všetko pokrýva sneh, sa tam dejú “čary”. Z niektorých jaskýň stúpa para ako z lokomotívy, iné vyfukujú do mrazivého povetria masy teplého vzduchu. Ide o termodynamické prejavy podzemného krasu, ktoré sú efektné a dobre viditeľné práve za takéhoto počasia. Táto komentovaná túra bola jedinečná aj v tom, že sme časť trasy šli mimo vyznačených chodníčkov v národnom parku, čo môžeš zažiť len v rámci takýchto túr.

Slovenský kras - túra

Slovenský kras - túra

Slovenský kras - túra

Slovenský kras - túra

Slovenský kras - Čertova diera
Čertova diera – 2. najhlbšia jaskyňa v Slovenskom krase

Slovenský kras - túra

Aktuálna ponuka zážitkov v prírode

Obidve náučno-vzdelávacie túry boli veľmi pútavé, lebo som sa počas nich dozvedel veľa zaujímavých informácií od skúsených a zanietených odborníkov. “Prínosom takýchto sprevádzaných túr je to, že sa turisti počas túry dozvedia množstvo zaujímavostí o tom, ako príroda funguje. Pri prechádzke lesom si laická verejnosť nemusí všimnúť množstvo zaujímavostí, ktoré sa v prírode pred nimi ukrývajú. Lektor ich na to upozorní a vysvetlí im jednotlivé vzťahy a to, ako je všetko so všetkým prepojené. Napríklad, ako v prírode komunikujú zvieratá, ako funguje kolobeh lesa či kto sa kde môže ukryť. Skrátka pri lektrorovanej/sprevádzanej túre sa človek prestane pozerať NA prírodu ale naučí sa pozerať DO prírody.”, priblížil mi jedinečnosť komentovaných túr p. Tesák.

Aktuálnu ponuku zážitkov cestovnej kancelárie BB kraja si môžeš pozrieť priamo tu: REZERVUJ SI ZÁŽITKY. Nepochybujem o tom, že si v nej nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A keď sa na niektorý z týchto sprevádzaných výletov vyberieš, tak budem rád, keď mi po tom napíšeš, ako sa ti to páčilo. 


Článok vznikol v spolupráci so Za horami, za dolami. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.